FinExpert.e15.cz

Pozor na tyto triky nepoctivých realitních makléřů (osobní zkušenost)


Jarda  |  03. 03. 2017 10:52

Zdravím Vás. Řekl bych, že Vy matete veřejnost svým článkem více, než průměrně zdatný makléř, který se třeba občas i dopustí nějaké chyby. Vezmu to jen ve zkratce: 1. Není jen Asociace realitních kanceláří ČR. Máme zde i Realitní komoru. Takže v podstatě uvádíte nesmysl, že kdo není členem Asociace, automaticky jej řadíte mezi pochybné. Může být klidně v Realitní komoře. Navíc opravdu nevím, co by vyřešila stížnost u těchto institucí. No vlastně vím - vůbec nic! 2. Málokterý kupující má, jak píšete, dost zmapovaný trh a přesně ví, jak dlouho se která nemovitost prodává. S tímhle jsem se opravdu ještě nesetkal. Aktualizace inzerátů se dělá z úplně jiného důvodu, než abychom omračovali potenciální kupce jedinečnými nabídkami. Takové heslo jsem ostatně u žádné nemovitosti snad ještě neviděl. Mnohdy za měnící se ceny mohou samotní majitelé. Není zrovna jednoduché majitele přesvědčit o optimální ceně, protože skoro každý vidí tu svojí nemovitost jako jednu z nejlepších na trhu. A rozhodně je tvrzení, že když je dobře nastavená cena, měla by se nemovitost prodat za měsíc, zcela špatné. Průměrná prodejní cena například pozemků je 4-6 měsíců. 3. Málokdo je schopen si odvodit z údajů z KN přesnou velikost nemovitosti, pokud to není jen samostatný pozemek. 4. Opravdu se nestává dost často, že by kupec složil rezervaci a majitel prodal nemovitost někomu jinému. Jak jste proboha k tomuto došla? Jsou to jen jednotky případů za rok. Nebo Vy máte nějakou celostátní statistiku, že máte odvahu toto tvrdit? Uzavření výhradní smlouvy, jako ochrana před neseriozní RK v případě, že by taková RK pak nechtěla vrátit rezervační poplatek, není žádnou ochranou. Rezervační smlouva se sice uzavírá s RK a kupní smlouva s majitelem, ale RK by měla mít minimálně plnou moc od majitele v okamžiku, kdy bude rezervaci uzavírat a mnohdy se i na rezervaci majitel podepisuje. Závěrem - Váš článek je skoro ve všech Vašich tvrzeních a zkušenostech naprosto špatný a jen tímto zanášíte do tohoto oboru polopravdy a překrucování.

 | 
Mirek  |  04. 03. 2017 06:33

Úplně v Tobě vidím taxikáře s 99kč/km. Od Tebe bych si nakoupil vůbec nic

 | 
Jiří Židů  |  11. 03. 2017 21:51

Dobrý den všem. Nejdřív trochu čísel. Asociace realitních kanceláří, podle svých webových stránek, sdružuje„více jak 300“ realitních kanceláří. Realitní komora ČR udává, že jejími členy je 2.293 realitních kanceláří a 8.423 makléřů. Podle největšího realitního portálu Sreality inzeruje na tomto portálu cca 15.000 subjektů, ale odhadují že dalších cca 10.000 subjektů inzeruje na jiných portálech. Členství v žádné z výše uvedených dobrovolných organizací nezaručuje kvalitu, stejně tak jako v jiných dobrovolných organizacích podobného typu. Stěžovat si můžete o České obchodní inspekce nebo na příslušném živnostenském úřadě. Jinak to nemá smysl.

Ceny nemovitostí Makléř může optimální cenu nemovitosti doporučit. Žádný makléř nemá zájem nemovitost prodávat zbytečně dlouhou dobu. Inzerce stojí dost peněz a cestování se zájemci na prohlídky ještě víc. V konečné fázi o ceně ovšem rozhoduje majitel. Bohužel často pod zcela nesprávnými dojmem typu „jedna paní povídala“. Mimochodem cena inzerované téměř nikdy není cenou realizovanou. O ceně se vyjednává. To znamená, že v konečné podobě je realizovaná kupní cena nižší. Prodej nemovitosti do měsíce je sen každého makléře. Povede se to jen výjimečně v případě velmi zajímavé ceny.

Nemovitost nabízí víc realitek To by nevadilo, pokud by všechny měly vždy stejné informace. Jinak souhlasím s tím, že to není dobře pro prodávající, kupující ani pro realitní kancelář. Pracuji v realitách víc jak 25 let a ještě se mi nestalo, že by majitel prodal nemovitost někomu jinému po tom co mu sdělíme, že byla složena blokační záloha.

Nesedí počet metrů Z katastru zjistíte jen plochu pozemků. Nic víc. Pozemek uváděný jako zastavěná plocha v mnoha případech nezobrazuje skutečně zastavěnou plochu. Pomocí ortofotomapy může zjistit přibližnou zastavěnou plochu. Obytná či užitná plocha z toho zjistit nejde. Záleží na šíři obvodových zdí, množství vnitřních zdí a skutečné využitelnosti vnitřních ploch. U vesnických objektů je velmi častým problémem, že část hlavní stavby a některé vedlejší objekty nejsou zapsány v katastru nemovitostí.

Nenechte na sebe tlačit Vždy existuje možnost, že se o stejný objekt bude zajímat víc zájemců. Ovšem vzhledem k tomu, že koupi nemovitosti je pro mnoho lidí jejich největší životní investicí, tak by všechny kroky bylo dobré udělat až po řádném zvážení.

Pozor na rezervační poplatek Pokud není prodej realizován z důvodů na straně prodávajícího, tak je rezervační poplatek vratný vždy. Na základě smlouvy s RK může být maximálně při vrácení ponížen o nezbytně nutné náklady vynaložené RK při realizace koupě. Na všechny ostatní případy myslí ustanovení trestního zákona o neoprávněném obohacení.

Ověřte si skutečný právní stav nemovitosti List vlastnictví (za pravdivost údajů ručí stát) obsahuje všechny údaje o věcných břemenech, zástavních právech a exekucích. V případě exekuce nesmí vlastník nemovitost prodat dřív než je exekuce vyplacena včetně nákladů exekutora. Podaný návrh na převod vlastnictví by katastr nezapsal. Obsah věcných břemen je v listinách, které se každý za malý poplatek může na katastru vyzvednout. Stejně tak zástavní smlouvy. Katastr nemovitost je tzv. veřejná listina. To znamená, že listiny zde uložené může získat každý kdo o ně projeví oprávněný zájem. Například proto, že chce nemovitost koupit. Z listu vlastnictví se samozřejmě nedozvíte nic o tom, zde na pozemku lze stavět. Podrobné informace získáte na příslušném stavebním úřadě v obcích kde je schválen územní plán. Druhou věcí je dostupnost inženýrských sítí ( vody, elektřina, plyn, kanalizace), aby se nestalo, že cena za jejich přivedení na pozemek bude vyšší než cena pozemku.

 | 
Lukas  |  18. 06. 2018 11:57

Ahoj hledám slušnou realitní kancelář v Praze, dokážete mi někdo poradit?

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená