FinExpert.e15.cz

Práce ve Velké Británii

Ve Velké Británii mohli občané nových členských zemí začít pracovat ihned po prvním květnu. Přístup k zaměstnání není administrativně omezen, Velká Británie totiž nevyužila možnosti uplatnit na ochranu trhu práce přechodné období.
Práce ve Velké Británii

Pro zájemce o práci platí, že mohou za prací volně přicestovat, avšak nebudou-li úspěšní a práci nenajdou, nemají nárok čerpat sociální podporu od příslušných státních úřadů, pokud nesplní přísné podmínky. Výhodou je, že nemusí shánět pracovní povolení, které je nutné v zemích, omezujících přístup na pracovní trh.

Před odjezdem za prací do Velké Británie je potřeba kontaktovat naší zdravotní pojišťovnu, kde budete informováni o svých povinnostech v oblasti zdravotního pojištění a vyplníte potřebné doklady – je to naprosto nezbytné, abyste měli v případě nutnosti nárok na lékařské ošetření. Jestliže odjedete bez jakéhokoliv dokladu, bude vám samozřejmě lékařská péče v nutném případě poskytnuta. Aby se tak stalo za podmínek stejných jako u domácích pojištěnců, je potřeba s sebou mít Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Pracovní povolení pro práci ve Velké Británii není zapotřebí. Občané z nových členských zemí se musí však povinně registrovat. K tomu je zapotřebí vyplnit potřebný formulář a zaslat na uvedenou adresu na formuláři: Worker Registration Team. Při registraci je potřeba doložit:

  • kopii dopisu od zaměstnavatele potvrzujícího zaměstnání
  • 2 fotografie
  • platný cestovní pas nebo občanský průkaz
  • 50 liber na poplatek

Na základě této žádosti je následně vystaveno registrační osvědčení, které je nutné pro práci a pobyt ve Velké Británii. Zaměstnavatelé ve Velké Británii jsou povinni registraci kontrolovat.

Uznávání kvalifikace

Pracovní kvalifikace nabytá na zahraničních školách je ve Velké Británii všeobecně uznávána. Je zapotřebí se však obrátit na Britské středisko pro uznávání kvalifikací. Výjimka platí pouze pro několik profesí, např.: pro právníky, učitele na státních školách, instruktoři autoškol - tyto profese jsou podmíněny získáním místního dokladu o kvalifikaci.

Sezónní práce a brigády

Pro mladé lidi a studenty jsou poměrně výhodné sezónní práce. Jsou sice většinou fyzicky náročné a pracuje se deset i více hodin denně, ale je to dobrý způsob, jak ve Velké Británii získat první pracovní zkušenosti. Také jako odrazový můstek za lepším zaměstnáním se uvedená praxe vždy hodí. Jedná se především o práce v hotelích, zemědělství, lesnictví a podobných oborech. Nejvíce informací poskytuje portál pro mladé: http://europa.eu.int/youth.

Kde hledat zaměstnání?

Všechny významné britské listy (The Guardian, The Times, The Independent, aj.) mají vlastní rubriku na hledání práce. Zároveň jsou tyto deníky běžně dostupné na internetu. Mezi další servery, kde můžeme najít práci patří např.:

 

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Práca v Británii
xavier
3. 9. 2004, 01:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená