FinExpert.e15.cz

PPF INVESTMENTS: Pravda o rozhovorech mezi akcionáři a.s. Ingosstrach

V souvislosti s informacemi, které v poslední době šíří holding Bazovyj element v ruských médiích, o údajném pokroku v rozhovorech mezi akcionáři a.s. Ingosstrach a současně s vyslovovanými obviněními, že je to PPF Investments, kdo brzdí uzavření transakce mezi stranami akcionářského konfliktu, pokládá PPF Investments (PPFI) za nezbytné učinit toto zvláštní prohlášení:

Představitelé minoritních akcionářů Ingosstrachu prohlašují, že příčinou pozastavení vyjednávání mezi akcionáři je nepřipravenost holdingu Bazovyj element (Bazel) brát v úvahu ani argumenty, ani praktická řešení navrhovaná protistranou. Brzdou vyjednávání jsou také pokusy Bazelu používat při rozhovorech silové metody, nátlak a diktát. To vše neumožňuje dosáhnout dohody mezi stranami za podmínek, které by byly přijatelné pro PPFI.

Minoritní akcionáři navrhli během vyjednávání tyto varianty: koupě celé pojišťovny Ingosstrach holdingem Generali-PPF, anebo prodej všech svých akcií Bazelu za spravedlivou cenu. Avšak Bazel, který bezpodmínečně trvá na odchodu PPFI z řad akcionářů pojišťovny, přišel zároveň s návrhem, že nejdříve odkoupí pouze část podílu minoritních akcionářů, zatímco zbylá část podílu by se mohla dát k prodeji na volném trhu cestou IPO Ingosstrachu (veřejné nabídky akcií investorům přes burzu).

Tady je na místě rovněž připomenout, že v případě nabídky akcií přes burzu (IPO), kterou navrhuje Bazel, budou moci akcie Ingosstrachu získat libovolní investoři včetně zahraničních. To je pak ovšem v rozporu s tím, co Bazel opakovaně prohlašoval veřejně, totiž že vstup zahraničních investorů do Ingosstrachu je nežádoucí z hlediska ochrany národních zájmů Ruska, neboť tato pojišťovna pojišťuje vesmírné projekty a objekty vojenskoprůmyslového komplexu.

Bazel, který je majoritním akcionářem pojišťovny Ingosstrach, je navíc podle svých slov ochoten při vyjednávání jakýchkoli transakcí s PPFI vycházet z ocenění celkové hodnotyIngosstrachu rovnající se dvěma miliardám dolarů. Minoritní akcionáři se domnívají, že si Bazel velmi dobře uvědomuje, nakolik je tato částka oproti skutečnosti podceněna. Toto vyjádření hodnoty přední ruské pojišťovny je v naprostém rozporu se všeobecným názorem odborníků na pojišťovací trh Ruska. Proto nemůže toto ocenění v žádném případě uspokojit protistranu při vyjednávání.

Neschopnost Bazelu vnímat a respektovat realitu trhu dále jen prohlubuje beztak hlubokou nedůvěru mezi stranami rozhovorů. Zároveň Bazel inicioval další kolo mediální kampaně v ruském tisku, která zneužívá nesouhlas minoritních akcionářů se svérázným výpočtem celkové hodnoty Ingosstrachu a která naprosto bezdůvodně a bez okolků obviňuje minoritní akcionáře z vydírání a z použití neférových metod ve vztazích mezi akcionáři jedné z největších ruských pojišťoven.

Za této situace PPF Investments rozhodně nemůže předpokládat, že vyjednávání povede k uzavření plánované transakce.

Když vezmeme v úvahu dosavadní charakter a postup vyjednávání, opakovaně deklarované odhodlání majoritního akcionáře konsolidovat 100 % akcií a.s. Ingosstrach, ale zároveň jeho trvání na odkoupení pouze části akcií ve vlastnictví PPFI, navíc na splátky, můžeme dojít k závěru, že za celou nynější situací jsou především chybějící finanční prostředky na straně Bazelu. Právě ty potřebuje současný majoritní akcionář Ingosstrachu pro okamžitou akvizici celého podílu minoritních akcionářů.

Potvrzením této teze může být souhlas dozorčí rady Ingosstrachu z 26. června 2008 s poskytnutím holdingu Bazovyj element finančních prostředků ve výši 175 milionů USD za účelem získání akcií pojišťovny. Bazel využívá naprosté loajality managementu Ingosstrachu a podrývá tak finanční pozici pojišťovny, když nadřazuje své vlastní cíle a ambice nad podnikatelské cíle firmy. V důsledku to pak může poškodit i další minoritní akcionáře.

PPF Investments nejednou vyjádřila svou připravenost konsolidovat 100 % akcií a.s. Ingosstrach. PPFI má zájem odkoupit podíly majoritního vlastníka za skutečně spravedlivou cenu odpovídající odhadům analytiků a odborníků na pojišťovací trh. Zároveň je PPF Investments odhodlána přivést do Ingosstrachu strategického partnera, předního hráče evropského pojišťovacího trhu, jehož finanční investici nyní spravuje.

PPF Investments znovu prohlašuje, že nemá zájem na protahování rozhovorů s Bazelem a udělá vše pro co nejrychlejší vyřešení situace. PPFI je připravena koupit podíl, který nyní v Ingosstrachu vlastní Bazel, a má na to prostředky. PPFI je rovněž ochotna prodat celý svůj podíl najednou za skutečně spravedlivou cenu.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená