Kdo chce tedy v Irsku pracovat, má dveře otevřené, pouze musí počítat s tím, že čerpání sociálních dávek je v Irsku pro cizince značně omezeno a jejich úroveň je jedna z nejnižších v Evropě.
Povolení k pobytu
Jestliže je náš pobyt v Irsku delší než tři měsíce, musíme si zažádat o povolení k pobytu. Žádost vyřídí buď kancelář registrace cizinců (v Dublinu) nebo na místních policejních stanicích (v ostatních oblastech). Potřeba je doložit k formuláři cestovní pas nebo občanský průkaz, fotografie a potvrzení irského zaměstnavatele. Irští zaměstnavatele všeobecně uznávají zahraniční kvalifikaci zájemců o práci.
Zdravotní péče
V Irsku existují veřejné a současně také privátní nemocnice. Oba typy zdravotnických zařízení se liší především poplatky za služby. Kdo chce mít v Irsku nárok na základní lékařskou péči zdarma, potřebuje zdravotní kartu (jsou dvě kategorie – s plným nárokem a s omezeným nárokem). Aby někdo získal zdravotní kartu, musí odvádět příspěvky na zdravotní pojištění. Protože je však v Irsku zdarma pouze základní lékařská péče, je záhodno mít soukromé zdravotní připojištění, neboť jinak je pacient nucen platit vysoké částky za spoluúčast. K předním poskytovatelům soukromého zdravotního pojištění v Irsku patří Voluntary Health Insurance Board nebo BUPA. Před odjezdem do Irska je samozřejmě nutné kontaktovat domácí, tj. českou zdravotní pojišťovnu a vyřídit zde potřebné administrativní úkony k bezproblémovému přechodu na zdravotní systém v Irsku.
Jak hledat práci?
Tak jako ve všech členských zemích Evropské unie zveřejňují irští zaměstnavatelé volná pracovní místa v evropské databázi volných míst EURES (http://europa.eu.int/eures). Zájemci zde mohou samozřejmě inzerovat vlastní životopis. Irské veřejné služby zaměstnanosti mají internetovou adresu: http://www.fas.ie/.
Další užitečné odkazy, kde mohou zájemci najít vhodné zaměstnání jsou:
Samozřejmě je možné hledat práci i přes inzerci v denním tisku:
Nezaměstnanost v Irsku
Míra nezaměstnanosti je v Irsku dlouhodobě jedna z nejnižších z členských zemích Evropské unie, udržuje se dlouhá léta stabilně pod 5 % hranicí. Většina občanů pracuje v sektoru služeb (více než 65 %) lidí, v průmyslu nepracuje ani 20 % lidí. V posledních letech čím dál více lidí pracuje v oblasti cestovního ruchu, což souvisí se zvýšeným zájmem turistů o tuto zemi.
Nejvíce lidí tedy pracuje v obchodu, zdravotnictví a školství, finančních službách a v ubytovacích a stravovacích službách. Celkově lze říci, že hlavní zájem o zahraniční odborníky mají irské firmy orientující se na finanční trhy (Irsko má nejnižší daňové zatížení z členských zemí Evropské unie, a proto zde sídlí řada významných finančních skupin), další možností je potom práce v zemědělství, která není pro místní obyvatele příliš atraktivní nebo potom právě práce v rozvíjejícím se cestovním ruchu (restaurace, hotely). Irové jsou družní a uvolnění, často se oslovují křestním jménem hned při prvním setkání. Infrastruktura je na vysoké úrovni, silnice i ulice jsou velmi dobře značeny.