Nezaměstnanost představuje vážný problém všude na světě. Nese s sebou zvýšené sociální napětí, kriminalitu a samozřejmě nutí stát k vyšším výdajům na sociální dávky pro nezaměstnané spoluobčany. V Evropská unii se členské státy nezříkají svého vlastního suverénního postavení a nadále sledují v hospodářské oblasti především své vlastní zájmy. Mezi jednotlivými dílčími regiony v Evropské unii přetrvávají rozdíly ve výkonnosti ekonomiky a v příležitostech, které poskytujé místní trh práce.
Investujme do sebe jako lidského kapitálu
Současná dvouciferná nezaměstnanost v některých regionech Evropské unie je příliš vysoká (především v Polsku). Evropská unie se snaží s nezaměstnaností bojovat vytvářením podmínek pro možnost rychle měnit zaměstnání, pro získávání nové kvalifikace apod. Cílem je nastolení prostředí, ve kterém získají výhody ti, kteří vezmou za svůj cíl zvyšování kvalifikace a investování do vlastních znalostí.
Práci se nejlépe hledá vysokoškolákům
Všude na světě existuje závislost mezi stupněm dosaženého vzdělání a schopností uplatnit se na trhu práce - mezi vysokoškoláky vzdělanými v Evropské unii je nezaměstnanost okolo 4 %, zatímco ve skupině lidí se základním vzděláním dosahuje 13 %. Nejmenší podíl vysokoškolsky vzdělaných mají v Portugalsku, Španělsku, Itálii a Řecku, naopak vysoké zastoupení vysokoškoláků mají ve Švédsku, Německu, Rakousku a Velké Británii.
Nejnižší nezaměstnanost v Nizozemí
Dvanáct ze šestnácti měst a regionů s nezaměstnaností přesahující 20 % leží v Polsku, nejvyšší nezaměstnanost je potom v Suwalki (25,6 %). V patnácti městech je hranice nezaměstnanosti nižší než 4 % (pět v Nizozemí, čtyři ve Velké Británii, dvě ve Švédsku, po jednom v Německu, Lucembursku, Španělsku a Kypru). Nejnižší nezaměstnanost je v Utrechtu (3,0 %).


Pramen: Eurostat: : „Demografische, wirtschaftliche und soziale Daten für 258 Städte in ganz Europa“