Student si může vybrat ze dvou možností: buď si brigádu najde sám, nebo prostřednictvím personální agentury. Od 1. října 2004 jsou v zákoně o zaměstnanosti upraveny podmínky pro zaměstnávání studentů prostřednictvím personálních agentur. Obecné podmínky pro zaměstnávání obsahuje zákoník práce.
S agenturou nebo bez?
Personální agentura musí se studentem uzavřít pracovněprávní vztah, ze kterého se odvádí sociální pojištění. V menším počtu případů se může jednat o pracovní smlouvu, ve které musí být minimálně sjednán druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Studenti si mohou dohodnout i další podmínky, např. minimální rozsah pracovní doby, práci doma, nepravidelné zaměstnání, jiný rozvrh pracovní doby. Další z možností je uzavření dohody o pracovní činnosti. Lze ji sjednat maximálně na polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tj. 20 hodin týdně. Na základě této dohody může student pracovat nepravidelně a nerovnoměrně, např. jeden týden 15 hodin, druhý týden 10 hodin. Odpracovaná doba se započítává pro důchodové účely a pro splnění podmínky výplaty podpory v nezaměstnanosti.
Nový zákon o zaměstnanosti by měl zajistit studentům, kteří hledají brigádu přes pracovní agenturu, stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají stálí zaměstnanci. Pokud chce student pobírat po ukončení studia podporu v nezaměstnanosti, musí odpracovat v posledních třech letech minimálně dvanáct měsíců. Doba studia se pro účely získání podpory nezapočítává, zato se jim započítají všechny brigády během studia, které zakládaly účast na sociálním pojištění.
Student si samozřejmě může brigádu najít i sám a uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce. Lze ji sjednat maximálně na 100 hodin v kalendářním roce, může být třeba jen ústní. Nezakládá ale účast na sociálním pojištění a odpracovaná doba nemůže být započítaná pro účely získání podpory v nezaměstnanosti.
Jaké jsou důsledky změn?
Nový zákon o zaměstnanosti nutí studenty pracovat a ne studovat. Zdá se, že nově zavedená pravidla pro zaměstnávání studentů přes pracovní agentury zkomplikovala situaci jak studentům, tak agenturám. Studenti – brigádníci jsou teď pro firmy moc drazí. Agentury totiž za ně musí odvádět zdravotní a sociální pojištění, i když student uzavře dohodu o pracovní činnosti třeba jen na dva dny. S touto povinností jsou spojeny nemalé administrativní náklady.
Na druhou stranu, studenti mohou nových pravidel i zneužívat. Například v případě nemoci mají studenti nárok, stejně jako ostatní zaměstnanci, na nemocenskou. Mohou tak nastoupit do práce, vzápětí onemocnět a pobírat dávky nemocenského, aniž by odváděli nějakou práci, což určitě ve zkouškovém období není k zahození.
Vše možná skončí tak, že personální agentury přestanou hledat studentům práci a zaměstnavatelé budou se studenty uzavírat pouze dohodu o provedení práce, aby ušetřili. Že by s tím Ministerstvo práce a sociálních věcí při tvorbě nového zákona nepočítalo?