FinExpert.e15.cz

Před třemi lety bylo vše jinak

Novinky z akciových trhů.
Před třemi lety bylo vše jinak

10. března 2000: Nasdaq Composite uzavíral na historickém maximu 5 048,6 bodu a mnoho investorů spokojeně usínalo a snilo o dalším růstu. Tři roky utekly jako voda a realita je diametrálně odlišná od krásného snu: další růst se nekonal a převážně technologický index Nasdaq Composite ztratil za tři roky neuvěřitelných 75 %. Několikrát očekávané oživení akciových trhů se nedostavilo.

O výjimku se nepostaral ani začátek minulého týdne, když index Nasdaq Composite v pondělí klesl pod hranici 1 300 bodů. Medvědí nálada přetrvala i v úterý a částečně ve středu. Ale právě ve středu nastal obrat, který nebyl doprovázen významnějšími informacemi. To spíše spekulanti na pokles uzavírali své ziskové pozice. Z IT sektoru se ve středu dařilo např. polovodičům: investiční banka Salomon Smith Barney zvýšila doporučení na společnost Broadcom, firma Altera přišla s vyšším obratem. Dobrá nálada zůstala i ve čtvrtek, když americké trhy navázaly na překvapivé růsty v Evropě. Nasdaq Composite přidal téměř 5 % a Dow Jones index 3,5 %; ztráty z počátku týdne se tak smazaly. Otázkou zůstává, o jak dlouhý růst půjde. Již několikrát jsme byli svědky rallye, kdy řada investorů využila vyšších cen spíše jako výhodnou možnost zbavit se akcií za ještě přijatelné ceny a do nákupů se nikdo nehrnul. 

Tento týden v úterý se s napětím očekává rozhodnutí americké centrální banky Fed o úrokových sazbách. Naposledy došlo ke snížení loni v listopadu, kdy Fed redukoval sazby o 50 bazických bodů na současnou úroveň 1,25 %. Od té doby nic. Se snížením se všeobecně nepočítá, nicméně se nedá úplně vyloučit. Pro snížení hovoří zejména horší čísla z trhu práce za únor. Pravděpodobnost snížení někteří analytici tipují na 30 %.

Ústavní soud pomohl Unipetrolu
Zřejmě nejdůležitější zpráva minulého týdne byla vyslána od Ústavního soudu v Brně. Ten zrušil ustanovení obchodního zákoníku, podle kterého neměli investoři, kteří získali majetek v privatizaci od státu, povinnost vykupovat akcie od minoritních akcionářů. Jinými slovy, nový vlastník od nynějška musí nabídnout povinný odkup malým akcionářům. Přitom kandidáti na privatizaci zůstávají ještě tři: Český Telecom, ČEZ a Unipetrol.

Nutno dodat, že nejvíce se tato kauza dotkne Unipetrolu, protože s privatizací ČEZu a Českého Telecomu se počítá až po vstupu do EU, tedy v době, kdy by již výše uvedené ustanovení stejně neplatilo. Podle očekávání akcie Unipetrolu výrazně posílily, když jen ve středu přidaly přes pět procent a vrátily se zpět nad úroveň 40 Kč. Naopak se moc nedařilo nejlikvidnějšímu titulu – Komerční bance, která prolomila psychologickou hranici 2 000 Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená