FinExpert.e15.cz

Pracovat a pobírat důchod? V roce 2010 bez omezení

V roce 2009 lze pobírat klasický starobní důchod a pracovat pouze za předpokladu, že je pracovní smlouva uzavřena na dobu určitou.
Pracovat a pobírat důchod? V roce 2010 bez omezení

Příští rok lze však pobírat důchod a pracovat bez omezení.

Občané, kterým to jejich zdravotní stav umožňuje, a chtějí ještě pracovat, mohou samozřejmě pracovat i v důchodovém věku. V tomto ohledu neexistovalo žádné omezení ani v roce 2009. Možnosti jsou však v zásadě dvě:

  • pracovat na procenta – tj. pracovat i po dosažení důchodového věku; v tomto případě se následně vyplácený důchod zvyšuje ze zákona za každých 90 dní odpracovaných navíc o 1,5 %. Do těchto 90 kalendářních dní se však nepočítají dny, kdy pobírá nemocenské dávky a jiné tzv. náhradní doby. Jestliže je odpracováno navíc 170 dní, tak se následně důchod zvýší o 1,5 %, pokud se odpracuje navíc např. 180 dní, tak se následně důchod zvýší již o 3 %.
  • pracovat a pobírat důchod – v roce 2009 šlo pracovat a pobírat důchod, jestliže v pracovně-právním vztahu byla uzavřena smlouva na dobu určitou (maximálně na rok, šlo ji však opakovaně vždy prodlužovat). Pracovat a pobírat však jde pouze u starobního důchodu. U předčasných důchodů je možnost přivýdělku pouze na základě dohody o provedení práce nebo činnosti.

Druhá varianta byla finančně výhodnější. Při splnění nutné podmínky mohl mít občan ze zaměstnání jakýkoliv příjem a k tomu pobírat důchod. Výhoda první varianty by se projevila až v pozdním důchodovém věku. Nevýhodou druhé varianty však byla nutnost pracovat na dobu určitou. Občan nikdy neměl jistotu, že s ním bude smlouva prodloužena. V roce 2010 je to však jinak.

Rok 2010

Od roku 2010 dochází ke změně legislativy a je již možné pobírat klastický starobní důchod a nadále pracovat v zaměstnání na základě smlouvy na dobu neurčitou. Tato úprava je pro občany pracující v důchodovém věku příznivější. Skončit pracovní poměr lze totiž již pouze za stejných podmínek jako u každého jiného zaměstnance (to znamená především dodržení výpovědní lhůty). Lze si však vybrat, zda pobírat důchod v plné nebo poloviční výši. Pokud se občan rozhodne o pobírání důchodu v poloviční výši, tak se mu to promítne do navyšování starobního důchodu.

Není potřeba měnit pracovní poměr

Zaměstnanec mající uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou tak nebude muset svého zaměstnavatele žádat o změnu doby trvání pracovního poměru. Pro případné uzavření smlouvy na dobu určitou však bude muset být dodržen zákoník práce, který umožňuje uzavření smlouvy na dobu určitou celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. V roce 2009 bylo v zákoníku práce umožněno uzavírat s důchodci opakovaně smlouvu na dobu určitou, vždy však na jeden rok. Toto ustanovení však v roce 2010 v zákoníku práce není.

Jak postupovat v případě nemoci?

Jestliže občan v důchodovém věku onemocní, je výhodnější uplatnit žádost o důchod až po ukončení nemoci. Ze zákona totiž není možné pobírat nemocenské dávky a důchod. Když je však žádost o důchod uplatněna v tříměsíčním předstihu, jak to dovoluje zákon, a v těchto třech měsících zaměstnanec onemocní, musí organizace, která vyplácí nemocenské dávky tuto skutečnost nahlásit na Českou správu sociálního zabezpečení. Důchod bude občan pobírat až od ukončení nemocenských dávek.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: a mladý zase budou čekat na místa
Milada
16. 2. 2010, 14:25
a mladý zase budou čekat na místa
dejf
8. 12. 2009, 17:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená