FinExpert.e15.cz

Pozor na nespolehlivé plátce DPH, můžete odvést daň 2×

Zatím je berňák bezzubý, ale s kontrolním hlášením se to změní.

V rámci boje proti nepoctivcům Finanční správa nyní pilně pracuje na selekci plátců DPH na ty „spolehlivé“ a „nespolehlivé“. Těch, kteří jsou označeni jako nespolehliví je aktuálně přes dva tisíce, do konce loňského roku to přitom byla sotva stovka. Co to ale v praxi znamená a jak se plátce stane nespolehlivým? Jak je poznat a co když s nějakým takovým třeba nevědomky obchodujete? 

Klepněte pro větší obrázek
Nespolehlivých plátců DPH přibývá. Systém má vyřadit nepoctivé hráče, ale obětí může být i poctivec (obr.: shutterstock.com)

Institut nespolehlivého plátce je zakotven v § 106a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ale krom toho, že tento cejch je pro ty plátce, kteří závažným způsobem porušují své povinnosti vztahující se ke správě daně, se v zákoně nic moc nedozvíte. Důležité je, že nálepka nespolehlivého plátce je určena těm, kteří jsou nepoctiví, zneužívají systém a ohrožují veřejný zájem na řádném výběru DPH. V žádném případě není určen těm, kteří se dopustí neúmyslného pochybení, nebo mají na berňáku vroubek, který se snaží napravit.

 

Nespolehlivý plátce se pojí s ručením za neodvedenou DPH. Riziko je zatím malé, ale tzv. kontrolní hlášení to změní

 

Berní úředníci nemají zájem na tom někomu uškodit, pokud s nimi budete komunikovat a splníte co slíbíte, budou trpěliví a dají vám šanci se polepšit, aniž by z vás chtěli udělat nespolehlivce.

Klepněte pro větší obrázek
Registr plátců DPH, nespolehlivé plátce si lze snadno vyhledat (obr.: Daňový portál)

Kritéria pro ustanovení nespolehlivým plátcem si najdete níže, to zdaleka nejčastější je, když plátce ani na výzvu správce daně nepodá (v náhradní lhůtě) přiznání k DPH alespoň dvakrát za posledních 12 měsíců. Druhým nejčastějším důvodem je, pokud plátce uvede nepravdivý údaj ohledně skutečného sídla. Jinak řečeno – pokud máte provozovnu na jiné adrese, než papírově uvádíte a berní úředníci nenajdou na adrese deklarovaného sídla ani označení (firmy), je to důvod proto, aby vás chtěli ustanovit nespolehlivým plátcem.

Odveďte DPH sami, vyvarujete se problémů

Nespolehlivý plátce je spojen s institutem ručení. Pokud s nějakým takovým obchodujete, respektive vám poskytne zboží či službu, pak se automaticky stáváte ručitelem za potenciálně neodvedenou DPH. Pokud byste za přijaté zdanitelné plnění dodavateli (nespolehlivému plátci) zaplatili včetně DPH a on pak daň finančnímu úřadu neodvedl, můžete se dostat do situace, kdy ji po vás „berňák“ bude vymáhat. Tomuto lze předejít tím, že dodavateli uhradíte cenu bez DPH a daň odvedete na účet finančního úřadu sami.

Plátci DPH pozor, od ledna vás čeká kontrolní hlášení

Plátci DPH pozor, od ledna vás čeká kontrolní hlášení

Novinka má přinést 10 miliard ročně, kolik z toho bude na pokutách?

Konkrétně to uděláte tak, že zaplatíte na ten finanční úřad, kam je místně příslušný váš dodavatel. Přečíslí účtu bude v tomto případě vždy 80039 a kód banky 0710. Jako variabilní symbol uvedete kmenovou část DIČ dodavatele (bez CZ) a jako specifický symbol svoje DIČ opět bez CZ. K identifikaci platby je dále třeba uvést do zprávy pro příjemce den uskutečnění zdanitelného plnění ve tvaru: DD/MM/RRRR−P. Příklad: den uskutečnění zdanitelného plnění je 25. 3. 2013 tzn. 25/03/2013-P.

Návod jak se vyhnout ručení za neodvedenou daň:

Tím se vyhnete riziku, že po vás „finančák“ bude neuhrazenou DPH vymáhat. V realitě roku 2015 je to ale krajně nepravděpodobné, a to z toho důvodu, že berní úředníci se o transakci prostě nedozví. Existuje jen malá šance, že by tomu bylo opačně, ale úplně vyloučit to samozřejmě nelze. Například pokud by u vás byla zahájena kontrola a příslušný úředník by přišel na to, že jste za přijaté plnění zaplatili včetně DPH nespolehlivému plátci a on pak daň neodvedl. Nebo pokud by si úředníci vyměřující přiznání vyžádali záznamní povinnost a měli tak detailní přehled o všech fakturách.

Kritéria pro nespolehlivého plátce (stačí, když platí jedno z nich):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kritéria najdete na webu Finanční správy, jsou průběžně aktualizována (Finanční správa)

Ale i v těchto případech není pravděpodobnost velká, jelikož by museli každé jednotlivé DIČ zkontrolovat ručně v registru plátců, a to prakticky nehrozí. Ale pozor, to se změní už od ledna 2016! Důvodem je tzv. kontrolní hlášení DPH, které budou mít povinnost plátci spolu s přiznáním k DPH podávat od zdaňovacího období leden, respektive první čtvrtletí 2016. Jelikož jde v podstatě o údaje plynoucí ze současné evidence pro účely DPH a data vyhodnotí stroje v datovém centru, budou mít berní úředníci dokonalý přehled o tom, kdo vám za kolik dodal. Pak už nebude těžké zjistit, zda ten či onen plátce odvedl daň...

Pozor, ať neplatíte DPH dvakrát

Takže i když protistrana (nespolehlivý plátce) kontrolní hlášení nepodá, nebo podá a daň neodvede, bude Finanční správa vědět, že ručíte a bude po vás neodvedenou DPH vymáhat. Respektive vás v první fázi vyrozumí či vyzve, ale pokud neuhradíte dobrovolně, pravděpodobně přijdou ke slovu vymahači. Snadno by se vám tak mohlo stát, že DPH uhradíte dvakrát. Jednou dodavateli a podruhé státu. Čili pokud vám například účetní software už dnes zahlásí, že některý z dodavatelů je evidován jako nespolehlivý plátce, raději odveďte daň přímo, vyhnete se tak riziku ručení.

Seznam nespolehlivých plátců lze snadno vyvolat v registru plátců DPH, stačí zvolit nespolehlivý plátce "ano" a kliknout na tlačítko "hledej".

Setkali jste se při podnikání s nespolehlivým plátcem DPH?

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Možná by stačilo vyměnit účetní za nějakou,která zná...
účetní
5. 10. 2016, 15:30
Je to hnus, aby jeden odpovídal za pochybení druhého...
Milka
1. 8. 2016, 16:21
Mám lepší nápad: S nespolehlivými plátci DPH prostě ...
Marek Demčák
22. 10. 2015, 17:17
Nechápu kdo tohle vnucuje na živě. To musí být dobrý...
xxxx
22. 10. 2015, 15:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená