Organizace Člověk v tísni, Česká bankovní asociace (ČBA) ale také finanční instituce jako Česká spořitelna či Cetelem varovaly před praktikami firem, které nabízejí pomoc při řešení problémů s nesplácenými úvěry.
Oddlužovací agentury situaci dlužníka nijak nevyřeší, naopak ji mohou ještě zhoršit. Klient totiž zaplatí vstupní poplatky mezi 5000 až 15.000 korun a měsíční poplatky ve výši 15 až 30 procent z výše splátek. Sankce za porušení smlouvy dosahují až 20.000 korun a možnost vypovězení smlouvy je velmi složitá.
Jde tak pouze o zprostředkování drahé komunikace s věřiteli. Banky však dokonce ani tyto společnosti jako partnery neakceptují. „Na návrhy splátkových kalendářů od oddlužovacích společností nepřistupujeme. Přijetí těchto návrhů by poškozovalo a znevýhodňovalo naše ostatní klienty, nejen ty řádně splácející, ale i ty, kteří se vlastními silami snaží dohodnout nový splátkový kalendář," uvedla například tento týden ředitelka odboru restrukturalizace a vymáhání České spořitelny Marie Švagrová.
Komentář FinExperta:
V případě, že se někdo dostane do potíží se splácením úvěru, měl by v první řadě kontaktovat svoji banku. Ta má zájem na tom se s vámi domluvit a přijít na způsob, jak můžete dostát svým závazkům. U oddlužovacích společností jde prakticky jen o způsob, jak z dlužníka vytáhnout další peníze. Tyto společnosti získávají nemalé peníze za to, co vám může pomoci vyřešit vaše banka.