FinExpert.e15.cz

Pražáci musí na iPhone dělat 18 dní, půl hodiny na Big Mac


Pospíšilobijec  |  29. 10. 2015 09:38

Luxembourg? Waršava? Pražáci? Djakarta?

Jděte raději smažit hranolky do mekáče.

 | 
hogofogo1  |  29. 10. 2015 18:40

Já mysle že v praze už maj komunizmus a že tam ti šmejdi maj všecko zadara

 | 
Microsoft  |  29. 10. 2015 22:55

Tak silny socializmus ako mate v CZ, by sa vazne dal povazovat za komunizmus.

 | 
jdu_blejt  |  31. 10. 2015 08:11

nedal, komunizmus popiera sukromne vlastnictvo.

 | 
ehlo  |  31. 10. 2015 10:39

Že je Bratislava výše než Praha, to je dávno známé. Jsou tam vyšší nejen platy, ale i nájmy atd., lépe se tam nežije. Navíc i když je rozdíl mezi Prahou a ostatními českými městy velký (o venkově nemluvě), je rozdíl mezi Bratislavou a zbytkem SR ještě větší (o "vidieku" vůbec nemluvě). A to určitě není dobře; ani po stránce ekonomické, ani po stránce sociální.

 | 
adasd  |  01. 11. 2015 00:23

no sice som nepracoval ani v jedno meste, ale vzdy mi prisli ze celkovo je v cesku lepsie platena praca, a v prahe duplom poznam vela ludi- najma IT, ktory z bratislavy odisli prave do prahy, kvoli lepsiemu platu/podmienkam ale tak asi to tam v ostatnych odvetviach nie je tak ruzove ako v IT ...ale mas pravdu, rozdiel medzi bratislavou a zbytkom slovenska je obrovsky relativne dobre podmienky a sanca na zamestnanie su na zapadnom slovenku, od stredneho na vychod je to potom fakt bieda

 | 
xxxx  |  01. 11. 2015 08:08

To je i v ČR na východě dost na ho.v.no :)

 | 
Honzik  |  31. 10. 2015 11:16

Já bych musel na tento iPhone (17 000 Kč) pracovat 270 hodin => moravskoslezský kraj.

 | 
Tom  |  31. 10. 2015 14:27

Na papíře a v reále to funguje trošičku jinak

Například v Praze jsou do platů započítány taky platy všech generálních ředitelů, dozorčích rad, poslanců, senátorů atd., zkrátka těch nejvyšších pozic s platem v milionech ročně, které se (téměř) nikde jinde v ČR nevyskytují a to tak papírově zvyšuje průměrnou pražskou mzdu.

Já jsem například z Olomouce a přestěhoval jsem se kvůli přítelkyni do Prahy už před zhruba 5 lety. Reálně to, o co je v Praze větší plat, tak o to je zase dražší bydlení a vzhledem k tomu, že jsou v Praze i dražší například služby nebo soukromá lékařská péče, navíc člověk ještě musí dávat peníze za cesty, když chce jet občas za rodinou atd., tak reálně peníze, co by zbudou v kapse právě na nákup iPhonů a podobně, jsou dokonce i menší - při stejné pracovní pozici.

Výhoda Prahy je v tom, že jsou tam pracovní pozice, které jinde nejsou a tam má člověk možnost si vydělat prachy - ovšem na tyhle pozice je zase velký tlak na vzdělání, zkušenosti a praxi, takže rozhodně ne každý je může dělat.

Každopádně pokud si vezmu něco obyčejného jako například pokladní v supermarketu, tak vyšší životní úroveň rozhodně bude mít pokladní v supermarketu v nějakém malém městečku s 10 000 obyvateli než pokladní v tom samém supermarketu v Praze. Protože ta v Praze dostane +2000 Kč, ale v nákladech je -5000 Kč .

Navíc v dnešní době spousta firem platí třeba i úplně stejné peníze na stejné pozici, ať pracujete v Praze nebo kdekoliv jinde... Výhoda Prahy je pak jenom v tom, že si zaměstnání najdete teoreticky snáz. I když opravdu jenom teoreticky, protože třeba já jsem nikdy nebyl nějak dlouho bez místa ani v rodné Olomouci a maximálně jsem hledal asi měsíc.

 | 
Petr  |  31. 10. 2015 19:03

"ovšem na tyhle pozice je zase velký tlak na vzdělání, zkušenosti a praxi, takže rozhodně ne každý je může dělat." ... "něco obyčejného jako například pokladní v supermarketu"

Ach jo, člověk by řekl, že by to mělo být přesně opačně - aby bylo normální, že každý usiluje o vzdělání a zkušenosti, aby pak mohl dělat něco unikátního, a aby pozice jako pokladní zbyly opravdu jen pro ty, kteří na to první nestačí nebo mají akutní problémy (např. imigranti).

 | 
Tom  |  01. 11. 2015 18:44

Ono se to, samozřejmě, netýká jenom pokladních, ale například i třeba bankovních úředníků a podobně. Týká se to i drtivé většiny pozic, na kterých je potřeba VŠ vzdělání.

Opravdu ne každý může dělat například kreativního ředitele velké reklamní agentury nebo generálního ředitele středně velké firmy, nějakého vynikajícího projektanta nebo návrháře . Takových zkušeností, aby v tom byli opravdu dobří, prostě 99% lidí nikdy nedosáhne i když mají třeba VŠ a postgraduální titul PhD.

Zkrátka ta ekonomická výhodnost Prahy se týká jen lidí, kteří jsou absolutní špičky v daném oboru. Jestliže je například někdo normální bankovní úředník, administrátor počítačové sítě nebo něco podobného, tak se mu to prostě ekonomicky nevyplatí - ta pokladní byl jen příklad.

 | 
Petr  |  01. 11. 2015 19:41

Aby ses v pohodě uživil a ještě něco ušetřil, tak nemusíš být zrovna kreativní ředitel. V Praze je teď akutní nedostatek lidí a podle toho vypadají i finanční nabídky.

Pokud má někdo VŠ (nějakou normální, ne UJAK, kam si chodí pro titul úředníci a učitelé) a zároveň má problém sehnat dobrou práci (v Praze), tak je to dost zvláštní.

 | 
Tom  |  02. 11. 2015 08:30

Tak to nevím Každopádně já si v Praze potřebuju vydělat alespoň takových 30 000 Kč měsíčně, abych o tom vůbec uvažoval a to už je, alespoň pro mě, dost na hraně, protože v čistým je to 22 a když jsem třeba za bydlení platil i se všemi poplatky 14, tak to mi zbude 8 a jsem jak důchodce se špatným důchodem

A nevím na jaký finanční nabídky jakých pozic se díváš, ale většina řadových pozic v Praze se nějak silně nad 30 rozhodně nepohybuje a dokonce nabízí i míň.

Já jsem se třeba dostal i k tomu, že jsem bral jako projektant i výplaty okolo 55 čistýho (díky bonusovýmu a proviznímu systému, protože jsem byl o tolik lepší než ostatní), ovšem nutno říct, že to bylo ve firmě, která na té pozici měla cca 90 lidí a tyhle peníze tam se mnou mělo dalších 5 a ostatním 85 lidem chodilo okolo "dvacky".

Pak takhle jednou z rána přišel nově dosaživší "manager", blb jako noha a politicky nám vysvětlil, že jsme strašně přeplácení a budeme taky brát dvacku. Takže následovala docela drsná hádka a pak 6 výpovědí dohodou, které jsem inicioval já, protože jsem prohlásil, že když chodím do práce, tak chci mít alespoň prachy. Pokud ale chodím do práce a prachy nedostanu, tak je pro mě lepší ležet u bazénu, protože mám alespoň volnej čas... Takže jsme šli a firma "ušetřila".

Na našich platech ušetřila cca 300 000 měsíčně, ovšem každej měsíc kvůli tomu neudělala pravidelný zakázky za cca 3-5 milionů a za další desítky nepravidelný.

S tímhle přístupem se setkávám pravidelně. Přijde mi, že i kdyby člověk firmě vydělal 10 miliard, ale chtěl za to milion, tak přesto, že je to jen 0,1 promile, tak mu to prostě nedají už z principu, protože je to přece tak moc .

Takže sorry, ale kvůli částkám okolo 30 nebudu žít v Praze, platit si tam bydlení, dlouho cestovat atd. Když už mám mít práci za takový peníze, tak pěkně v rodném městě, kde to mám pár minut od domu a za půl hodiny tam dojdu i pěšky, žádná odpovědnost, stres, ale člověk si to chodí v podstatě normálně odsedět.

Přitom bych klidně dělal nějakou extra náročnou a odpovědnou práci, ale taky bych za ni chtěl extra peníze. Ovšem tohle je v ČR unreal a do zahraničí kvůli tomu emigrovat nebudu, protože by mi chyběl kontakt s rodinou a přáteli.

 | 
mastnacek  |  31. 10. 2015 20:25

Uz me tyhle recicky o tom jak je v Praze vlatne zivot drahej vytaci. Panckove a panenky, mate vsechno u "ust" v podstate ani nepotrebujete auto, staci vylizt pred kralikarnu a bus, tramvaj nebo metro vam jedou co 10-15 minut. Tu svoji kultuuuru mate taky hned za rohem. To ze tam mate drahy najmy, no a co? Za to muzou vycurankove s bytama a realitama a drbou vas protoze se dbrat nechate a uz to tak je proste nastaveny. Opravdu se moc divim, ze tam u vas nemate dvakrat tak drahej benzin a jidlo. Ale kdepak on je benzin a jidlo stejne drahej jen s malyma niancema. Je to jen protezovani mestkskych flakacu na ukor zbytku republiky. Uklizecka na malym meste nebo vesnici ma mit stejne jako uklzecka ve velkym. A stejne tak kazda profese. Naklady na zivot jsou uz soukroma vec kazdyho z nas. Je to vice nez trapny.

 | 
kojenec  |  31. 10. 2015 23:03

Cena nemovitostí a nájmů je dána mimo jiné občanskou vybaveností, dopravní obslužností, kulturou a poptávkou - je tedy logické, že ve větších městech je vyšší. Život konkrétně v Praze není mimo bydlení o moc dražší. Protěžování "mestkskych flakacu" cenou jídla a benzínu jsem nepochopil - opět se jedná a princip nabídky a poptávky. "Uklizecka na malym meste nebo vesnici" bude mít takový plat, jaký ji bude nabídnut a který přijme - mohl bych argumentovat Vašimi slovy: "drbou vas protoze se dbrat nechate a uz to tak je proste nastaveny". Obecně je život o prioritách, pro někoho je důležitá "kultuuura" a vše u "ust" a je ochoten za to platit vyšší cenu bydlení, pro druhého je "luxus" život na vesnici a v klidu a je ochoten za to platit nižším platem, případně dojížděním za prací. Z Vašeho příspěvku je cítit "stará škola" a jistá zatrpklost, která je ovšem venkovanům bohužel stále vlastní (bez urážky)

 | 
Tom  |  01. 11. 2015 19:00

Tak speciálně ten benzín je zrovna v Praze opravdu dražší a o dost . Protože například v rodné Olomouci jsem jezdil do práce cca 3 km daleko (jen máloco se tam nevejde do 6 km) a po městě jste do pár minut odkudkoli kdekoli.

Ovšem v Praze jsem třeba jezdil do práce i 20 km daleko a to v rámci Prahy. Takže za měsíc takhle najezdíte cca o 748 km víc, což je na benzinu, oleji a opotřebení auta minimálně o 2000 Kč měsíčně dražší.

A "všechno u úst" rozhodně v Praze každej nemá, protože díky vzdálenostem je něco třeba i hodinu cesty tam a hodinu cesty zpět . Opravdu to není tak, že člověk vyjde na jedno náměstí jak na vesnici na náves a tam to všechno stojí naskládaný na sobě .

Taky nechápu co máte za představu, že v Praze jsou flákači, který "živí zbytek republiky". Kdybyste si, váženej, zkusil pracovat v Praze, tak byste zjistil to, co já - že opravdu NIKDE SE NEMAKÁ TAK TVRDĚ jako právě v Praze. Je to tím, že konkurence zaměstnanců je v Praze velká a navíc i té práce je zde jaksi víc...

Nakonec, když myslíte, že tak makáte na lidi v Praze, kteří tam nedělají nic a žijou si jak prasata v žitě, tak proč se nepřidáte? Tak si kupte lístek na vlak a už můžete žít v tom ráji peněz zdarma taky... Ale to neuděláte Protože jaksi tušíte, že to, co kecáte, je jedna velká kravina!

 | 
dagi  |  02. 11. 2015 17:05

hodte na tohoto niekto siet

 | 
fff  |  31. 10. 2015 22:18

pražáci sou velký zmrđi tak asoň dřou na iphone tak dlouho, dobře jim tak

 | 
xxxx  |  01. 11. 2015 08:24

Tenhle trapnej server patří MF a proto ho vnucuje na žumpu Živě.cz

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená