FinExpert.e15.cz

Práce v Irsku

Přístup na irský trh práce není omezen pro občany z nových členských zemích, neboť Irsko na rozdíl od většiny původních patnácti členských zemí Evropské unie nevyužilo možnosti přechodného ustanovení.
Práce v Irsku

Kdo chce tedy v Irsku pracovat, má dveře otevřené, pouze musí počítat s tím, že čerpání sociálních dávek je v Irsku pro cizince značně omezeno a jejich úroveň je jedna z nejnižších v Evropě.

Povolení k pobytu

Jestliže je náš pobyt v Irsku delší než tři měsíce, musíme si zažádat o povolení k pobytu. Žádost vyřídí buď kancelář registrace cizinců (v Dublinu) nebo na místních policejních stanicích (v ostatních oblastech). Potřeba je doložit k formuláři cestovní pas nebo občanský průkaz, fotografie a potvrzení irského zaměstnavatele. Irští zaměstnavatele všeobecně uznávají zahraniční kvalifikaci zájemců o práci.

Zdravotní péče

V Irsku existují veřejné a současně také privátní nemocnice. Oba typy zdravotnických zařízení se liší především poplatky za služby. Kdo chce mít v Irsku nárok na základní lékařskou péči zdarma, potřebuje zdravotní kartu (jsou dvě kategorie – s plným nárokem a s omezeným nárokem). Aby někdo získal zdravotní kartu, musí odvádět příspěvky na zdravotní pojištění. Protože je však v Irsku zdarma pouze základní lékařská péče, je záhodno mít soukromé zdravotní připojištění, neboť jinak je pacient nucen platit vysoké částky za spoluúčast. K předním poskytovatelům soukromého zdravotního pojištění v Irsku patří Voluntary Health Insurance Board nebo BUPA. Před odjezdem do Irska je samozřejmě nutné kontaktovat domácí, tj. českou zdravotní pojišťovnu a vyřídit zde potřebné administrativní úkony k bezproblémovému přechodu na zdravotní systém v Irsku.

Jak hledat práci?

Tak jako ve všech členských zemích Evropské unie zveřejňují irští zaměstnavatelé volná pracovní místa v evropské databázi volných míst EURES (http://europa.eu.int/eures). Zájemci zde mohou samozřejmě inzerovat vlastní životopis. Irské veřejné služby zaměstnanosti mají internetovou adresu: http://www.fas.ie/.

Další užitečné odkazy, kde mohou zájemci najít vhodné zaměstnání jsou:

Samozřejmě je možné hledat práci i přes inzerci v denním tisku: 

Nezaměstnanost v Irsku

Míra nezaměstnanosti je v Irsku dlouhodobě jedna z nejnižších z členských zemích Evropské unie, udržuje se dlouhá léta stabilně pod 5 % hranicí. Většina občanů pracuje v sektoru služeb (více než 65 %) lidí, v průmyslu nepracuje ani 20 % lidí. V posledních letech čím dál více lidí pracuje v oblasti cestovního ruchu, což souvisí se zvýšeným zájmem turistů o tuto zemi.

Nejvíce lidí tedy pracuje v obchodu, zdravotnictví a školství, finančních službách a v ubytovacích a stravovacích službách. Celkově lze říci, že hlavní zájem o zahraniční odborníky mají irské firmy orientující se na finanční trhy (Irsko má nejnižší daňové zatížení z členských zemí Evropské unie, a proto zde sídlí řada významných finančních skupin), další možností je potom práce v zemědělství, která není pro místní obyvatele příliš atraktivní nebo potom právě práce v rozvíjejícím se cestovním ruchu (restaurace, hotely). Irové jsou družní a uvolnění, často se oslovují křestním jménem hned při prvním setkání. Infrastruktura je na vysoké úrovni, silnice i ulice jsou velmi dobře značeny.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená