FinExpert.e15.cz

Pozor na nespolehlivé plátce DPH, můžete odvést daň 2×

Zatím je berňák bezzubý, ale s kontrolním hlášením se to změní.

V rámci boje proti nepoctivcům Finanční správa nyní pilně pracuje na selekci plátců DPH na ty „spolehlivé“ a „nespolehlivé“. Těch, kteří jsou označeni jako nespolehliví je aktuálně přes dva tisíce, do konce loňského roku to přitom byla sotva stovka. Co to ale v praxi znamená a jak se plátce stane nespolehlivým? Jak je poznat a co když s nějakým takovým třeba nevědomky obchodujete? 

Klepněte pro větší obrázek
Nespolehlivých plátců DPH přibývá. Systém má vyřadit nepoctivé hráče, ale obětí může být i poctivec (obr.: shutterstock.com)

Institut nespolehlivého plátce je zakotven v § 106a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ale krom toho, že tento cejch je pro ty plátce, kteří závažným způsobem porušují své povinnosti vztahující se ke správě daně, se v zákoně nic moc nedozvíte. Důležité je, že nálepka nespolehlivého plátce je určena těm, kteří jsou nepoctiví, zneužívají systém a ohrožují veřejný zájem na řádném výběru DPH. V žádném případě není určen těm, kteří se dopustí neúmyslného pochybení, nebo mají na berňáku vroubek, který se snaží napravit.

 

Nespolehlivý plátce se pojí s ručením za neodvedenou DPH. Riziko je zatím malé, ale tzv. kontrolní hlášení to změní

 

Berní úředníci nemají zájem na tom někomu uškodit, pokud s nimi budete komunikovat a splníte co slíbíte, budou trpěliví a dají vám šanci se polepšit, aniž by z vás chtěli udělat nespolehlivce.

Klepněte pro větší obrázek
Registr plátců DPH, nespolehlivé plátce si lze snadno vyhledat (obr.: Daňový portál)

Kritéria pro ustanovení nespolehlivým plátcem si najdete níže, to zdaleka nejčastější je, když plátce ani na výzvu správce daně nepodá (v náhradní lhůtě) přiznání k DPH alespoň dvakrát za posledních 12 měsíců. Druhým nejčastějším důvodem je, pokud plátce uvede nepravdivý údaj ohledně skutečného sídla. Jinak řečeno – pokud máte provozovnu na jiné adrese, než papírově uvádíte a berní úředníci nenajdou na adrese deklarovaného sídla ani označení (firmy), je to důvod proto, aby vás chtěli ustanovit nespolehlivým plátcem.

Odveďte DPH sami, vyvarujete se problémů

Nespolehlivý plátce je spojen s institutem ručení. Pokud s nějakým takovým obchodujete, respektive vám poskytne zboží či službu, pak se automaticky stáváte ručitelem za potenciálně neodvedenou DPH. Pokud byste za přijaté zdanitelné plnění dodavateli (nespolehlivému plátci) zaplatili včetně DPH a on pak daň finančnímu úřadu neodvedl, můžete se dostat do situace, kdy ji po vás „berňák“ bude vymáhat. Tomuto lze předejít tím, že dodavateli uhradíte cenu bez DPH a daň odvedete na účet finančního úřadu sami.

Podnikání | Platíme | Daně | Legislativa

Plátci DPH pozor, od ledna vás čeká kontrolní hlášení

Novinka má přinést 10 miliard ročně, kolik z toho bude na pokutách?

Konkrétně to uděláte tak, že zaplatíte na ten finanční úřad, kam je místně příslušný váš dodavatel. Přečíslí účtu bude v tomto případě vždy 80039 a kód banky 0710. Jako variabilní symbol uvedete kmenovou část DIČ dodavatele (bez CZ) a jako specifický symbol svoje DIČ opět bez CZ. K identifikaci platby je dále třeba uvést do zprávy pro příjemce den uskutečnění zdanitelného plnění ve tvaru: DD/MM/RRRR−P. Příklad: den uskutečnění zdanitelného plnění je 25. 3. 2013 tzn. 25/03/2013-P.

Návod jak se vyhnout ručení za neodvedenou daň:

Tím se vyhnete riziku, že po vás „finančák“ bude neuhrazenou DPH vymáhat. V realitě roku 2015 je to ale krajně nepravděpodobné, a to z toho důvodu, že berní úředníci se o transakci prostě nedozví. Existuje jen malá šance, že by tomu bylo opačně, ale úplně vyloučit to samozřejmě nelze. Například pokud by u vás byla zahájena kontrola a příslušný úředník by přišel na to, že jste za přijaté plnění zaplatili včetně DPH nespolehlivému plátci a on pak daň neodvedl. Nebo pokud by si úředníci vyměřující přiznání vyžádali záznamní povinnost a měli tak detailní přehled o všech fakturách.

Kritéria pro nespolehlivého plátce (stačí, když platí jedno z nich):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kritéria najdete na webu Finanční správy, jsou průběžně aktualizována (Finanční správa)

Ale i v těchto případech není pravděpodobnost velká, jelikož by museli každé jednotlivé DIČ zkontrolovat ručně v registru plátců, a to prakticky nehrozí. Ale pozor, to se změní už od ledna 2016! Důvodem je tzv. kontrolní hlášení DPH, které budou mít povinnost plátci spolu s přiznáním k DPH podávat od zdaňovacího období leden, respektive první čtvrtletí 2016. Jelikož jde v podstatě o údaje plynoucí ze současné evidence pro účely DPH a data vyhodnotí stroje v datovém centru, budou mít berní úředníci dokonalý přehled o tom, kdo vám za kolik dodal. Pak už nebude těžké zjistit, zda ten či onen plátce odvedl daň...

Pozor, ať neplatíte DPH dvakrát

Takže i když protistrana (nespolehlivý plátce) kontrolní hlášení nepodá, nebo podá a daň neodvede, bude Finanční správa vědět, že ručíte a bude po vás neodvedenou DPH vymáhat. Respektive vás v první fázi vyrozumí či vyzve, ale pokud neuhradíte dobrovolně, pravděpodobně přijdou ke slovu vymahači. Snadno by se vám tak mohlo stát, že DPH uhradíte dvakrát. Jednou dodavateli a podruhé státu. Čili pokud vám například účetní software už dnes zahlásí, že některý z dodavatelů je evidován jako nespolehlivý plátce, raději odveďte daň přímo, vyhnete se tak riziku ručení.

Seznam nespolehlivých plátců lze snadno vyvolat v registru plátců DPH, stačí zvolit nespolehlivý plátce "ano" a kliknout na tlačítko "hledej".

Setkali jste se při podnikání s nespolehlivým plátcem DPH?

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Možná by stačilo vyměnit účetní za nějakou,která zná...
účetní
5. 10. 2016, 15:30
Je to hnus, aby jeden odpovídal za pochybení druhého...
Milka
1. 8. 2016, 16:21
Mám lepší nápad: S nespolehlivými plátci DPH prostě ...
Marek Demčák
22. 10. 2015, 17:17
Nechápu kdo tohle vnucuje na živě. To musí být dobrý...
xxxx
22. 10. 2015, 15:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  5

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

NN | Živnostníci | Daně | Podnikání | Sociální pojištění | OSVČ | Vyděláváme

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více