FinExpert.e15.cz

Práce z domu - podvod nebo příležitost?

Seriózní firmy zpravidla kázni domácích pracantů nedůvěřují, nebo se naopak setkáte s podvodníky, kteří chtějí peníze předem.
Práce z domu - podvod nebo příležitost?

Bouřlivý vývoj technologií a zejména možnost nepřetržitého připojení k internetu dramaticky zvýšil možnosti pracovat z domova nebo z terénu. Můžete tak posílat výsledky své činnosti a být s nadřízeným ve stálém kontaktu. Práce doma, tedy home office je výhodná například pro ženy na mateřské dovolené, studenty nebo důchodce, kteří si chtějí přivydělat. A co si budeme povídat, nepohrdne jí v dnešní krizové době ani mnohý čerstvě nezaměstnaný.

První variantou je práce doma jako vedlejší pracovní činnost nebo práce dohodou. Se seriozním zaměstnavatelem se písemně domluvíte na objemu a délce práce, na její kvalitě a odměně za ni. Pokud tak neučiníte písemně, můžete také své dobré vůle hořce litovat a jen těžce se domáhat peněz za odvedenou práci.

Dejte si velmi dobrý pozor na podvodné nabídky práce, kterými se internet i tištěná média jen hemží. Poznají se jednoduše: tzv. zaměstnavateli nezáleží na vašem vzdělání, délce praxe, je mu vlastně úplně vše jedno. Chce od vás ale předem peníze, případně abyste si za jistou finanční sumu od něj odkoupili materiály, které vás s prací seznámí, anebo vás zvou na nějaký seminář se vstupním poplatkem. Pokud nechcete mít do kapsy ještě hlouběji, od takových nabídek rychle pryč. Na co si dát při práci doma pozor?

Peníze předem

„Skvělá práce pro každého, možnost zajímavých výdělků, ale musíte poslat registrační poplatek 350 Kč a 60 Kč poštovné.“ Seriózní firma, která nabízí práci, od vás žádné peníze předem žádat nebude. Něco jiného je, když se rozhodnete pracovat třeba pro kosmetickou firmu a máte objednávky na přípravky. Samozřejmě, že ty přípravky musíte nejdřív nakoupit a poté prodat zákazníkovi.

Informace za peníze

Ve většině případů se jedná o pouhé rozesílání propagačních materiálů. Vy pošlete peníze a oni vám pošlou obálku se seznamem různých nabídek domácích prací. Pokud si nějakou vyberete, stejně musíte sami zaměstnavatele kontaktovat. Většina potencionálních zaměstnavatelů bývá z ciziny. Dobře tedy zvažte také, zda má pro vás smysl takového zaměstnavatele kontaktovat. V horším případě to bude zase jen zprostředkovatel a vy budete muset opět poslat poplatek, za který vám přijde další propagační materiál. Takhle byste mohli hledat práci donekonečna.

Přijďte a uvidíte

Pokud zaměstnavatel přímo neudá, o jakou práci se konkrétně jedná a mlží frázemi jako „Budete pracovat s klienty“, buďte velmi obezřetní. Většinou po vás za úplatu bude chtít, abyste šikovně manipulovali s lidmi a vnucovali jim zboží. A abyste pro stejný způsob „obživy“ získávali také další nešťastníky. Podivně už působí fakt, že vám potencionální zaměstnavatel odmítá sdělit, o jakou práci se jedná. Láká vás na nezávazné setkání, slibuje závratné výdělky, ale konkrétního se nedozvíte nic. Fakt, že se jedná o firmu, která manipuluje zákazníky do podepisování nevýhodných smluv, či do čehokoliv jiného, se dozvíte úplně na posledním místě.

Zajímavý dopis

Člověk, který je dlouhodobě bez zaměstnání, by měl být velmi obezřetný. Jeho psychika je napjatá a je schopen uvěřit například i dopisu, který je napsaný pěknou srozumitelnou a líbivou formou. V dopise vám radí, že máte nabízet domácí práci na principu rozesílání obálek a vyinkasovat sto korun za dopis, který jste obdrželi.

Tento typ „domácí práce“ je neetický a na hraně trestného činu podvodu. Podvodníci spoléhají na to, že kvůli stokoruně se soudit nebudete. Člověk, který hledá přivýdělek, s největší pravděpodobností nebude investovat tisíce za soudní výlohy, aby získal zpět stovku. Raději hledejte s rozvahou a počkejte si na to, co bude opravdu stát za to.

Článek vyšel v časopise Osobní finance

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na ...
Heinz Munkel
5. 12. 2017, 15:39
Ahoj, Jaké jsou vaše finanční potřeby? Požádejte...
Metin Selim
16. 11. 2017, 12:45
pokud nechcete naletět a odesílat někam své peníze a...
Syth
14. 7. 2012, 15:53
práce z domu - podvodné inzeráty i na těchto strán
akcius
8. 1. 2010, 22:20
Ještě byste si měli ohlídat nabídku Vašeho FinExpe
Pepa
8. 1. 2010, 09:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená