FinExpert.e15.cz

Praha, Londýn, Frankfurt a New York oslaví 20 let CERGE-EI

Praha, 30. září 2011

Pražské akademické pracoviště CERGE-EI se zaměřením na ekonomický výzkum a doktorské studium oslaví své 20. narozeniny sérií diskusních panelů a konferencí. Hvězdou pražského programu zahájeného dnešním dnem je nositel Nobelovy ceny za ekonomii profesor Joseph Stiglitz.

Další řečníci světového formátu, mezi nimiž nebude chybět ani hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard, se spolu s absolventy CERGE-EI zúčastní sympozií v Londýně, Frankfurtu a New Yorku. Tématy odborných diskusí budou například „Barevné revoluce ve východní Evropě: Co nám mohou říci o Blízkém východě”, „Jak rozdělit měnu: Zkušenosti s rublem, dinárem a korunou, aneb bude je Evropa znovu potřebovat” či „Hospodářská politika a regulace v multipolárním světě.”

„Za 20 let jsme si vydobyli ve světě uznání a máme výsledky, kterými se chceme pochlubit i širší veřejnosti. Na amerických univerzitách je tento typ akcí pořádaných po celém světě naprosto běžný,“ říká Jan Švejnar, zakladatel a současný předseda Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI. „Odborné diskusní panely doma i v zahraničí nám dávají příležitost setkat se s našimi absolventy a získat nové příznivce i podporu pro další rozvoj naší instituce,“ vysvětluje Štepán Jurajda, ředitel CERGE-EI.

„Od samého počátku jsme kladli obzvláštní důraz na kvalitu a excelenci, aby se CERGE-EI mohlo měřit s těmi nejlepšími institucemi,“ říká Josef Zieleniec, zakladatel, první ředitel a současný člen Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI. „To se odráží v mezinárodním hodnocení, kde CERGE-EI obsadilo 58. místo mezi 1236 světovými ekonomickými katedrami v žebříčku Social Science Research Network. V ČR patří jeho výzkumníci mezi autory nejlépe hodnocených odborných článků,“ dodává.

Vysokou kvalitu výuky garantuje Výkonný a dozorčí výbor složený z předních českých i světových ekonomů, mezi něž patří i Joseph Stiglitz nebo ekonomický poradce prezidenta Obamy profesor Alan Krueger. Většina vyučujících získala doktorát na univerzitách v zahraničí, včetně škol jako jsou Princeton University nebo University of Chicago.

Za uplynulých 20 let CERGE-EI udělilo 114 doktorských a 350 magisterských titulů a jeho absolventi dnes pracují v 21 zemích. Uplatňují se v mezinárodních institucích jako Mezinárodní měnový fond či Světová banka, na univerzitách i v privátním sektoru po celém světě, a také v centrálních bankách.

„ČNB prošlo více než 10 absolventů; kteří byli výborní, například s Michaelou Erbenovou jsem léta pracoval v bankovní radě,“ uvádí Zdeněk Tůma, předseda Nadace CERGE-EI, která odpovídá za získávání soukromých darů a je součástí unikátní struktury financování CERGE-EI. „Většinu výdajů pokrývá podpora od státních institucí – Akademie věd a Univerzity Karlovy – ale zároveň přibližně 20 % financí získáváme ze soukromých zdrojů,“ vysvětluje Tůma.

CERGE-EI je společným pracovištěm Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Veškerá výuka probíhá v angličtině a řídí se kurikulem špičkových světových škol. Diplomy absolventů jsou uznávány nejen v EU, ale díky akreditaci Ministerstva školství amerického státu New York i v USA.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená