Největší švýcarská banka UBS publikuje pravidelně průzkum týkající se kvality života v zemích, respektive v jejich hlavních městech po celém světě. Samozřejmě každé podobné srovnání má své mezery a někteří lidé jsou na tom lépe v té které zemi než jiní, ale zprůměrováno platí zhruba následující: nejlépe jsou na tom právě Švýcaři žijící v Curychu a Ženevě, jejich kupní síla je v porovnání s kupní silou obyvatel New Yorku, nejvyšší. Následují města Lucemburk, Miami a další americká města. Bez zajímavosti není, že lépe než Newyorčané jsou na tom z tohoto pohledu obyvatelé kyperské Nikósie.

Kupní síla, mzdy a ceny ve vybraných městech. Druhý obrázek porovnává za jako dlouho vydělají lidé v tom či onom městě na jednu ze čtyř sledovaných komodit (obr.: ubs.com)
Bohatá Praha (viděno z perspektivy zbytku ČR) je na úrovni 42,3 % New Yorku. Společnost nám dělá kolumbijská Bogotá, polská Varšava a třeba hlavní město Estonska Talin. Slovenské hlavní město dosáhlo 51,7 %. Ale pořád jsme na tom lépe než takový Kyjev, Nairobi nebo Jakarta. Více méně podobně vypadá mzdová tabulka. Té kralují opět Švýcaři, Praha je jen na pětině hladiny New Yorku. Za pozornost opět stojí pozice Bratislavy, ta si stojí lépe, konkrétně dosáhla hladiny 27,6 %.
Operátoři se předhání, kdo naslibuje víc. Vy můžete vyjednávat.
Průzkum UBS obsahuje také čísla ohledně cen shodných produktů. V kompletní analýze (ke stažení zde v PDF) najdete na str. 12 tabulku času, který musíte odpracovat, abyste si mohli koupit jeden hamburger Big Mac, 1 kg chleba, 1 kg rýže a 16GB iPhone 6. Praha si stojí následovně:
- 30 min. na Big Mac
- 11 min. na 1 kg chleba
- 15 min. na 1 kg rýže
- 143,2 hodin na iPhone 6 16 GB
Při běžném čtyřicetihodinovém pracovním týdnu tedy musíme na jablečný mobil pracovat více jak tři a půl týdne (18 dnů). Toto číslo se příliš neliší od některých měst v Latinské Americe, čehož si všímá i ekonom David Marek:
Pískat si mohou opět Švýcaři, kterým na stejný produkt stačí necelých 21 hodin práce. Ruce si mohou v tomto ohledu podat lidé z keňské Nairobi a indonéské Jakarty. Vydělat na iPhone jim trvá 468 hodin (58 dní). Prvenství (v tom negativním smyslu slova) zaznamenali Ukrajinci, respektive obyvatelé Kyjeva – vydělat na iPhone jim dle UBS trvá přes 627 hodin (78 dnů).
Co říkáte na pozici Bratislavy, která přeskočila Prahu?