FinExpert.e15.cz

Prací na dohodu ušetříte tisíce

Uzavření dohody o provedení práce je v mnoha ohledech výhodné pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Prací na dohodu ušetříte tisíce

Dohody o provedení práce se často uzavírají především na letní měsíce, kdy jsou v proudu sezónní zaměstnání. Firmy mimo nižší odvody oceňují jednoduchou administrativu, například nemusí zaměstnance přihlašovat a odhlašovat u zdravotní pojišťovny či OSSZ.

Zákonná úprava

Dohoda o provedení  práce je upravena v § 75 zákoníku práce. Dohoda o provedení práce se zpravidla uzavírá na jednorázové či ojedinělé práce. I na dohodou o provedení práce lze však vykonávat opakující se činnosti. Rozsah práce u dohody o provedení práce nesmí přesáhnout 150 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele. Pro jednoho zaměstnavatele lze během roku uzavřít například dvě dohody o provedení práce, obě po 70 hodinách. Lze také pro jednoho zaměstnavatele uzavřít dohodu o provedení práce na celý rok, každý měsíc po 12,5 hodinách. Uzavřít dohodu o provedení práce během roku s více zaměstnavateli je samozřejmě možné. 

Kolik ušetříte?

Z příjmu získaného z dohody o provedení práce se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Dohoda o provedení práce totiž nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění. Občané odvádí z dohody o provedení práce pouze daň z příjmu fyzických osob. Výše sjednané odměny není přitom rozhodující. Sociální a zdravotní pojištění se neodvádí z žádného příjmu. 

Příklad: Úspora u odměny 15 000 Kč

Jestliže sjednaná odměna u dohody o provedení práce činí 15 000 Kč, tak zaměstnanec ušetří na povinných odvodech na sociálním a zdravotním pojištění 1 650 Kč a zaměstnavatel dokonce 5 100 Kč. 

Je podepsáno prohlášení k dani?

Zaměstnanec pracující na dohodu o provedení práce má zpravidla i jiný druh příjmů (např. ze zaměstnání nebo z výdělečné činnosti), tak u zaměstnavatele, pro kterého pracuje na dohodu o provedení práce nepodepisuje prohlášení k dani. V tomto případě tak musí odvést 15% daň z příjmu. Při odměně 15 000 Kč, tak činí mzdové náklady zaměstnavatele 15 000 Kč a čistá mzda zaměstnance 12 750 Kč.

Jestliže však zaměstnanec skončil pracovní poměr a do další práce nastupuje až za měsíc a po tuto dobu si zajistil práci na dohodu o provedení práce, tak podepíše o zaměstnavatele prohlášení k dani. V tomto případě lze uplatnit slevu na poplatníka (2 070 Kč) a dani z příjmu tak odvede pouze 180 Kč. Mzdové náklady zaměstnavatele činí 15 000 Kč a čistá mzda zaměstnance 14 820 Kč.

Jak je to s důchodem?

Pokud občan pracuje pouze na dohodu o provedení práce (tj. nemá současně zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění či není OSVČ a neodvádí důchodové pojištění), tak se mu doba práce na dohodu o provedení práce nezapočítává do doby pojištění pro výpočet důchodu. Příliš častá práce tímto způsobem tak znamená nižší státní penzi. 

Jak je to se zdravotním pojištěním?

Ze zákona jsou v Česku všichni občané s trvalým pobytem na území Česka zdravotně pojištění. To taky znamená, že mají povinnost platit zdravotní pojištění. V registru své zdravotní pojišťovny je každý občan veden v jedné ze čtyř kategorií (zaměstnanec, OSVČ, pojištěnec za kterého platí zdravotní pojištění stát nebo OBZP). Pokud občan pracuje pouze na dohodu o provedení práce, tak je v registru své zdravotní pojišťovny veden jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a má tak povinnost za každý takový měsíc odvádět zdravotní pojištění ve výši 1 080 Kč. Při měsíčním příjmu 15 000 Kč při práci na dohodu o pracovní činnosti tak občan zaplatí na zdravotním pojištění více (o 405 Kč), než kdyby byl zaměstnanec s příjmem 15 000 Kč. 

Kdy pracovat na dohodu?

Pracovat na dohodu o provedení práce je výhodné zejména pro studenty, jako přivýdělek pro zaměstnance nebo jako přivýdělek pro OSVČ. Velmi výhodné je pracovat na dohodu o provedení práce rovněž pro maminky na mateřské či rodičovské dovolené. Pro tyto občany je finanční úspora vzhledem k nižším odvodům citelná. Navíc mají vyřešen svůj pojistný vztah vůči OSSZ a zdravotní pojišťovně. Střídat zaměstnavatele a pracovat pravidelně vždy pouze na dohodu o provedení práce pro zaměstnance výhodné není.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená