Příští rok lze však pobírat důchod a pracovat bez omezení.
Občané, kterým to jejich zdravotní stav umožňuje, a chtějí ještě pracovat, mohou samozřejmě pracovat i v důchodovém věku. V tomto ohledu neexistovalo žádné omezení ani v roce 2009. Možnosti jsou však v zásadě dvě:
- pracovat na procenta – tj. pracovat i po dosažení důchodového věku; v tomto případě se následně vyplácený důchod zvyšuje ze zákona za každých 90 dní odpracovaných navíc o 1,5 %. Do těchto 90 kalendářních dní se však nepočítají dny, kdy pobírá nemocenské dávky a jiné tzv. náhradní doby. Jestliže je odpracováno navíc 170 dní, tak se následně důchod zvýší o 1,5 %, pokud se odpracuje navíc např. 180 dní, tak se následně důchod zvýší již o 3 %.
- pracovat a pobírat důchod – v roce 2009 šlo pracovat a pobírat důchod, jestliže v pracovně-právním vztahu byla uzavřena smlouva na dobu určitou (maximálně na rok, šlo ji však opakovaně vždy prodlužovat). Pracovat a pobírat však jde pouze u starobního důchodu. U předčasných důchodů je možnost přivýdělku pouze na základě dohody o provedení práce nebo činnosti.
Druhá varianta byla finančně výhodnější. Při splnění nutné podmínky mohl mít občan ze zaměstnání jakýkoliv příjem a k tomu pobírat důchod. Výhoda první varianty by se projevila až v pozdním důchodovém věku. Nevýhodou druhé varianty však byla nutnost pracovat na dobu určitou. Občan nikdy neměl jistotu, že s ním bude smlouva prodloužena. V roce 2010 je to však jinak.
Rok 2010
Od roku 2010 dochází ke změně legislativy a je již možné pobírat klastický starobní důchod a nadále pracovat v zaměstnání na základě smlouvy na dobu neurčitou. Tato úprava je pro občany pracující v důchodovém věku příznivější. Skončit pracovní poměr lze totiž již pouze za stejných podmínek jako u každého jiného zaměstnance (to znamená především dodržení výpovědní lhůty). Lze si však vybrat, zda pobírat důchod v plné nebo poloviční výši. Pokud se občan rozhodne o pobírání důchodu v poloviční výši, tak se mu to promítne do navyšování starobního důchodu.
Není potřeba měnit pracovní poměr
Zaměstnanec mající uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou tak nebude muset svého zaměstnavatele žádat o změnu doby trvání pracovního poměru. Pro případné uzavření smlouvy na dobu určitou však bude muset být dodržen zákoník práce, který umožňuje uzavření smlouvy na dobu určitou celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. V roce 2009 bylo v zákoníku práce umožněno uzavírat s důchodci opakovaně smlouvu na dobu určitou, vždy však na jeden rok. Toto ustanovení však v roce 2010 v zákoníku práce není.
Jak postupovat v případě nemoci?
Jestliže občan v důchodovém věku onemocní, je výhodnější uplatnit žádost o důchod až po ukončení nemoci. Ze zákona totiž není možné pobírat nemocenské dávky a důchod. Když je však žádost o důchod uplatněna v tříměsíčním předstihu, jak to dovoluje zákon, a v těchto třech měsících zaměstnanec onemocní, musí organizace, která vyplácí nemocenské dávky tuto skutečnost nahlásit na Českou správu sociálního zabezpečení. Důchod bude občan pobírat až od ukončení nemocenských dávek.