FinExpert.e15.cz

Práce ve Francii

Pro získání práce ve Francii je zapotřebí disponovat platným pracovním povolením. Francie k ochraně svého trhu práce využila možnosti zavést přechodné období, které platí až do roku 2006.
Práce ve Francii

Pobývat ve Francii může však každý Čech, jestliže má dostatek finančních prostředků a nebude čerpat  sociální dávky, které jsou pro cizince v podstatě nedostupné. Osoby samostatně výdělečně činné mohou ve začít podnikat okamžitě za stejných podmínek jako domácí podnikatelé.

Pracovní povolení a povolení k pobytu

Abychom mohli ve Francii pracovat, potřebujeme povolení k pobytu a pracovní povolení. O obě tyto povolení za nás žádá náš případný francouzský zaměstnavatel u příslušných státních institucí. Pracovní povolení vydává Úřad práce, zaměstnavatel musí předložit pracovní smlouvu s přesným popisem náplně práce, náš životopis a zdůvodnění, proč na danou práci potřebuje cizince a kopii našeho pasu nebo občanky a další firemní dokumenty. Zaměstnat cizince není pro francouzskou firmu jednoduché, neboť se musí prokázat, že danou práci nechce za daných podmínek vykonávat žádný Francouz. Od podání žádosti do jejího vyřízení většinou uplynou minimálně tři měsíce. Důležité informace najdete na internetových stránkách www.anpe.fr (francouzské služby zaměstnanosti). Každý občan z členské země Evropské unie může ve Francii pobývat po dobu tří měsíců, jestliže zde chce být déle, musí požádat o povolení k pobytu, žádá se o něj na úřadu policie v místě pobytu (je potřeba s sebou mít cestovní pas nebo občanský průkaz, 2 ks fotografie a doklad o ubytování ve Francii). Záleží pouze na zaměstnavateli, zda nám uzná odbornou kvalifikaci získanou v jiné členské zemi Evropské unii. Dle vydaných směrnic Evropské unie jsou automaticky uznávány pouze tyto profese: architekt, lékař, zdravotní sestra, lékárník či veterinář. I au-pair musí mít pracovní povolení, žádá o něj hostitelská rodina.

Zdravotní péče

Z povinných odvodů na zdravotní pojištění je hrazena pouze část nákladů na ošetření, proto je nutné ve Francii počítat s poměrně vysokou spoluúčastí, je lépe mít uzavřeno i komerční připojištění. Před odjezdem do Francii musíme kontaktovat naši zdravotní pojišťovnu, kde vyřídíme potřebné administrativní úkony nezbytné k tomu, abychom měli ve Francii nárok na lékařské ošetření. Především je důležité vzít se s sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění, který když předložíme, máme nárok na stejnou zdravotní péči, která by byla poskytnuta domácímu pacientovi.

Jak hledat zaměstnání?

Tak jako ve všech zemích Evropské unie můžeme hledat práci přes Eures (evropský portál pracovní mobility) – www.europa.eu.int, dalším oficiálním zdrojem volných pracovních míst jsou Úřady práce - na http://www.emploi-international.org/. Mezi další oblíbené zdroje volných pracovních míst patří: http://www.cadremploi.fr/, http://www.jobline.fr/, http://www.jobpilot.fr/. Zejména u studentů jsou poměrně oblíbené sezónní práce v zemědělství, nabídky  najdou zájemci na: http://www.jobs-in-the-alps.com/, http://www.manpower.fr/. Další významným zdrojem pracovních míst jsou internetové stránky prestižních francouzských novin, např. Libération (www.liberation.fr) či Le Monde (www.lemonde.fr).

Situace na francouzském trhu práce

Míra nezaměstnanosti se posledních osm let pohybuje okolo 10 %, nejnovější údaje hovoří o 9,6 % nezaměstnanosti. Lépe se samozřejmě hledá zaměstnání ve velkých městech a přímořských letoviscích. Pro Francii jsou typické vysoké mzdové rozdíly mezi jednotlivými regiony, kde za stejnou práci dostanete v Paříži a dalších bohatých regionech až třikrát více než v okrajových regionech (podobné veliké rozdíly jsou potom již jenom v Itálii). Pro práci v této zemi je naprosto nezbytné dobře hovořit francouzsky, protože i když se Francouzi ve škole učí anglicky nebo jiný cizí jazyk, využívají jej opravdu zřídka a komunikace mimo francouzštinu je obtížná. 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená