FinExpert.e15.cz

Předplacené platební karty čeká slibná budoucnost

Nezávislý výzkum poukazuje na slibnou budoucnost segmentu předplacených karet v Evropě a pro banky může znamenat příležitost k vysokému zisku.

Tahouny budou východní země a Anglie

V nejnovějším výzkumu, který si u skupiny Boston Consulting Group (BCG) objednala společnost MasterCard, se odhaduje, že útraty pomocí předplacených platebních karet v Evropě dosáhnou do roku 2010 výše 164 mld. dolarů. Výzkum rovněž poukázal na skutečnost, že zatímco Velká Británie by se měla stát největším samostatným trhem pro předplacené karty v Evropě podle objemu finančních prostředků, Rusko a Polsko budou svědky největšího nárůstu podílu této platební metody na celkových útratách pomocí platebních karet.Motorem tohoto segmentu na kontinentu bude využívání předplacených karet k výplatě státních dávek osobám bez bankovního účtu a také jejich používání jako formy darů.

Výzkum BCG odhaduje celkovou částku útrat v Evropě na 164 mld. dolarů, což představuje čtvrtina celosvětových útrat, které dosáhnou 645 mld. dolarů. To sice Evropu řadí za Spojené státy, ale daleko před Japonsko. Útraty pomocí tohoto platebního prostředku učiní Velkou Británii do roku 2010 největším samostatným trhem v Evropě a čtvrtým největším trhem na světě. Velkou Británii těsně následuje Itálie a Francie.

Je to ovšem východní Evropa, kde se čeká největší nárůst z hlediska podílu na celkových útratách pomocí platebních karet. V Polsku by celkové útraty pomocí předplacených karet měly dosáhnout 11 mld. dolarů, což představuje 14,1 % všech útrat v zemi pomocí platebních řešení. Výzkum BCG rovněž ukázal, že útraty předplacenými kartami v Rusku dosáhnou 23 mld. dolarů a získají tak 12,6% podíl na domácím trhu. Podle výzkumu budou oba tyto trhy mít velký náskok proti západoevropským sousedům včetně Německa, kde podíl tohoto platebního řešení na domácím trhu dosáhne asi 7,7 % (26 mld. dolarů).

Podnikové útraty pomocí předplacených karet dosáhnou v Evropě do roku 2010 nejméně 14 mld. dolarů. Jedná se o kategorii, která ve světě získává na dynamice a která má výrazný růstový potenciál vyplývající ze skutečnosti, že společnosti začínají využívat předplacené karty k přísnější kontrole výdajů zaměstnanců, než jak to bylo dosud možné při používání hotovosti.

Co pohání růst

Výzkum ukázal, že jedním z hlavních motorů budoucího růstu útrat pomocí předplacených karet budou státní programy. Předplacené karty pomáhají veřejnému sektoru v boji proti zneužívání sociálních dávek, protože se v systému vůbec nepracuje s hotovostí a dávka se skutečně dostane k tomu, komu je určena. Očekává se, že do roku 2010 projde v Rusku přes platební karty celých 23,2 % státních dávek, což představuje 13 mld. dolarů jen v tomto segmentu trhu. Podobně v Itálii by podíl distribuovaný přes předplacené karty měl dosáhnout až 28 % státních dávek  (tj. 14 mld. dolarů).

Za druhou největší kategorii útrat pomocí předplacených karet označila společnost BCG dary; v této oblasti povede Evropu Francie a Německo. V Německu by předplacené karty měly obstarávat 15,7 % veškerých útrat pomocí dárkových karet (16 mld. dolarů), zatímco ve Francii dokonce ještě více - 19,8 % a 17 mld. dolarů.

Výhody předplacených karet

Předplacené karty se jednoduše kupují a jednoduše používají. Spotřebiteli nabízejí finanční svobodu platební karty bez nutnosti mít bankovní účet nebo žádat o úvěr. Platební karty jsou pak dostupnější pro další skupiny spotřebitelů, kteří mohou nakupovat zboží nebo služby například přes telefon či internet, kde nelze použít hotovost. Za současných podmínek je tedy potenciál segmentu předplacených karet obrovský.

Pro ty, kdo cestují, slouží předplacené katy jako jakýsi finanční pas, nabízející všude akceptovanou měnu, k níž máte přístup kdekoliv a kdykoliv bez výdajů spojených s výběrem hotovosti.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená