FinExpert.e15.cz

Pozor na výhry, které nepřináší zisk

Také vám již přišel dopis s upozorněním na možnost neočekávané výhry v loterii, o které jste dosud nevěděli? Další podobnou akci u nás nyní organizuje polská společnost Vegas.
Pozor na výhry, které nepřináší zisk

Novou příležitost upozornit spotřebitele na nekalé praktiky dala Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) společnost Vegas, která má sídlo v polské Varšavě, ale působí i v České republice. Tentokrát firma organizuje soutěž, při níž vyzývá výherce, aby si vyzvedli hlavni výhru ve výši 400 000 Kč.

Neposkytujte svá osobní data

Ani tentokrát není zřejmé, jak polská firma získala kontaktní adresy „šťastných“ výherců, protože alespoň v případě, který má SOS k dispozici, spotřebitelka není uvedena v telefonním seznamu. Jedním z možných vysvětlení je získávání kontaktů na spotřebitele propojením například s databází některé podnikatelské organizace, které data o českých spotřebitelích sbírají stále aktivněji.

„Spotřebitelům, kteří chtějí uchránit svou adresu před zařazením do obdobné databáze, lze doporučit pouze maximální obezřetnost a silnou vůli odolat nabídkám lákavých  dárků, slev či klubových výhod,“ říká František Lobovský, předseda výboru Sdružení obrany spotřebitelů.

Jde o váš telefonní účet

Významné ( a řekněme přímo problematické) podmínky takových akcí bývají uvedeny, stejně jako v případě firmy Vegas, malým písmem někde v rohu nebo pod čarou. Také v této soutěži se má „vítěz“  uvedených 400 000 Kč přihlásit na telefonním čísle, ale menším písmem se uvádí, že jde o číslo s tarifem 60 Kč za minutu. Jiné firmy nabízejí zase „obrovské výhody“ například padesátiprocentní slevu – ovšem pouze ze sazby DPH. Na letácích jsou slova o této slevě natištěna velkými písmeny, kdežto údaj o tom, že se týká jen DPH, výrazně menšími.
Tyto firmy využívají neopatrnosti mnohých spotřebitelů, kteří jsou při vidině různých výhod ochotni poskytnout do firemních databází své i velmi důvěrné údaje a neuvědomují si možnost jejich zneužití.

Firma Vegas již na českém trhu operuje více než dva roky. Její činnost přitom nemá nic společného se solidním podnikáním. I tentokrát jsou informace v letáku o výhře v loterii pouze líbivým vnadidlem určeny těm, kdo si včas neuvědomí, jak rychle je možné protelefonovat velké sumy. Spotřebitelé by měli i v tomto případě zohlednit pravděpodobnost, zda jim skutečně podobná firma poskytne cokoli zadarmo.

 

Setkali jste se s podobnou nabídkou? Informujte nás o tom na adrese: osobni-finance@cpress.cz

Kontaktovat můžete také Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, a to např. pomocí e-mailu:
sos@spotrebitele.cz

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená