FinExpert.e15.cz

Práce: Optimismus končí

Po optimistickém výhledu během letních měsíců čeká lidi hledající práci další ledová sprcha. Firmy počítají s propouštěním.
Práce: Optimismus končí

Personální agentura Manpower každé čtvrtletí pokládá zaměstnavatelům jednoduchou otázku, ta aktuální zní: Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve čtvrtém čtvrtletí 2009 v porovnání s aktuálním čtvrtletím? Odpovědi tentokrát nepřicházely rozhodně pozitivní. Pouze 3 % zaměstnavatelů počítají s přijmutím nových pracovníků, 7 % bude propouštět a 3 % zatím neví. Ve výsledku tak Čistý index trhu práce poklesl na hodnotu – 4 %.

„I když průzkum ukazuje na pokles náborových aktivit, 87 % zaměstnavatelů neočekává žádné výrazné změny oproti předchozímu čtvrtletí. Identickou, stejně nízkou hodnotu – 4 %, jsme zaznamenali jen jednou, a to v 1. čtvrtletí 2009,“ poznamenává Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.
 
Žádné z deseti odvětví v Česku nepředpokládá zvyšování počtu zaměstnanců – 7 z 10 odvětví hlásí vyšší míru propouštění ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Jeden z klíčových sektorů, zpracovatelský průmysl, je sice stále v záporných číslech – 2 %, ale tempo snižování počtu zaměstnanců zpomalilo. Čistý Index ve zpracovatelském průmyslu se zlepšil oproti minulému čtvrtletí o pět procent. Nejnižší Čistý Index pro následující čtvrtletí hlásí zaměstnavatelé v odvětví ubytování a stravování, a to – 15 %. „Hodnoty v mezičtvrtletním srovnání klesly o 17 %. Také doprava, skladování a logistika, kde je propad – 11 %,“ upozorňuje Jaroslava Rezlerová.
 

Praha míří ke dnu

Uchazeči o zaměstnání se ve všech třech sledovaných regionech – Praze, Čechách a Moravě – musejí vyrovnat s poklesem počtu volných míst. „Překvapivé jsou výsledky v regionu Praha, který hlásí pro poslední čtvrtletí letošního roku hodnotu –7 %. Od minulého čtvrtletí má Praha ze všech tří sledovaných regionů nejpesimističtější očekávání, které navíc graduje,“ uvedla Jaroslava Rezlerová s tím, že v Čechách a na Moravě jsou méně pesimističtí s hodnotou –4 %. Index v regionu Čechy klesl o 7 %, v regionu Praha a Morava zaměstnavatelé hlásí pokles o 4 % a 2 %. V meziročním srovnání Index v regionu Morava značně klesl o 9 %, v Praze o 7 % a v regionu Morava o 3 %. Výsledky výzkumu ve všech třech regionech jsou nejnižší od 2. čtvrtletí 2008, kdy Průzkum Indexu trhu práce v České republice začal.
 
Personální agentury řeší nyní složitou situaci. Na jedné straně mají spoustu nezaměstnaných, na druhé straně jim ovšem nemají co nabídnout. Obvykle totiž neodpovídá jejich kvalifikace požadavkům na volná místa. „Máme dvoj až trojnásobek uchazečů na počet volných míst. Ale neznamená to pro nás větší možnost výběru, naopak lidé bez práce zaměstnavatelům nevyhovují,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová.
 
Na to se zaměřil Manpower v druhém průzkumu, který zjišťoval obsaditelnost konkrétních pozic vhodným uchazečem. Zaměstnavatelé odpovídali na otázku jak moc obtížné je najít vhodné zaměstnance a která z pozic je nejhůře obsaditelná vhodným uchazečem.
 
Situace v České republice je pro zaměstnavatele relativně příznivá. Jen 17 % zaměstnavatelů těžko obsazuje svá pracovní místa. Oproti loňskému roku je to pokles o celých 20 %. „Z globálního hlediska má vývoj nedostatku lidí s potřebnou kvalifikací klesající trend, v době začátku průzkumu v roce 2006 byla hodnota na 40 %, minulý rok již na 31 %,“ upřesňuje Jaroslava Rezlerová.
 
Celosvětově jsou nejhůře obsažitelné pozice v odvětví řemesel, obchodní zástupce
a technické obory. Zajímavostí je, že v rámci České republiky jsou to ta sama zaměstnání. Z výsledků vyplývá, že 30 % zaměstnavatelů z celého světa se potýká s nedostatkem lidí s potřebnou kvalifikací.
 

Kdo je venku z krize?

Zaměstnavatele v 17 z 35 zemí a oblastí, kde Manpower prováděl průzkum, očekávají, že ve čtvrtém čtvrtletí 2009 budou zvyšovat počet svých pracovníků. Čistý Index se zlepšil ve 20 z 34 zemích a naznačuje snížení trendu propouštění, který přetrvával po několik posledních čtvrtletí. Tam, kde je možné meziroční srovnání, jsou náborové aktivity nižší ve 31 z 34 sledovaných zemí a oblastí. Zaměstnavatelé v 15 zemích hlásí negativní Index a 10 z nich hlásí nejhorší náborové prostředí od zavedení průzkumu Manpower v jejich zemi.
 
Článek vyšel v časopise Osobní finance.
Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Zdravím všechny, chtěla bych si založit jednoduch...
dendrit
26. 3. 2011, 19:16
Vzhledem k tomu, že nebyl zveřejněn titulek celý p
iso
7. 12. 2009, 09:27
K vystrašení obyvatelstva před krizí velmi účinně
iso
7. 12. 2009, 09:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená