FinExpert.e15.cz

Pracovat v 65 letech? Raději předčasný důchod!

V České republice stejně jako ve většině evropských zemích bude důchodový věk pro dnešní čtyřicátníky a mladší 65 let.
Pracovat v 65 letech? Raději předčasný důchod!

Slabou útěchou je, že ve čtyřech zemích je důchodový věk dokonce 67 let (Dánsko, Island, Norsko a Německo). Důchodový věk stanovený zákonem je jedna věc a skutečný odchod do penze věc druhá. Vždyť průměrný věk odchodu do penze je v Evropě 61,4 let u mužů a 59,6 let u žen. Obliba předčasných důchodů roste. Jak je to s předčasným důchodem v Česku?

Pracovat v 65 letech nemůže každý

Mnoho Evropanů již nechce a nemůže vykonávat svoji práci až do státem stanoveného důchodového věku, a proto raději odchází do penze dříve i za cenu nižší státní penze a využívá tak možnosti čerpání tzv. předčasného důchodu. Např. Němci chodí díky prodlužující se věkové hranici do penze později než v minulosti - v průměru v 63 letech. Současně však klesá počet lidí, kteří pracují až do 65 let (v roce 1996 pracovalo do 65 let 30 % Němců a v roce 2005 o 2 % méně).

Státní penze ve většině zemích mají klesající tendenci a celková životní úroveň penzistů je čím dál více závislá na jejich úsporách v různých finančních produktech (penzijní připojištění, životní připojištění, investice v cenných papírech apod.).

Obliba předčasných důchodů roste

Obyvatelstvo v Evropě je nejstarší na světě, počet penzistů rok od roku roste, vždyť každý šestý občan Evropské unie je starší 65 let. Nejvíce obyvatel starších 65 let žije v Itálii (18,2 %), v Německu (17,5 %) a v Řecku (17,3 %). Přičteme-li k občanům starších 65 let (pracuje jich již jen velmi málo) občany, kteří odchází do důchodu před dovršením důchodové hranice (na tzv. předčasné důchody), vdovce či vdovy, občany pobírající invalidní penzi, tak zjistíme, že stát musí vyplácet penzi každému pátému občanovi, což státní rozpočty nesmírně zatěžuje.

Podmínky pro předčasný důchod v sousedních zemích

Německo

Na předčasný důchod má nárok občan starší 60 let a splňující podmínku 35 let pojištění. V době žádosti musí být občan nezaměstnaný. V případě, že je občan nezaměstnaný déle než dva roky a splňuje podmínku počtu let pojištění, může odejít do důchodu již v 58 letech. Výpočet důchodu u předčasné penze je stejný jako u starobního důchodu, ve výpočtovém vzorci však chybí výdělky za poslední roky a díky tomu je výsledný důchod vždy nižší. O kolik je nižší celkem závisí na výši výdělků a počtu měsíců, o které odešel občan do důchodu dříve. Nárok na klasický starobní důchod má občan starší 65 let (platí pro muže i ženy) mající 40 let pojištění.

Polsko

Do předčasného důchodu může občan odejít v 55 letech při splnění podmínky 20 let pojištění. Výpočet důchodu u předčasného důchodu je stejný jako u starobního důchodu, ve výpočtovém vzorci však chybí výdělky za poslední roky a díky tomu je výsledný důchod vždy nižší. O kolik je nižší celkem závisí na výši výdělků a počtu měsíců, o které odešel občan do důchodu dříve. Nárok na klasický starobní důchod má muž ve věku 65 let a žena ve věku 60 let mající 20 let pojištění.

Rakousko

Muži mohou odejít do předčasného důchodu v 61,5 letech a ženy v 56,5 letech. Výpočet důchodu u předčasného důchodu je stejný jako u starobního důchodu, ve výpočtovém vzorci však chybí výdělky za poslední roky a díky tomu je výsledný důchod vždy nižší. O kolik je nižší celkem závisí na výši výdělků a počtu měsíců, o které odešel občan do důchodu dříve. Nárok na klasický starobní důchod má občan (platí pro muže i ženy) ve věku 65 let mající 40 let pojištění.

Maďarsko

Předčasný důchod je možné čerpat 5 let před dovršením důchodového věku. Je nutné splnit zákonnou podmínku potřebného počtu let pojištění (od 34 let do 38 let dle odchodu do předčasného důchodu). Nárok na klasický starobní důchod má občan (platí pro muže i ženy) starší 62 let a mající 20 let pojištění.

A jak je to (zatím) v Česku?

Na tzv. předčasný důchod může odejít člověk za splnění určitých podmínek dle § 31 zákona číslo 155/95 Sb. v platném znění:

  • získal dobu pojištění nejméně 25 let a
  • do dosažení důchodového věku mu ode dne, od něhož se starobní důchod přiznává, chybí nejvýše tři roky.

Neznamená to, že musí odejít tři roky před důchodem. Tři roky je nejdříve a v průběhu těchto tří let kdykoliv. Čím později půjde, tím bude mít menší krácení důchodu. Krácení je totiž za každých 90 dní i započatých o 0,9 %. Jestliže občan uplatní žádost o tzv. předčasný důchod, tj. starobní důchod dle § 31 zákona číslo 155/95 Sb., nevzniká mu již při dosažení důchodového věku nárok na přepočet důchodu. Zvolil si tzv. trvale krácený důchod. Při předčasném důchodu až do dosažení důchodového věku nemůže být výdělečná činnost.

Za výdělečnou činnost se považuje vše, z čeho jsou prováděny odvody na sociální pojištění. Z tohoto důvodu může předčasný důchodce neboli poživatel starobního důchodu pracovat při pobírání důchodu na dohodu o provedení práce (dohodu o provedení práce řeší zákoník práce), tj. 150 hodin u jednoho zaměstnavatele a výdělek (příjem) není omezen. Poživatel může pobírat starobní důchod a soukromě podnikat. Toto podnikání však musí být omezeno (výše dosaženého příjmu) a to může být jen do takové výše, aby mu nevznikla povinnost platit soc. pojištění.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

prosim o radu
jarmila hladisova ujezd
3. 3. 2009, 11:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená