FinExpert.e15.cz

Praha přivítá auto, které jede kolem světa na pohon CNG

17. května v 10 hodin přivítá Praha posádku vozu EcoFuel World Tour, která absolvuje 1. cestu kolem světa s vozidlem na zemní plyn. Čtyřčlenná posádka Rainera Zietlowa se od loňského října pokouší o zápis do Guinessovy knihy rekordů, aby dokázala, že se dá jen na zemní plyn projet 5-ti kontinenty. V dubnu 2007 měla výprava za sebou ujetých již 45 tisíc kilometrů, během nichž se potvrdilo, že stlačený zemní plyn CNG je všude dostupný a navíc levný. Výprava s názvem EcoFuel World Tour prokazuje v praxi všechny výhody tohoto ekologicky čistého paliva. Tuto cestu podporuje a sponzoruje také společnost Endress+Hauser, která je významným a spolehlivým partnerem v plynárenském průmyslu po celém světě. Posádku EcoFuel World Tour v Praze přivítá společnost Endress+Hauser společně s Českou plynárenskou unií. Mezi významnými osobnostmi, které podporují tento projekt a přijdou posádku osobně pozdravit, bude i místopředseda vlády a ministr životního prostředí, Martin Bursík.

Posádka Rainera Zietlowa se v loňském roce dohodla na finanční podpoře projektu EcoFuel World Tour s jedním z předních světových výrobců měřicí techniky Endress+Hauser a vypravila se ve vozidle Volkswagen Caddy EcoFuel na zemní plyn na cestu kolem světa. Jejich automobil produkuje o 25 % méně CO2 než benzínový vůz. Vůz má 80 kW a produkuje 153 gramů CO2 na jeden kilometr. Benzínový motor by pro srovnání vyprodukoval při stejném výkonu více než 200 gramů CO2 na kilometr. V některých zemích bylo možné naplnit nádrž plynem dokonce za méně než jeden eurocent. Technickým problémům posádka čelila pouze v Indii, kde čerpací stanice pracují při nižším tlaku, než je zapotřebí k dosažení jmenovitého tlaku v nádrži automobilu a dojezd se musel snížit o 10 %.

Po 178 dnech, mezi posledními plánovanými zastávkami, výprava dorazí i do Prahy, kde ji v dolní části Václavského náměstí slavnostně přivítá Česká plynárenská unie spolu se společností Endress+Hauser Czech, agenturou GSMA, RWE Transgas a Pražskou plynárenskou. Posádka se podělí s návštěvníky o zážitky ze 40-ti zemí světa a 70-ti velkých měst. Akce, oficiálně zařazena do programu „Týdne udržitelného rozvoje 2007 – Udržitelná doprava“ bude prezentována formou open-air výstavy, zabývající se nejekologičtějším a nejekonomičtějším alternativním palivem (promítání filmů, fotografické panely, ukázky z cesty kolem světa) a přehlídkou vozů na CNG. Ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím bude propojena s výstavou fotografií z celého světa známého umělce – fotografa Yanna Arthuse Bertranda.

Zemní plyn jako naděje?

Zemní plyn CNG je nadějí mnoha měst, která jsou v současné době plné zplodin z výfuků benzinových a dieselových motorů. „První cesta kolem světa ve vozidle na zemní plyn je největší test odolnosti,“ říká Rainer Zietlow a dodává: „Chceme ukázat, jak dobře je tato technologie vyvinutá a široce dostupná.“ Tým jede i s dobrým úmyslem - za každý ujetý kilometr daruje 10 centů na SOS dětskou vesničku v indickém Banglaore.

Podle odhadů Evropské komise by v roce 2020 mělo jen na našem kontinentě jezdit zhruba 23,5 miliónu CNG vozidel. „Využívání zemního plynu jako paliva se stává nesmírně významné. Proto ochotně podporujeme EcoFuel World Tour,“ říká Klaus Endress, generální ředitel Endress+Hauser Group.

V České republice bude do konce roku 2007 zavedeno 20 plnicích stanic CNG a během 12-ti let jich bude vybudováno až 400. Stovku z nich se zavázaly za určitých podmínek vybudovat plynárenské společnosti. Továrně vyráběné vozy mají dnes i kombinované palivové systémy, pouhým tlačítkem na palubní desce lze přepnout např. na benzín a vždy k čerpací stanici dojet. „S vozidlem na zemní plyn výrazně ušetříte, cena paliva je téměř poloviční. Plyn stojí kolem 15-16 korun a výhřevnost je stejná, 1 m3 zemního plynu odpovídá výhřevnosti 1 litru benzínu,“ říká Jaroslav Tománek, Senior Manager České plynárenské unie.

Už nejméně v 15-ti zemích světa činí podíl aut na zemní plyn 40-50 % z celkového počtu. V Evropě jen za poslední rok vzrostl počet aut na zemní plyn o 22 %, u nás dokonce téměř o 30 %. 100 tisíc vozů už dnes jezdí například na Ukrajině, 400 tisíc vozů v Itálii, 55 tisíc vozů v Německu atd. Celkem bylo prodáno 5,5 milionu vozidel ve více než 50 zemích světa.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená