FinExpert.e15.cz

Praha je rájem investorů v nemovitostech

Praha je společně s ostatními středoevropskými metropolemi vysoce hodnocena investory, kteří se zajímají o nemovitosti. Ti jsou přesvědčeni, že letos dosáhnou v tomto odvětví dobrých výnosů. A studie PricewaterhouseCoopers a Urban Land Institut to jen potvrzuje.
Praha je rájem investorů v nemovitostech

Největší zájem je o Paříž

Podle závěrů studie, jež byla provedena mezi 250 předními osobnostmi působícími v oboru, jsou vyhlídky na investování jak do nemovitostí, tak majetku v roce 2006 příznivé, a to především v důsledku přebytku kapitálu, který i nadále působí na trhy pozitivně. Taktéž bylo zjištěno, že Paříž zůstává z hlediska celkových investičních výnosů nejjistějším realitním trhem z 27 sledovaných měst. Zájem o Paříž však zvýšil ceny a snížil výnosy, takže někteří investoři se ohlížejí po možnostech investování i v některých dalších francouzských městech, například v Lyonu.

Londýn je oblíbený pro nízké riziko

Druhé místo obsadil Londýn, k čemuž přispěla především nízká rizika a očekávané celkové výnosy. Ve všech sektorech nemovitostí zde doporučují investoři pro rok 2006 strategii „ kupovat” nebo „neprodávat“. Mnoho respondentů považuje Londýn za trh, který v roce 2006 zaznamená výrazné oživení, a domnívají se, že zejména administrativní objekty čekají dva až tři příznivé roky. 

Střední Evropa je i středem zájmu

Praha a Budapešť se umístily uprostřed všech hodnocených měst. Většina z nich má dobré vyhlídky v oblasti investic i výstavby. Istanbul se propadl do kategorie „mírně rizikový“. Podle studie je ale stále vysoce hodnocen v oblasti výstavby, nárůstu kapitálu a celkových výnosů a drží si čtvrté místo, pokud jde o růst nájemného. Moskva, i když obsadila až 26. místo, začíná být podle respondentů vhodná pro nákup ve všech kategoriích nemovitostí, zvláště průmyslových.

Za města, ve kterých budou investoři vyhledávat nové průmyslové nemovitosti, byla označena Varšava, Moskva, Praha a Budapešť. Moskva by měla být navíc vhodná pro nákup kancelářských prostor. Praha a Budapešť pro nákup maloobchodních prostor. Více než 60 % respondentů označilo tyto lokality za vhodné pro nákup.

Jednou z nejvýznamnějších změn oproti loňskému roku je zvyšující se počet investorů ochotných ujmout se vlastní výstavby. V některých středoevropských městech je to jediný způsob, jak získat kvalitní produkt. Rovněž vzkvétá renesance výstavby nemovitostí určených k prodeji.

Přebytek kapitálu způsobuje potíže

Zpráva též hovoří o „odvětví s nedostatkem zboží“, poháněném přebytkem kapitálu z nejrůznějších zdrojů: od institucí, soukromých akciových fondů, veřejných společností, společností s ručením omezeným, z rizikového kapitálu, ze zajišťovacích fondů i od soukromých investorů. Podle zprávy je tento přebytek kapitálu jedním z nejzávažnějších problémů, kterému budou v následujícím roce investoři čelit. Otazník visí i nad německými otevřenými fondy, které mají vysoké „vnitřní riziko“. Aktivity fondů a jejich uzavírání se v polovině prosince odrazily v celém odvětví.

Nejlepší návratnost je u obchodních zón

Nedostatek tradičních nemovitostí vede k posunu zájmu investorů k okrajovým a specializovaným investicím, kam patří např. hotely, sanatoria, domovy důchodců, studentské koleje, pronajímaná skladovací zařízení, parkoviště a garáže, hostinské objekty, lázně či rekreační objekty.

Pokud jde o typy nemovitostí, nejvyšší celková návratnost se v roce 2006 očekává u obchodních zón a nákupních středisek. Hotely klesly na třetí místo. V jejich případě se důrazně doporučuje „kupovat“ (44 %) nebo „neprodávat“ (41 %). Nemovitosti s kombinovaným využitím, které vytvářejí novou kategorii, jsou na čtvrtém místě. Nemovitosti k bydlení si drží v oblasti návratnosti sedmé místo, ale jsou na druhém místě, pokud jde o zvyšování nájemného a o výhledy rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. „Je třeba si povšimnout, že bydlení je v našem výzkumu jediným sektorem, kde respondenti předpokládají nárůst a nikoli pokles, uvádí se ve zprávě.

Hlavní trendy na evropském trhu s nemovitostmi

Maloobchod

Nákupní střediska a obchodní zóny jsou považovány za nemovitosti s nejlepší perspektivou výkonnosti ze všech oblastí. Existují ale obavy z nárůstu nájemného, z výhledů rozvoje výstavby a z nedostatečných výdajů zákazníků. Německo je považováno za „restrukturalizační příležitost“, ale problémem je nabídka. Istanbul, Praha, Budapešť, Lyon a Helsinky jsou města s nejvyšším hodnocením strategie  „kupovat“ v oblasti nemovitostí pro maloobchod, zatímco Velká Británie se „nedoporučuje“. Ze všech druhů nemovitostí mají největší perspektivu obchodní zóny.

Hotely

Podle výzkumu se v roce 2006 jedná o sektor s nejvyšším hodnocením, pokud jde o zvyšování nájemného a cen a s nejvyšší perspektivou návratnosti a výhledů rozvoje výstavby. Vzhledem k cestování obyvatelstva nabízí hotelový sektor v roce 2006 „slibný růst“. Ten se již projevuje ve Velké Británii a ve Francii. Pokud jde o novou výstavbu, šanci má Rusko a Turecko.

Průmyslové nemovitosti

V roce 2006 se očekávají stabilní výnosy. Podle 70 % respondentů jsou ve střední a východní Evropě nejistější „nákupní“ investice v Moskvě, v Praze a Budapešti. Nejlepší perspektivy nabízí díky svému propojení na Česko a Německo jižní Polsko. Barcelona a Madrid získaly vysoké doporučení „kupovat“ v oblasti skladovacích prostor a distribuce.

Kancelářské prostory

V roce 2006 bude v celé Evropě pokračovat silný tlak na snižování výnosů z kancelářských prostor, který bude podle studie nejznatelnější v centrech měst. Ovšem tyto prostory tvoří se 47,7 % druhý nejoblíbenější sektor pro „nákup“. Podnikatelské zóny a nemovitosti vně města jsou hodnoceny nejhůře, protože se je snaží prodat 39,2 % vlastníků. Nejlepší šance na solidní návratnost v oblasti kancelářských ploch má Paříž a Londýn. Podle 60 % respondentů patří Helsinky, Moskva, Lyon, Madrid a Istanbul k nejlépe hodnoceným trhům pro nakupování.

Nemovitosti k bydlení

Demografické změny – zvyšující se počet domácností a stárnoucí populace – ovlivní i trh bydlení. Dobré příležitosti jsou v Polsku a Česku, určitý potenciál mají i velká města v Turecku. Na druhou stranu se ve Španělsku a Velké Británii objevují náznaky nadhodnocení.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená