FinExpert.e15.cz

Praha patří mezi 50 nejdražších měst světa

Seznam nejdražších měst světa pravidelně zveřejňuje několik mezinárodních agentur. Dle poslení zprávy společnosti Mercer je Praha 47. nejdražším městem světa.
Praha patří mezi 50 nejdražších měst světa

Pořadí nejdražších měst světa pravidelně zveřejňuje tyto renomované společnosti: Mercer HR Cunsuling, Economist Intelligence Unit či ECA International. Konečné umístnění jednotlivých hodnocených měst se mírně liší (záleží na konkrétních preferencích), avšak Tokio, Moskva či Zurych jsou v první desítce nejdražších měst ve všech žebříčcíh.

Kritéria hodnocení

Životní náklady občanů žijících v jednotlivých městech ovlivňuje několik faktrorů. Ve zprávě společnosti Mercer „Cost of living Survey 2010“ bylo hodnoceno více než 200 položek, např.: náklady na bydlení, zdravotní péči, vzdělání, dopravu, potravin, oblečení, domácí potřebu či zábavu, úrokové sazby, směnné kursy v závislosti na výši příjmů… Nejdůležitější položkou jsou náklady na bydlení. Hodnoceno bylo celkem 214 měst na pěti kontinentech.

Nejdražší městem je Luanda

Nejdražším městem pro rok 2010 je Luanda v Angole. Na ropu bohatá Angola je pro zahraniční zaměstnance velmi drahá. Na druhém místě je japonské Tokio, na třetím Ndjamen v Čadu, na čtvrtém Moskva a na pátem švýcarská Ženava. Praze patří pro rok 2010 pozice 47. nejdražšího města světa. Nejlevněji je z hodnocených měst v pakistánském Karáčí. V hodnocení jsou všechny měny převedeny na americké dolary, proto je výsledný žebříček ovlivněn výkyvy směnného kursu. Vysoké umístnění afrických měst je způsobeno zvýšeným zájmem globálních společností u působení v těchto městech a nedostatek vhodného ubytování pro zaměstnance a zahraniční návštěvníky dle amerických měřítek, což tlačí cenu standardního západního bydlení značně nahoru. Životní náklady zahraničních klientů a zaměstnanců jsou v těchto destinacích vysoké.

Moskva – nejdražší evropské město

Nejdražšími evropskými městy jsou Moskva, Ženeva, Curych, Kodaň, Oslo, Milán, Londýn, Paříž a Bern. Praha je však dražší město než např. Barcelona, Frankfurt, Madrid či Lisabon. Nejdražším městem na Blízkém východě je Tel Aviv (19. místo).

Afrika investory láká, životní náklady rostou

• Rostoucí hospodářský význam některých afrických lokalit pro zahraniční investory zvyšuje životní náklady pro zahraniční zaměstnance těchto společností. V první padesátce nejdražších měst světa je tak hned několik afrických měst.

• Naproti tomu mnohé americké města v žebříčku klesla, což je způsobeno oslabovaním amerického dolaru vůči některým měnám světa. Nejdražším městem v USA tak je New York (až 27. místo), druhým je Los Angeles (55. místo). Nejdražším kanadským městem je Vancouver (75. místo). Nejdražším brazilským městem je Sao Paulo (21. místo).

• Velmi výrazně rostou ceny nemovitostí v Asii. Nejdražšími městy jsou Tokio, Osaka, Hongkong, Singapur, Soul, Peking, Nagoya, Šanghaj (všechny jsou v první pětadvacítce). Dražšími lokalitami jsou, vzhledem k posílení domácí měny, i Austrálie či Nový Zéland.

Desítka nejdražších měst světa

1. Luanda (Angola)
2. Tokio (Japonsko)
3. Ndjamena (Čad)
4. Moskva (Rusko)
5. Ženeva (Švýcarsko)
6. Osaka (Japonsko)
7. Libreville (Gabon)
8. Zurich (Švýcarsko)
9. Hongkong (Hongkong)
10. Kodaň (Dánsko)
47. Praha (Česko)
214. Karáčí (Pakistán)

Pramen: Mercer, „Cost of Living Survey 2010“

 

 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den přátelé. Potřebuji do školy vyplnit dota...
Radek
15. 12. 2012, 06:57
Re: Survay nebo SurvEy ?
Jaromír Adámek
25. 8. 2010, 10:33
Luanda ? Wow :)
Jaromír Adámek
25. 8. 2010, 10:32
Survay nebo SurvEy ?
pepino
22. 8. 2010, 12:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená