FinExpert.e15.cz

Předčasný důchod: Zvažte všechna pro a proti

Už máte dost pracovního procesu a přemýšlíte nad důchodem?

Stejně jako nemáte povinnost do důchodu odejít hned, jak dosáhnete důchodového věku, nemáte ani povinnost v práci zůstávat, pokud už to tak nechcete. Můžete odejít do předčasného důchodu. Musíte se ale připravit především na to, že přijdete o peníze.

Do předčasného důchodu nemůžeme, kdy se nám zamane

Musíme totiž dosáhnout určitého věku a potřebné doby pojištění. Jestliže je váš důchodový věk alespoň 63 let, můžete do předčasného důchodu o pět let dříve. Nejdříve ale ve věku 60 let. Pokud je váš důchodový věk pod hranicí 63 let, můžete do předčasného o tři roky dříve. Na předčasný důchod nemáte nárok do dosažení důchodového věku, jestliže vykonáváte výdělečnou činnost nebo pobíráte podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci.

Důchod | Invalidní důchod

Invalidní důchod: Na jaké příspěvky máte nárok?

Pokud pobíráte invalidní důchod, vztahují se na vás příspěvky.

Jaká bude výše předčasného důchodu?

Je to podobné jako u klasického důchodu. Výše předčasného důchodu se vypočítá ze základní výměry a z procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a pro letošní rok činí 2 440 korun.            

„Nevýhodou předčasného důchodu je, že důchod zůstane trvale krácen. Ke krácení dochází za každých i započatých 90 kalendářních dnů ode dne přiznání do dovršení důchodového věku – procentní výměra důchodu se snižuje o 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů, o 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne a o 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne,“ uvádí ČSSZ.

Pro to, aby vám byl předčasný důchod přiznán, musíte také získat potřebnou dobu pojištění. Jaká je právě vaše doba se informujte na webu ČSSZ. Pro důchodový věk dosažený v roce 2016 je to 32 let. Pokud vám nějaký rok důchodového pojištění chybí, můžete si jej doplatit.

Příklad:
Důchodový věk muže narozeného 19. 4. 1956 činí 63 let a 6 měsíců. Tohoto věku dosáhne dne 19. 10. 2019. Muž se rozhodl odejít do předčasného starobního důchodu o celé 3 roky dříve, tj. ke dni 19. 10. 2016. Aby mu mohl být předčasný starobní důchod přiznán, musel mít k datu jeho přiznání získánu dobu pojištění v délce nejméně 35let, neboť toto je doba pojištění potřebná k přiznání jeho řádného starobního důchodu. Pro určení délky doby pojištění potřebné pro přiznání řádného nebo předčasného starobního důchodu není rozhodující kalendářní rok přiznání důchodu, ale kalendářní rok dosažení důchodového věku.

Kde o předčasný důchod žádat?

Požádat musíte na příslušné OSSZ, kde vám také pomohou vyplnit potřebné formuláře, konečné rozhodnutí, zda vám bude předčasný důchod přiznán, bude na ČSSZ. Při podání žádosti budete potřebovat občanský průkaz, doklad o studiu, doklady prokazující doby zaměstnání, u mužů doklady o výkonu vojenské služby, rodné listy dětí.

Je možné si při pobírání předčasného důchodu přivydělat, popřípadě se vrátit do práce?

Samozřejmě nemůžete normálně pracovat. Respektive vykonávat takovou výdělečnou činnost, která by zakládala účast na důchodovém pojištění. Můžete ale pracovat na základě dohody o provedení práce (do výše příjmu 10 tisíc korun měsíčně u jednoho zaměstnavatele), je možné i podnikat, ale nesmíte dosáhnout tzv. rozhodné částky.

Za výdělečnou činnost se také nepovažuje zaměstnání malého rozsahu, pokud v kalendářním měsíci nedosáhnete rozhodného příjmu 2 500 korun. Ve chvíli, kdy dosáhnete důchodového věku, můžete bez omezení vykonávat jakoukoliv výdělečnou činnost.

Z předčasného starobního důchodu se samozřejmě můžete vrátit do pracovního procesu. Pobírání předčasného důchodu přerušíte a můžete si najít jakékoliv zaměstnání. Poté je možné opět požádat o předčasný nebo řádný starobní důchod.

Vyděláváme | Důchod | Práce | NN

Máte už svůj evidenční list důchodového pojištění za rok 2015?

Evidenční list důchodového pojištění za rok 2015 měl již obdržet zpravidla každý zaměstnanec.

Chcete více informací o vašem důchodu?

Jednou za rok můžete příslušnou OSSZ požádat o informativní list důchodového pojištění. Tento list je také dobré si nechat vytisknout jen tak pro kontrolu. Může se totiž stát, že v něm něco bude chybět. Vy tak sjednáte nápravu ještě před tím, než začnete o důchod žádat.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  5

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

NN | Živnostníci | Daně | Podnikání | Sociální pojištění | OSVČ | Vyděláváme

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více