FinExpert.e15.cz

Před rokem 2007 Euro v Česku nebude

 

Česká republika je jednou z deseti zemí, které by se měly k Evropské unii přidat v roce 2004. Podmínkou bude splnění kritérií pro vstup v tomto roce. Vstup do EU ale negarantuje automaticky i pozdější přijetí eura.

V poslední době se stále více hlasů přiklání k co nejrychlejšímu přijetí eura. Česká republika musí před přijetím eura splnit řadu kritérií, z nichž nejdůležitější je reforma veřejných financí a dvouleté setrvání v režimu směnných kursů ERM II. Právě stav veřejných financí však ČR brání rychlejšímu vstupu.

Ratingová agentura Fitch včera zveřejnila dokument se znepokojivým názvem „Česká republika - promarněná příležitost“, ve kterém uvádí, že brzké přijetí eura v České republice je vysoce nepravděpodobné. Jako důvod uvádí skutečnost, že české veřejné finance v té době budou zřejmě v tak špatném stavu, že ČR nesplní Maastrichtská kritéria klíčová pro připojení k Eurozóně. Podle projekce agentury by veřejný dluh v roce 2005 měl dosáhnout 46 % HDP, ačkoliv ještě v roce 2001 to bylo „jen“ 27%. Tento ukazatel by sice kritéria ještě splňoval (podíl veřejného dluhu na HDP nesmí překročit 60%), horší však bude stav rozpočtového deficitu. Ten by podle Maastrichtské dohody měl dosáhnout maximálně 3% HDP, podle projekce Fitch to však v České republice v klíčovém období bude podstatně více.

Samo pozdější přijetí eura nás nikterak neznepokojuje. Patříme k tomu z obou táborů, který podporuje spíše pozdější přijetí v okamžiku, kdy ekonomika bude na takový krok připravená. Problémem je však kontext studie ratingové agentury. Pokud všechny okolní země přijmou euro stejně opožděně jako ČR, je vše v pořádku, protože žádná země nevyčnívá jako hříšník. Poukázání na jednu zemi v regionu jako na černou ovci ale může ovlivnit pohled nadnárodních investorů na ni a ochotu do této země investovat. Zpráva přichází nedlouho poté, co jiná obdobná agentura, S&P, snížila České republice rating. Je vysoce pravděpodobné, že analýza Fitch je jen předvojem podobného rozhodnutí od druhé agentury. Pokud by snad mělo snižování hodnocení pokračovat ve větším měřítku, mohlo by pověst České republiky jako prozatím bezpečného přístavu investic poškodit. Řešení je pouze jediné. Ministerstvo financí naznačilo, že snad ještě do konce tohoto roku by mělo předložit návrh na změnu zákonů, které dnes nařizují vládě vyplácet obrovské množství mandatorních výdajů. Pouze zrušení či dramatická změna těchto zákonů může vést k tomu, že vláda bude moci v příštím roce sestavit rozpočet s menším deficitem a tak se vyhnout naplnění pochmurných vizí.

 

Zdroj: HN
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená