FinExpert.e15.cz

Práce ve svátek

Svátky se těší značné oblibě. Jak je to s náhradou mzdy za práci ve svátek? Kolik je v Česku svátků v porovnání s našimi sousedy?
Práce ve svátek

Ve svátek nemusí většina zaměstnanců do práce a přesto jim náleží náhrada mzdy. Zaměstnanci, kteří ve svátek musí pracovat vydělají více než při práci v ostatních dnech, protože mají nárok na zákonný příplatek.

Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek je právně upravena v ustanovení § 115 zákoníku práce v platném znění. Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jiné dohodnuté době.

Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. Zaměstnavatel však může poskytnout zaměstnanci i příplatek vyšší, například na základě ujednání v kolektivní smlouvě nebo na základě úpravy tohoto příplatku ve vnitřním předpisu. Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Jaké máme v Česku svátky?

V Česku jsou svátky upraveny zákonem č. 245/2000 Sb. o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu v platném znění. V Česku se tedy rozlišuje mezi státními svátky a ostatními svátky. Z pracovněprávního hlediska nemá toto rozlišení prakticky žádný význam, neboť u obou druhů svátků se jedná o dny pracovního klidu. Zaměstnavatel může o svátcích nařídit zaměstnanci práci jen výjimečně v souladu se zákoníkem práce. V českém kalendáři je tedy 12 svátečních dní.

 • Státními svátky v ČR jsou:
 1. 1. leden – Den obnovy samostatného českého státu,
  8. květen – Den vítězství,
  5. červenec – Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje,
  6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa,
  28. září – Den české státnosti,
  28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu,
  17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii.
 • Ostatními svátky v ČR jsou:
 1. 1. leden – Nový rok,
  Velikonoční pondělí,
  1. květen – Svátek práce,
  24. prosinec – Štědrý den,
  25. prosinec – 1. svátek vánoční,
  26. prosinec – 2. svátek vánoční.

Svátky u našich sousedů

V množství svátků jsou mezi evropskými zeměmi rozdíly, nejsou však příliš velké, zpravidla se počet svátků v EU pohybuje od 9 do 15 svátečních dní v roce. Podívejme se na svátky u našich sousedů:

 • Německo

V Německu se počet státních svátků liší dle jednotlivých šestnácti spolkových zemí, pohybuje se od 9 dní (Berlín, Brémy, Dolní Sasko, Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko) po 13 dní (Bavorsko). V Berlíně jsou v roce 2013 státními svátky tyto dny, uvedené dny jsou státními svátky ve všech spolkových zemí: 1. ledna (Nový rok), 29. března (Velký pátek, pohyblivé datum), 1. dubna (Velikonoční pondělí, pohyblivé datum), 1. května (Svátek práce), 9. května (Nanebevzetí páně, pohyblivé datum), 20. května (Svatodušní pondělí, pohyblivé datum), 3. října (Den německé jednoty), 25. a 26. prosince (Vánoce). V některých spolkových zemích je svátků více (např. Tři králové, Nanebevzetí Panny Marie nebo Svátek Všech svatých).

 • Polsko

V Polsku je 13 svátečních dní, v roce 2013 jsou těmito dny: 1. leden (Nový rok), 6. leden (Tři králové), 31. březen (Velikonoční neděle, pohyblivé datum), 1. dubna (Velikonoční pondělí, pohyblivé datum), 1. května (Svátek práce), 1. května (Svátek práce), 3. května (Den Ústavy), 19. května (Svatodušní neděle, pohyblivé datum), 30. května (Boží tělo, pohyblivé datum), 1. listopadu (Svátek Všech svatých), 11. listopadu (Den nezávislosti), 25. prosince (První svátek vánoční), 26. prosince (Druhý svátek vánoční).

 • Rakousko

V Rakousku je celkem 15 svátečních dní, v roce 2013 jsou těmito dny: 1. leden (Nový rok), 6. leden (Tři králové), 31. března (Velikonoční neděle, pohyblivé datum), 1. dubna (Velikonoční pondělí, pohyblivé datum), 1. květen (Svátek práce), 9. května (Nanebevstoupení Páně, pohyblivé datum), 19. května (Svatodušní neděle, pohyblivé datum), 20. května (Svatodušní pondělí, pohyblivé datum), 30. května (Boží tělo, pohyblivé datum), 15. srpna (Nanebevzetí Panny Marie), 26. října (Národní den), 1. listopadu (Svátek Všech svatých), 8. prosince (Zvěstování Panny Marie), 25. prosince (první svátek vánoční) a 26. prosince (druhý svátek vánoční).

 • Slovensko

Rovněž na Slovensku je 15 svátečních dní, v roce 2013 jsou těmito dny: 1. leden (Den vzniku Slovenské republiky), 6. ledna (Tři Králové), 29. března (Velký pátek, pohyblivé datum), 1. dubna (Velikonoční pondělí, pohyblivé datum), 1. května (Svátek práce), 8. května (Den vítězství nad fašismem), 5. července (Svátek sv. Cyrila a sv. Metoděje), 29. srpna (Výročí Slovenského národního povstání), 1. září (Den Ústavy), 15. září (Panna Maria Sedmibolestná), 1. listopadu (Svátek Všech svatých), 17. listopadu (Den boje za svobodu a demokracii), 24. prosince (Štědrý den), 25. prosince (první svátek vánoční) a 26. prosince (druhý svátek vánoční).

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená