S počátkem nového roku přichází období největších změn v cenách za elektrickou energii a plyn. Toto období se oproti jiným liší v tom, že pouze nyní se mění ceny také distribučních sazeb a sazeb za dodávky elektřiny a plynu zároveň. V letošním roce se k těmto tradičním změnám přidává i změna sazby DPH z 20 % na 21 %.
Takové množství změn s sebou přináší i riziko neetického prodeje energie prostřednictvím podomního prodeje. Neznalý odběratel se mnohdy nechá zmást obratnými výrazy a dobře naučenými argumenty obchodního zástupce, jehož tvrzení se v řadě případů nezakládají na pravdě. Často se tito obchodníci vydávají za zástupce dominantních dodavatelů nabízející slevy nebo upozorňující na krach stávajícího dodavatele a s tím související odpojení elektřiny.
Statistiky oddělení ochrany spotřebitele Českého energetického úřadu přitom mluví zcela jasně. Za poslední dva roky došlo k rapidnímu nárůstu neetických praktik při podomním prodeji a počet stížností zřetelně stoupá. Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 je evidováno přes 6 500 stížností.
Je nutné si uvědomit, že ani krach dodavatele neznamená přímé odpojení od elektřiny. Komoditu ze zákona dodá vždy dodavatel poslední instance. V případě elektřiny je to tedy ČEZ, PRE nebo společnost E. ON.
Profesionální prodejce by neměl při prodeji vyvolávat nátlak, nabízet neexistující a nepodložené slevy a měl by vždy profesionálně a odborně odpovědět na kterýkoliv dotaz. V neposlední řadě by se měl na vyzvání vždy prokázat služební kartou nebo certifikátem prodejce.
Zdroj: Snižujeme.cz