FinExpert.e15.cz

PRÁVO: Hotely a služby v cizině si peníze z karty strhnou, aniž to klient tuší

Půjčení auta na zahraniční dovolené nebo rezervace místa v hotelu přes internet se již pro některé Čechy proměnily v pořádný šok. Najednou jim z účtu ubyly tisíce korun, aniž o platbě měli jakékoliv tušení, píše v pondělním vydání deník Právo.

„Jak to, že si rezervační společnost sama bez mého vědomí vezme peníze z mého účtu, aniž mne o tom informuje, nebo by to bylo v podmínkách rezervace?“ zlobí se například Jaroslav R. z Prahy, který si přes globální bookingovou firmu rezervoval místo v jednom z hotelů v Hamburku. Uvedení karetních údajů je podmínkou pro rezervaci po internetu. Jenomže i některým dalším Čechům se už stalo, že nadnárodní bookingová společnost si celou částku za ubytování strhla z účtu automaticky sama, aniž o tom zákazníka informovala, a ten poté nevědomky platil v hotelu ještě jednou v hotovosti, uvádí Právo.

Půjčovny aut v cizině, především ty menší, si zase na turisty vymýšlejí, že auto vrátili poškozené, a pokutu za to si někdy berou z účtu samy. Vyplývá to z varování Evropského spotřebitelského centra (ESC). Například paní Bohumila M. z Prahy si na dovolené půjčila auto v Itálii. Užila si cestování a vůz vrátila, půjčovna to potvrdila a neměla žádné připomínky. Za měsíc se však podle Práva se zděšením podívala na účet a zjistila, že aniž ji půjčovna informovala, strhla si z jejího konta automaticky přes 400 eur, což je v přepočtu deset tisíc korun. Důvodem bylo údajné poškození karosérie.

„Vydavatelé platebních karet si s autopůjčovnami odsouhlasili, že půjčovny mohou z platebních karet dodatečně, bez vědomí spotřebitele, odečíst pouze malé částky, například za doplnění paliva, za pozdější vrácení auta či za parkování, nikoli však za poškození,“ zdůrazňuje české ESC na stránkách České obchodní inspekce. Případ Bohumily M. se nakonec naštěstí obešel bez vymáhání či soudního sporu s italskou autopůjčovnou, neboť zkrátka firmu požádala o vrácení peněz a odvolala se právě na tuto dohodu. Do dvou týdnů dostala peníze zpět, píše Právo.

 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Je třeba důkladně číst recenze hotelů. Viz noelino.com
Leo
23. 7. 2017, 19:35
mozna
Prachaticky
3. 8. 2010, 09:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená