FinExpert.e15.cz

Pozor: Nový typ finančních podvodů na internetu

Klepněte pro větší obrázekJde o jednu z forem internetových podvodů, která je mnohem nebezpečnější než například phishing. Pharming útočí přímo na internetový prohlížeč a DNS záznamy. Přestože zadáte správnou adresu, např. www.banka.cz, trojský kůň, červ nebo jiný nástroj přesměruje váš požadavek na server, který umí zachytít citlivé informace, jako jsou například uživatelské jméno a heslo, čísla platebních a kreditních karet ap. Ačkoli se pohybujeme prozatím v rovině teoretické, je pharming reálným rizikem a hrozbou. Na napadnutých počítačích se totiž nenašly žádné viry nebo spyware.

S pharmingem se již reálně potýkají velké finanční, ale i nefinanční společnosti. Jsou zaznamenány konkrétní podvody s vlastnictvím a převodem doménových práv. Co z toho poté vyplývá? Prakticky toto: hacker (protože nejprve přesune doménu pod svou kontrolu) přesměruje veškerou on-line komunikaci kam se mu zlíbí. Tedy buď k sobě, pak si může například číst ve vašich účtech, nebo ke konkurenci, jež například bankovní data, čísla, ale i připravené strategie, inovace ve službách a produktech jistě ocení. Pharming je/bude jistě velmi výnosným byznysem.

Zkušenost s podobnou záležitostí připouští například poskytovatel internetu Panix.com, ale také třeba MasterCard International.

Pomoci v ochraně proti pharmingu by měli vývojáři a výrobci softwaru, poskytovatelé internetových služeb ap. Ochrana by měla spočívat v lepším zabezpečení internetových prohlížečů, vývoji nových autentifikačních protokolů a také v implementaci a použití tzv. multi-faktor autentifikací.

Phishing - technika se používá za účelem shromažďování důvěrných informací. Dochází k odcizení dat, která se týkají totožnosti osoby nebo organizace. Děje se tak prostřednictvím podvodných e-mailů, které příjemce nasměrují na falešné internetové stránky.

Pharming - je založen na změně DNS položek. To znamená, že internetové stránky, které uživatel navštíví, nejsou originálními stránkami, ale falzem, které naprogramoval podvodník. Cíl této pasti je jasný: získat informace spojené s internetovým bankovnictvím.


Zdroj: Živě.sk, TZ Pronetix, Osobní finance

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená