FinExpert.e15.cz

Pracovat za minimální mzdu?

Jaká je minimální mzda v EU a jak se stanovuje její výše? Je ve všech členských státech stejná? Ve kterém státě pobírá nejvíce lidí tuto mzdu? Najdou se v sociálně rozmazlené Evropské unii občané, kteří jsou ochotni chodit do práce za minimální mzdu?
Pracovat za minimální mzdu?

Skoro každý sedmý zaměstnanec v Evropské unii pracuje za minimální mzdu, z toho 77 % žen. V Evropské unii pobírá minimální mzdu 15 % všech zaměstnanců, tedy přibližně 16,5 milionu lidí.

Ženy berou minimální mzdu častěji než muži

Více než dvě třetiny lidí s minimální mzdou v Evropské unii jsou ženy. Ve 43 % případů je ovšem minimální mzda způsobena prací na částečný úvazek, v 37 % je způsobena samotnou nízkou mzdou za nekvalifikovanou práci a v 11 % je kombinací obou dvou možností. V zemích Evropské unie je možné si přivydělávat více pomocnými prácemi. Jestliže tedy chcete, vždy práci najdete. Dále je nám všem jasné, že za práci na částečný úvazek nedostanou zaměstnanci takovou mzdu či plat, jako kdyby pracovali osm hodin denně.

Určení výše minimální mzdy

Pro zevšeobecnění a možnost porovnávání mezi jednotlivými státy je za minimální mzdu považována mzda, jejíž měsíční výše je nižší než 60 % mediánu mezd obyvatel v každém členském státě. Na vysvětlenou, v České republice byla vypočítána průměrná mzda za rok 2002 ve výši 15 700 Kč. Její výše je ovšem do značné míry ovlivněna občany, kteří pobírají příliš vysoké příjmy, a proto průměrnou mzdu dosahuje většinou pouze okolo 40 % obyvatel. Medián je však mzda člověka, který má svoji mzdu při seřazení všech mezd v republice od nejvyšší po nejnižší přesně uprostřed. V České republice to je okolo 12 000 Kč. A 60 % z 12 000 Kč je 7 200 Kč. Takže při zařazení České republiky do tabulky by do počtu lidí beroucích minimální mzdu přibyli také ti, kteří pobírají více než 6 200 Kč, což je minimální mzda stanovená zákonem.

Minimální mzda v členských zemích EU a její důvody v roce 2002

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Chybí Švédsko a Finsko, jejichž údaje nebyly k dispozici.
Zdroj: Eurostat

Více než pětina pracujících ve Velké Británii pobírá minimální mzdu. Ve 13 sledovaných členských zemích Evropské unie jsou značné rozdíly v počtu lidí pobírajících minimální mzdu. V některých je těchto lidí třikrát více než v ostatních: v Portugalsku a Dánsku 6 %, to znamená celých 7 % pod průměrem Evropské unie jako celku. Naproti tomu ve zmíněné Velké Británii je to 21 % obyvatel. Faktory práce na částečný úvazek a nízká mzda za nekvalifikovanou práci společně nebo samostatně mají v jednotlivých zemích rozdílný vliv na minimální mzdu.

  • Kvůli práci na částečný úvazek pobírá minimální mzdu v Nizozemí 65 %, v Belgii 63 % a ve Velké Británii 55 %. Pro srovnání průměr v Evropské unii je 43 %. Jestli je minimální mzda způsobena tímto faktorem, je to jenom dobře, protože to je signál, že ekonomika šlape a nabízí občanům, kterým stačí nižší mzda, chodit do práce na pár hodin denně. Mnoho lidí volí raději nižší příjem a spoustu volného času před vyšším výdělkem, ale častým pobytem v práci.
  • Lidí, kteří dostávají minimální mzdu, poněvadž vykonávají nekvalifikovanou práci, je nejvíce v Řecku (73 %), Itálii (57 %), Španělsku (54 %), Lucembursku (53 %) a Portugalsku (52 %). Průměr EU přitom je 37 %.
  • V Dánsku, Německu, Francii a Rakousku hrají potom oba faktory téměř shodnou úlohu, okolo 40 %.

Ženy jsou minimální mzdou více ohroženy než muži. Ze sta lidí pobírajících minimální mzdu je 77 žen. Největší je potom jejich podíl ve Velké Británii (81 %), Nizozemí (81 %) a Německu (80 %). Proč pobírají ženy častěji minimální mzdu než muži? Odpověď je jednoduchá, většina žen v Evropské unii pracuje na částečný úvazek, chtějí se více starat o rodinu a děti a manžel většinou vydělá tolik, že by do práce nemusely chodit vůbec. Ženy ale do práce chtějí chodit, nechtějí ztratit kontakt se svým okolím a je pro ně důležité vědět, že se o sebe dokáží samy postarat.

Podíl žen/mužů pobírajících minimální mzdu v roce 2002

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Eurostat


Zákonná minimální měsíční mzda činila např. v Lucembursku 1 221 EUR, v Belgii 1 096 EUR, v Nizozemí 1 092 EUR, ve Francii 1 066 EUR, ve Velké Británii 972 EUR, v Itálii 983 EUR, v Řecku 458 EUR, ve Španělsku 486 EUR, v Portugalsku 357 EUR. Minimální mzda není synonymem pro chudobu. Jak jsme si ukázali na příkladu České republiky, je za minimální mzdu považována mnohdy i vyšší mzda než je stanovena zákonem. A v Evropské unii je velký rozdíl mezi tím kdo pracuje a tím kdo je nezaměstnaný, ale oproti Americe je tento rozdíl pořád malý, dle mého názoru by měl být mnohem větší.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená