Na konci roku 2000 tvořili padesátníci 16,2 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání, o sedm let to bylo 30,6 % a na konci roku 2014 se na nezaměstnanosti podíleli 29,2 %. Tato skupina patří mezi nejvíce ohrožené nezaměstnaností.
Proč tomu tak je
Počet padesátiletých nezaměstnaných stále roste. Je tomu tak kvůli předsudkům a obavám zaměstnavatelů, mezi které patří strach, že starší generace se hůře učí novým věcem, cizím jazykům a neumí pracovat na počítači, špatně se přizpůsobují změnám, jsou pomalejší. „Na celkové situaci se často podepisuje i zdravotní omezení. Výsledkem je pak kumulace několika handicapů, a tím pádem mnohem nižší šance na získání zaměstnání,“ upozorňuje Kateřina Sadílková z ÚP ČR.
Na internetu lze najít desítky společností, které nabízí jednoduché řešení...slibují zrušení dražby a splacení pouhých 30 % dluhu.
I padesátiletí mají své výhody
Tito lidé trpí méněcenností, kterou vyvolávají neúspěchy na pracovních pohovorech. Přitom si neuvědomují, že zrovna oni mohou do firem přinést potřebné zkušenosti a vytvořit tak s mladými velmi silný pracovní tým. Je třeba si uvědomit, že lidé v tomto věku jsou zodpovědní, dobře spolupracují a mají na rozdíl od mladých reálné požadavky. Výhodou může být i fakt, že již nemají malé děti, se kterými by v případě nemoci museli zůstat doma a mohou tak naplno pracovat.
Úřad práce se snaží o podporu
Úřad práce se snaží padesátníkům pomáhat různými rekvalifikacemi, podporou veřejně prospěšných prací, individuálním poradenstvím nebo příspěvky na mzdy a na zřízení nebo vyhrazení společensky účelných pracovních míst. Měsíční příspěvek na mzdové náklady pro zaměstnavatele se může dostat až do výše 24 tisíc korun, jestliže zaměstná uchazeče ve věku nad 55 let.
ÚP ČR také realizuje po celé republice řadu regionálních individuálních projektů spolufinancovaných z evropských peněz. Jejich cílem je komplexně řešit situaci této skupiny uchazečů a udržet je co nejvíce aktivní.