FinExpert.e15.cz

Přední developeři a nezávislý Institut plánování a rozvoje nově spolupracují na analýze trhu

Praha, 20. dubna 2016

Central Group, největší rezidenční developer v zemi, Skanska Reality, součást mezinárodní skupiny a Trigema, domácí developer s jednou z nejdelších historií v oblasti analýz trhu zahájili spolupráci na analýze realitního oboru. Společnosti budou data vykazovat podle nové metodiky, která lépe koresponduje s realitou na pražském developerském trhu. Nově budou za prodané vykazovány jen byty s již vydaným územním rozhodnutím. Tuto metodiku statistického sledování developerského trhu nově verifikuje nezávislý Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Pražský development představuje jen v oblasti bytové výstavby trh o objemu blížícím se 30 miliardám korun s dalším velkým multiplikačním efektem. „Jsem rád, že přistoupením Central Group ke společnému analytickému vyhodnocování trhu se upravuje jeho metodika. Tím, že se nově budou počítat jen prodeje bytů s vydaným územním rozhodnutím, budou údaje odrážet reálnou situaci na trhu. Rezidenční development je významný trh s objemem téměř 30 miliard korun ročně a nová statistka posvěcená respektovanou odbornou institucí přinese tolik potřebnou objektivitu údajů,“ řekl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Nově budou totiž analýzy obsahovat jen ty nabízené a prodané byty, které mají vydané územní rozhodnutí. Central Group, Skanska Reality a Trigema dlouhodobě považují zveřejňování bytů bez územního rozhodnutí ve statistikách prodaných bytů za neakceptovatelné zkreslování trhu. Cílem všech participujících subjektů bylo vytvořit jasnou transparentní metodiku, která odstraní deformaci trhu. 

„Analýzy, které se týkají vývoje v oblasti nabídky a poptávky po nových bytech, ukázaly, že jsou důvěryhodným zdrojem informací jak pro veřejnost a realitní experty, ale také pro veřejnou správu. To, že naše společná data nově potvrzuje nezávislý odborný subjekt, je potvrzením, že se jedná o dostatečně vypovídající hodnoty i z pohledu veřejné autority, která má na starosti další rozvoj hlavního města,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel koncernu Trigema. Tato společnost, která realitní analýzy zpracovává již od roku 2011, byla jedním z kritiků zahrnování nelicencovaných bytů do společných analýz.

„Tento vývoj vnímáme jako posun správným směrem a jsme ochotni spolupracovat se všemi partnery, kteří se rozhodnou akceptovat jasná pravidla. Dlouhodobě jsme pracovali na nové metodice týkající se vyhodnocování analýz rezidenčního trhu v Praze. Prvními firmami, které se k této metodice přihlásily, jsou Central Group, Skanska Reality a Trigema. Jednání o případném rozšíření okruhu těchto firem bude probíhat v průběhu druhého kvartálu letošního roku,“ vysvětlila Naděžda Ptáčková, generální ředitelka společnosti Skanska Reality.

„Metodika použitá k analýze pražského rezidenčního trhu byla verifikována odborníky z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy,“ potvrdil správnost použité metodiky Adam Švejda, ředitel sekce komunikace a participace IPR Praha. Fakt, že metodiku verifikoval právě Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy jednoznačně potvrzuje, že analýzy realitního trhu jdou správnou cestou. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy je totiž hlavním koncepčním pracovištěm pro oblast architektury, urbanismu a rozvoje města. Do budoucna bude statistika nově sledovat také všechny připravované projekty, což bude mít velký strategický význam také pro plánování rozvoje hlavního města.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená