FinExpert.e15.cz

Pozor na realitní amatéry

Označení nabídky značkou "RK nevolat" se v poslední době začalo v tištěných inzerátech poptávajících a nabízejících nemovitosti objevovat stále častěji. Jak probíhá prodej nemovitosti bez asistence realitní kanceláře?
Pozor na realitní amatéry

Výhodná nabídka nebo neseriozní "fígl"?

Většina tištěných inzerátů s poznámkou ‚nevolat z RK‘ je právě od zájemců, kteří jsou obsluhováni neprofesionálním zprostředkovatelem. Na místě je ovšem obezřetnost před službami těchto neprofesionálních makléřů. Nabízejí jednotlivcům své služby bez jakékoli smlouvy a jen za drobné provize, ale také bez jakéhokoli servisu a odpovědnosti za nabízené služby. Riziko a negativní důsledky takového obchodu nese jak prodávající, tak nakupující. Přímo přitom prodávající před službami realitních kanceláří varují s odkazem na vysokou cenu.

"Lidé vidí, že zaplatí méně a že po nich nikdo nechce podepsat žádnou smlouvu – smlouva je ale ochrana pro všechny zúčastněné. Po nevydařené transakci se na nás podvedení klienti obracejí s žádostí o pomoc. Za posledních pět měsíců se dotazy na náš právní servis zvýšily o 30 procent," komentovala vznikající situaci ředitelka realitní kanceláře Palladium Reality Iva Cikánková.

Profesionální realitní kancelář prodávajícím garantuje cenu, zakotví i dobu na vystěhování bytu a zajištění náhradního bydlení nebo způsob předání peněz. Stejně tak omezí rizika i na straně kupujících: Jsou zajištěny podmínky koupě – ať už jde o cenu nebo vystěhování prodávajícího. Garance se vztahuje také na finanční postihy pro prodávajícího při porušení smlouvy.

Obchod s realitami legislativa příliš neomezuje

"Na činnost neseriozních makléřů nás často upozorňují naši členové z různých regionů, tedy nejen z Prahy. V podstatě se ale s tímto problémem nedá nic dělat, protože legislativa, která by upravovala realitní podnikání není a jak se zdá hned tak nebude. Marně voláme po licencích a pravidlech, mezi poslanci není zájem. A tak, zatím co obchodníci s cennými papíry podléhají tvrdé licenční povinnosti, realitní makléři nikoli i když odpovědnost vůči klientovi je stejná," uvedl viceprezident Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš.

Podle realitních odborníků existuje obdobný problém i u některých realitních kanceláří. Část tuzemských kanceláří totiž nemá školící systém, netrénují a nevzdělávají pracovníky a vypouštějí je do terénu nevybavené základními znalostmi a dovednostmi. "Pokud nedojde k nastavení legislativních pravidel pro provozování živnosti realitního makléře – například změnou na živnost koncesovanou, po čemž volají všichni odbornici na realitním trhu - a pokud nebude povinné řádné vzdělávání, nikdy se trh od neprofesionálů nevyčistí," upozornila Iva Cikánková.

Nabídky z internetu pečlivě kontrolujte

Profesionálové varují i před kancelářemi, které do své nabídky kradou nemovitosti z internetu. Taková kancelář totiž o nemovitosti, kterou přes kradenou fotografii nabízí, nemá prakticky žádné informace. Často pak takovou nemovitost inzerují i bez souhlasu majitele, či se dokonce před ním odvolávají na souhlas příslušné a oprávněné kanceláře. Opět zde podle odborníků vyvstávají všechna rizika obchodu bez smlouvy.

Pro nabízejícího i kupujícího je podobně prodávaná nemovitost rizikem, protože tato neseriozní kancelář nemá ověřené a kompletní informace, nedrží se dohodnuté ceny, prodávajícímu začne tvrdit, že za požadovanou hodnotu nemovitost prodat nejde a nižší cenu pro majitele ještě sníží o svou provizi.

Existuje jednoduché varování před podobnými podvodníky: Většina kanceláří na své fotky umísťuje vodotiskové logo, které když chce neseriozní obchodník odstranit, naruší kvalitu snímku. Nekvalitní snímky bývají ve valné většině  kradené.


Další možností, jak předcházet problémům při vyhledávání nabídky nemovitostí na internetu je spoléhat se na prověřené servery. S jedním z nich spolupracuje i redakce našeho webu. Ověřenou nabídku nemovitostí hledejte na adrese: www.finexpert.cz/nemovitosti/

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: To myslíte vážně?
Hans
4. 6. 2005, 10:06
To myslíte vážně?
Jarmila
3. 6. 2005, 08:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená