FinExpert.e15.cz

Práce v Itálii

Itálie jako většina zemí Evropské unie se rozhodla využít možnosti dočasně omezit přístup pracovníkům z nových členských zemích na místní trh práce (neplatí pro občany Malty a Kypru). Až do roku 2006 je proto pro práci v Itálii nutné si zajistit pracovní povolení.
Práce v Itálii

V roce 2006 italská vláda buď otevře italský trh práce pro občany z nových členských zemích (v případě, že nebude hrozit zvýšená nezaměstnanost pro domácí občany), nebo rozšíří omezení domácího trhu práce na dalších pět let.

Pracovní povolení

Občané z nových členských zemích však mají mnohem větší šanci dostat pracovní povolení než občané z nečlenských zemích. Procedura vydávání pracovního povolení se od 1. května výrazně zrychlila. Italský zaměstnavatel v případě zájmu zaměstnat cizince z nových členských zemích musí kontaktovat okresní pracovní úřad (Direzione Provinciale del Lavoro), který vydává příslušné pracovní povolení. V žádosti musí být uvedeny osobní údaje zaměstnance, nabízené pracovní podmínky a peněžní ohodnocení, přílohou této žádosti je pracovní smlouva mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem (její platnost je omezena vydáním pracovního povolení). Pracovní povolení potom okresní úřad zasílá: Národnímu ústavu sociálního pojištění, na místní policejní úřad a Národnímu ústavu pro pojištění pracovního proti pracovním úrazům. Osoby samostatně výdělečně činné však mohou podnikat v Itálii za stejných podmínek jako domácí občané okamžitě od našeho vstupu do Evropské unie. Au-pair nepotřebují pracovní povolení, neboť v jejich případech se jedná o studijní pobyt. Při vstupu do Itálii je potřeba se do 8 dní přihlásit k pobytu u místní cizinecké policie, kde jsou všem vysvětleny další povinnosti (identifikační karta, práva a povinnosti ve vztahu k sociálnímu zabezpečení, přihlášení do školy…).

Podpora v nezaměstnanosti

V Itálii můžeme hledat zaměstnání (jestliže k tomu obdržíme povolení – což není příliš obvyklé, většinou je potřeba mít práci domluvenou předem) a pobírat přitom dávky v nezaměstnanosti (maximálně však po dobu tří měsíců), potom nám jsou dávky v nezaměstnanosti vypláceny již doma. Dávky v nezaměstnanosti však nejsou v Itálii příliš vysoké a patří k nižším v zemích Evropské unie.
 

Zdravotní pojištění

Abychom byli v Itálii zdravotně pojištěni, požádáme před odjezdem naší zdravotní pojišťovnu o vydání Evropského průkazu zdravotního pojištění (tyto karty jsou v současné době občanům postupně zasílány zdravotními pojišťovnami, ale v případě, že je naše zdravotní pojišťovna ještě nevydává, vystaví nám naše zdravotní pojišťovna Potvrzení nahrazující plastový Evropský průkaz). Na základě těchto dokumentů je poskytnuto lékařské ošetření ve stanovených lékařských zařízeních. Léky se dostanou na recept, ale náklady na léky si neseme sami, nejsou kryty ze zdravotního pojištění. Při lékařském ošetření je vysoká spoluúčast pacienta (desítky euro), neboť v Itálii se odvádí nízké odvody na zdravotní pojištění.

Kde hledat na internetu práci?

Veřejné služby zaměstnanosti všech členských zemí Evropské unie spolupracují při výměně informací o životních pracovních podmínkách jednotlivých zemí. Síť EURES disponuje také databází volných pracovních míst, která je zde také přístupná. Před odjezdem do Itálii je téměř nutné být s italským zaměstnavatelem na práci již dohodnut, práce se nejlépe hledá na internetových stránkách: www.webit.cz nebo na internetových stránkách italského denního tisku.

Zaměstnanost v Itálii

V současné době činí nezaměstnanost v Itálii 8,3 %, zaměstnanost se za poslední dva roky zvýšila o 1 %. Itálii se především podařilo zvýšit zaměstnanost občanů ve věku mezi 55-64 lety, kdy stoupl růst zaměstnanosti v tomto roce oproti roku 2003 o 4,1 %. Nejvíce nových pracovních míst bylo vytvořeno ve službách (okolo 160 000) a stavebnictví (okolo 64 000), naopak v zemědělství došlo k poklesu pracovních míst o 20 000. Jako již tradičně bylo nejvíce pracovních míst vytvořeno v severních bohatých regionech Itálie (145 000), ve středoitalských regionech 70 000 a v jižní Itálii pouze 10 000 pracovních míst. V Itálii existují výrazné regionální rozdíly v nezaměstnanosti: v severní Itálii dosahuje pouze 4,0%, ve střední Itálii 5,9 %, ale v jižní Itálii se pohybuje okolo 20 %.

Na závěr několik statistických údajů o trhu práce v Itálii:

  • nezaměstnanost celkem    8,3 %
  • nezaměstnanost mužů    6,6 %
  • nezaměstnanost žen    11,8 %

Počet osob samostatně výdělečně činných: 27,3 %

Počet zaměstnanců: 72,7 %
z toho:

  • na částečný pracovní úvazek: 7,6 %
  • na dobu neurčitou: 74,3 %
  • na dobu určitou: 8,3 %
  • ostatní: 9,8 %
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená