FinExpert.e15.cz

Pražskou burzu čeká v květnu oživení

Pražská burza v dubnu příliš nepřekvapila a svým výkonem zaostávala za ostatními regionálními trhy. Nejvíce ztratily akcie tabákového výrobce Philips Morris, naopak překvapilo developerské Orco.

Burza mírně oslabila

Vývoj českého akciového trhu v posledním měsíci doháněl ztráty okolních burz a index českých blue chips od 20. března do 14. dubna klesnul o 2,5 %. Naproti tomu maďarská i polská burza po odeznění nejistoty na politické scéně slušně rostly. Polský index WIG 20 zpevnil o 9 % a maďarský BUX přidal 5 %. Oba tyto trhy byly také podpořeny výrazným růstem cen ropy a mědi a s nimi i těžebních společností. V tomto segmentu bohužel nemá česká burza snad s výjimkou Unipetrolu co nabídnout.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce ztratil Philip Morris

Nejhorší vývoj zaznamenaly v indexu PX akcie tabákového výrobce Philip Morris. Ty po oznámení velmi nízkého čistého zisku za loňský rok klesly o 14,5 % (po zpětném přičtení vyplácené dividendy „pouze“ o 8 %). Philip Morris v posledním roce čelí stále výraznější konkurenci výrobců levných značek cigaret. Ti mu na jednu stranu ukusují z tržního podílu a na druhou stranu mu nedovolují promítnout rostoucí spotřební daně do prodejní ceny cigaret. Firmě tak prudce klesají tržby i ziskové marže, čistý zisk meziročně klesl o 31 %.

Větším překvapením než Philip Morris jsou ale akcie mediální skupiny CME, které beze zpráv po úspěšném úpisu nové emise akcií klesly o 9 %. Po výborných výsledcích za rok 2005 je jediným možným důvodem jejich poklesu obava z probíhajícího soudního sporu o vysílací licenci na Ukrajině. Mírně překvapivý 5,5% pokles zaznamenaly i akcie Českého Telecomu. Obrázek hospodaření telekomunikačního operátora se v letošním roce začíná vylepšovat díky silnému zájmu o jeho ADSL internet. Firma také letos bude vyplácet vysoké dividendy 45 Kč na akcii, což odpovídá dividendovému výnosu 9,1 %. Za poklesem tak pravděpodobně stojí oznámení o odložení výplaty dividendy až na září a také plán managementu v příštích letech zachovat výši dividend na úrovni pouze asi poloviny čistého zisku. Část investorů přitom doufala, že operátor kvůli omezeným možnostem investic v budoucnosti sáhne k výplatě až 100 % čistého zisku na dividendách.

Klepněte pro větší obrázek

Realitní firmy v růstu

Na opačném konci stály stejně jako v minulých měsících akcie realitní firmy Orco Property Group, které rostly o 8 %. OPG podle očekávání reportovala nárůst čistého zisku za rok 2005 o 190 %. Firma těží ze stále rostoucích cen nemovitostí v regionu CEE. Ceny realit v regionu v poměru k výši nájmů stále ještě nedosahují úrovně západní Evropy a lze očekávat jejich nadprůměrný růst ještě minimálně v letošním roce. Orco také v polovině dubna oznámilo akvizici významné německé developerské společnosti Viterra Developement, což by letos mělo přinést zvýšení tržeb oproti původnímu plánu o asi 70 %. Akvizice je svým významem srovnatelná s dřívější akvizicí IPB Real. Ta před dvěma lety Orco posunula z úrovně lokální společnosti na firmu celorepublikového významu a nyní se Orco posunuje mezi významné Evropské realitní firmy. Na druhou stranu ale akcie Orca po posledních nárůstech dosáhly již velmi vysokého ocenění a částečný odklon firmy od východoevropského regionu zamlžuje dosud vyhraněný investiční profil Orca.  (Pozn. Region CEE sdružuje Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Polsko a Českou republiku.)

V květnu můžete očekávat oživení

Koncem dubna a v květnu bude na pražské burze probíhat zveřejňování firemních výsledků hospodaření za první čtvrtletí, které by mělo přinést oživení v objemech obchodů. Zahraniční akvizice pomůžou k růstu zisku společností ČEZ a Zentiva, zajímavé budou také výsledky již zmíněných Orca a Českého Telecomu. Vcelku před výsledky panují pozitivní očekávání, takže by se měl trh postupně posouvat výše. U Komerční banky bude důležitější než výsledky hospodaření výše dividendy, kterou bude 26. dubna schvalovat valná hromada. Většina investorů neočekává její výrazný nárůst, dividenda by tak měla zůstat na loňských 100 Kč na akcii. Komerční banka ale má dostatečné zdroje i na vyplacení dvojnásobné částky. Takový krok by určitě příjemně překvapil a pomohl titulu k rychlému růstu. Rozhodný den pro výplatu dividend budou mít v květnu i Erste bank a Orco.

Výhled na květen 2006

Titul Cena 14 .4. 2006 (Kč) Vývoj od 1. 1. 2006 (%) Výhled na květen
CETV 1 543 9,20 Neutrální
ČEZ 816 9,90 Pozitivní
Český Telecom 493 -5,90 Pozitivní
Erste Bank 1 388 0 Neutrální
Unipetrol 266,80 13,90 Neutrální
Komerční banka 3 398 -1,70 Pozitivní
Philip Morris 14 901 -18 Neutrální
Zentiva 1 234 7,50 Neutrální
Orco 2 573 41,50 Pozitivní


Petr Bártek, analytik společnosti CYRRUS

zkopírováno z původního Finexperta.. styly v novém jsou jiné

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená