FinExpert.e15.cz

Pražská burza v lednu a únoru mírně posilovala

V prvních dvou měsících roku 2006 jste mohli nejvíce vydělat na akciích Orca, ČEZu a Unipetrolu. V následujících týdnech budou zveřejněny hospodářské výsledky společností, které rozhodnou o nákupu či prodeji jednotlivých titulů.
Pražská burza v lednu a únoru mírně posilovala

Díky přílivu příznivých zpráv pokračuje pražská burza i v prvních měsících nového roku v solidním růstu a za necelé dva měsíce posílila o 5,6 %. Hlavní index PX 50 vylepšil k 21. 2. 2006 historické maximum na 1 569 bodů. Podobně jako český trh si vedou velmi dobře i okolní burzy. Většina firem v Maďarsku i Polsku, jejichž akcie jsou obchodovány na místních burzách, zveřejnila příznivé výsledky hospodaření. Polský index WIG vzrostl o 9,5 % a maďarský BUX o 13 %.

Doplněno: Od uzávěrky článku poklesl index pražské burzy pod 1 530 bod.

Největší růst ceny zaznamenalo Orco

K energetickým šampiónům minulého roku – ČEZ a Unipetrol – se hned začátkem ledna přidalo developerské Orco. Firma zveřejnila meziroční nárůst čisté hodnoty aktiv připadajících na jednu akcii (NAV) o 43 % na 49 eur, což bylo výrazně nad všeobecným očekáváním. Při srovnání ceny k NAV byly akcie Orca vůči regionální konkurenci (např. polské GTC nebo rakouskému Immoeast) silně podhodnocené, což investoři nenechali bez odezvy a poslali Orco o 27 % výše.

Tradiční lídři ale nezůstali příliš pozadu. ČEZ vzrostl do 21. února o 13 % a Unipetrol dokonce o 26 %. ČEZ stále těží ze své v Evropě naprosto výjimečné ziskovosti a finanční síly, která mu umožňuje agresivně prostřednictvím akvizic vstupovat na okolní energetické trhy. Firma zaznamenala první úspěch na důležitém trhu v Polsku, kde od americké PSE koupila dvě uhelné elektrárny. Ještě důležitější je však obnovení jednání o koupi státní bulharské elektrárny Varna. Unipetrolu naopak pomáhají restrukturalizační kroky nového majoritního vlastníka PKN Orlen, který oznámil ambiciózní plán investic do výroby a také zahájení prodeje některých aktiv mimo hlavní zaměření firmy (Kaučuk, Spolana). Prvotní silný zájem kupců přitom dává tušit vysokou prodejní cenu.

Očekávané výsledky

Na konci února tradičně přichází bilancování celoročních výsledků českých blue chips. V týdnu do 24. února zveřejňují výsledky Orco a Český Telecom, v dalším týdnu následují ostatní společnosti z hlavního burzovního segmentu SPAD s výjimkou CME a Philip Morris. V době uzávěrky ještě nebyly skutečné výsledky firem známy, očekávání jsou ale vysoká.

Největší zisk očekává ČEZ

U Českého Telecomu se díky nižším investičním nákladům a dobrému výkonu dceřiného Eurotelu očekává nárůst zisku o 15 % na 6,4 mld. korun, ČEZ by měl vydělat dokonce 17,5 mld. korun. Hlavní pozornost bude upřena na výhledy hospodaření Zentivy a Erste Bank, které nedávno získaly největší rumunské společnosti ve svém oboru. Teď musí management přesvědčit akcionáře o správnosti vynaložených financí.

V polovině března oznámí výsledky CME, kde budeme hodnotit protichůdné informace o poklesu sledovanosti jeho klenotu TV Nova a plánech na další expanzi směrem na východ. Koncem března se ukáže, jak vysokou dividendu dostanou akcionáři Philip Morris. I když vývoj na trhu tabákovému výrobci nepřeje, můžeme se díky oslabení dolaru, tj. levnějším surovinám, dočkat příjemného překvapení.

Šance pro developery

Vedle firemních výsledků bude v březnu zajímavá i situace na realitním trhu. Nedávné získání trvalé výjimky na sníženou sazbu DPH u bytů do 90 m2 a domů do 150m2 by mělo krátkodobě uklidnit tento segment trhu. Naopak u větších bytů se pravděpodobně strhne hon před přechodem do zvýšené sazby DPH v roce 2007. Celkově je dojednaná výjimka na tzv. sociální bydlení pro developery do budoucna dalším povzbuzením, stejně jako chystané otevření realitních fondů drobným investorům a výhled na snížení úrokových sazeb ČNB.

Atraktivní tituly

Rychlý nárůst kurzů většiny SPADových titulů před zveřejněním dosažených hospodářských výsledků ukazuje, že pozitivní očekávání investorů budou v době vyhlášení již z velké části tzv. započítány do ceny. I v případě dosažení lepších než očekávaných hospodářských výsledků nelze vyloučit částečné vybírání zisků a s ním spojené krátkodobé oslabení burzovního indexu. Dlouhodobě jsou ale tituly jako Orco nebo ČEZ ve světle posledního vývoje velmi atraktivní.

Výhled a zhodnocení českého akciového trhu

Titul Aktuální cena k 20. 2. 2006 (Kč) Změna od 1.1. 2006 Výhled na březen
CETV 1 426 0,80% Neutrální
ČEZ 833,5 12,70% Pozitivní
Český Telecom 529,55 1,30% Pozitivní
Erste Bank 1 437,50 3,80% Negativní
Unipetrol 294,6 26,40% Pozitivní
Komerční banka 3468 0,80% Neutrální
Philip Morris 18 450 2,30% Neutrální
Zentiva 1 170 1,80% Pozitivní
Orco 2 301 26,80% Neutrální

Vývoj indexu PX 50

Klepněte pro větší obrázek

Petr Bártek, analytik společnosti Cyrrus

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  11

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více