FinExpert.e15.cz

Pozor na poškozené bankovky! Které od vás obchodník nevezme?

Pozor na poškozené bankovky! Které od vás obchodník nevezme?

Peněženka každého z nás někdy nejspíš obsahovala roztrženou nebo počmáranou bankovku. Víte, kdy s ní ještě můžete zaplatit a kdy už za ni nedostanete náhradu ani od banky?

Vše záleží na tom, jak je bankovka poškozená. Podle míry opotřebení je dělíme do tří kategorií na opotřebené oběhem, běžně poškozené a nestandardně poškozené.

Opotřebenými a mírně poškozenými můžete platit

S opotřebovanými bankovkami se v běžném životě setkáváme nejčastěji. Mohou být pomačkané, zašpiněné anebo jim může chybět malá část jako je růžek (do 2 cm od okraje). V takových případech můžete bankovkami běžně platit. Bankovka bez růžku je považována za celou a tak vám ji může vrátit i obchodník, pomačkané a zašpiněné ale již do oběhu nevrací. Podobně tomu bude u běžně poškozených bankovek, které jsou natržené, přetržené, je v nich dírka nebo jsou popsané, pomalované. Pokud je bankovka popsaná nebo pomalovaná pouze na líci či na rubu (z jedné strany), nevadí to, a v obchodě s ní můžete zaplatit. Jestli vám ale bude takto poškozenou bankovku vracet obchodník, můžete ji odmítnout.

Přichází první situace, kdy vaší platbu může odmítnout i pokladní v obchodě, a tou je placení necelou bankovkou, které chybí v případě růžku více než 2 cm. V této chvíli nebudete mít jinou možnost, než se obrátit na banku. Ale ne za všechny necelé bankovky dostanete náhradu, náhrada se poskytuje pouze za necelé bankovky o ploše větší než 50 %.

Dostane-li se vám do ruky papírové platidlo, které má víc než dva kusy, je ohořelé, popsané z obou stran nebo má nečitelné obrazce, jedná se o tzv. nestandardně poškozenou bankovku. Ve stejné kategorii jsou také bankovky ušpiněné biologickým materiálem, jako jsou tělní tekutiny.

Pro ty platí speciální pravidla a v bance je vždy zadrží bez náhrady a předají do ČNB; předložitel má právo požádat o náhradu škody ČNB, která posoudí míru poškození a rozhodne o náhradě.

Máte více než 50 mincí?

Zvlášť při ranním nákupu v menší samoobsluze se vám při placení může stát, že vám prodavačka odmítne vyšší bankovku s odůvodněním, že nemá drobné. Jak se v tomto případě zachovat? Má na to právo? Není to tak úplně jednoznačné. Zákon jí totiž neukládá přímo povinnost mít drobné, ale zároveň říká, že každý (tedy vy i ona) musí přijmout bankovky bez omezení. Jde tedy zejména o zájem obou stran na uskutečnění obchodu. Pokud vám to tedy nebude dělat problém a o snídani budete stát, můžete jít vedle do trafiky rozměnit.

Jiný případ nastává při platbě mincemi. Pokud doma rozbijete prasátko a vyrazíte na nákupy, počítejte s tím, že vás obchodník může odmítnout, pokud tedy zrovna nepotřebuje drobné. Podle zákona o oběhu bankovek a mincí může totiž každý (kromě ČNB a úvěrových institucí) odmítnout platbu více než 50 mincemi v jedné platbě.

Nejčastější druhy poškození:

  • proděravělá bankovka – můžete její přijetí odmítnout, stejně tak i obchodník, banka posoudí způsob poškození a případně vymění za nepoškozenou
  • ohořelá bankovka – pokud nedojde ke zmenšení od obvodu ke středu (je propálená) – můžete její přijetí odmítnout, obchodník přijímá, ale nevrací do oběhu, banka posoudí způsob poškození a případně vymění za nepoškozenou
  • zetlelá bankovka – spadá vždy do kategorie nestandardně poškozených bankovek – banka ji zadrží a předá České národní bance
  • popsaná bankovka z jedné strany - můžete její přijetí odmítnout, obchodník přijímá, ale nevrací do oběhu; pokud je bankovka popsaná z obou stran, banka jí zadrží bez náhrady a předá ČNB
  • pomalovaná bankovka – platí to samé, co pro popsanou
  • obarvená bankovka – pokud je obarvení průhledné, můžete její přijetí odmítnout, obchodník přijímá, ale nevrací do oběhu
  • vypraná bankovka – pokud je rozeznatelný obrazec a některé ochranné prvky a tudíž lze ověřit její pravost, můžete odmítnout, obchodník přijímá, ale nevrací do oběhu
  • natržená bankovka – můžete odmítnout, obchodník přijímá, ale nevrací do oběhu

Zdroj: ČSOB

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Tady opět promluvil klasický český "ovčan" který stá...
BS
19. 8. 2014, 13:30
Tak ji odnesete do libovolné banky a příště zaplatít...
SocPredator
17. 10. 2013, 18:08
Ale zkuste přesvědčova pokladní v Intersparu, že nat...
Hmmm
17. 10. 2013, 02:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená