FinExpert.e15.cz

Pozor na European City Guide

Tématem dne je klamavá reklama a způsoby jak se před ní chránit. Konkrétním příkladem klamavé reklamy může být kampaň společnosti European City Guide, na kterou nedávno upozornilo Sdružení obrany spotřebitelů.
Pozor na European City Guide

Katalánská společnost European City Guide nabízí pod záminkou bezplatné aktualizace dat v podstatě placenou inzerci. Přes četná upozornění, která Sdružení obrany spotřebitelů České republiky od loňského roku zveřejnilo, vyvíjí tato společnost na našem území stále podnikatelské aktivity a stále nachází mezi českými občany a institucemi dost důvěřivých obětí.

Podstata kauzy ECG

Společnost rozesílá formuláře v nichž nabízí možnost zveřejnění jejich údajů ve svém katalogu. Nabídka se tváří jako bezplatná, ale při podrobném přezkoumání lze najít údaje o její neúměrně vysoké ceně. Pracovníci mnoha firem i státních či neziskových organizací bez pozorného čtení formuláře takovou objednávku podepsali. I když nelze považovat takové nakládání se svým podpisem za odpovědné, stejně není možné hodnotit postup ECG jako solidní chování důvěryhodného obchodníka.

Za klamání spotřebitele označila její postupy katalánská vláda, která firmu potrestala pokutou 300.000 eur a dočasným zastavením činnosti. Uvedená finanční pokuta je nejvyšší, jaká kdy byla v Katalánsku udělena. Protože se ovšem ECG odvolala a odvolání má odkladný charakter, společnost podniká dál.

Na svých klientech firma vymáhá nezaplacené částky a v těchto dnech rozesílá v České republice vymahačské dopisy v českém jazyce. V dopisech upozorňuje adresáta, že akceptoval podmínky, které byly v objednávce uvedeny pod označením Order a že nebylo využito možnosti odstoupit od smlouvy do 7 dní. Zároveň vídeňská firma Gratis Inkaso Gmbh zasílá návrh na odstoupení od smlouvy dohodou a upozorňuje, že pokud se chce adresát soudit a platit nehodlá, měl by poslat krátké písemné vyrozumění.

Názor Sdružení SOS

„Nedomníváme se, že by nyní šířený dopis na podstatě problému něco zásadního měnil,“ uvedl k těmto skutečnostem František Lobovský, předseda Republikového výboru Sdružení obrany spotřebitelů. Podle jeho názoru je zcela mimo diskuzi, že každý, kdo uvažuje o podpisu jakéhokoli dokumentu, musí pečlivě uvážit smluvní vztahy, které podpisem vzniknou. V uvedeném případě však byli zástupci firem, organizací či institucí uvedeni v omyl, protože z prvotní informace vyplývalo, že jde o bezplatnou inzerci. Jen malým typem písma, mnohdy špatně čitelným a pod čarou, bylo napsáno, že jde o placenou službu.

Podle SOS lze předpokládat, že stejně, jako zhodnotily činnost ECG katalánské úřady, by ji zhodnotil také soud. Zatím SOS nezískalo ani v jediném případě informaci, že by se již u některého soudu řešil spor mezi touto společností a oklamaným klientem.
SOS je v kontaktu s partnerskou španělskou spotřebitelskou organizací, která přislíbila, že o dalším vývoji bude operativně informovat. „Pro usnadnění dalšího vyšetřování je také vhodné zaslat stížnost na odbor katalánské vlády, který se případem zabývá. V případě podezření z trestného činu mohou poškození podat trestní oznámení u místně příslušné služebny Policie České republiky,“ uvedla Mgr. Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů České republiky.

Kontaktní adresy

Adresa odboru katalánské vlády, který případ vyšetřuje: Departament de Comerç, Turisme i Consum, Direcció General de Consum, Av. Diagonal, 405 bis, 08008 Barcelona, Španělsko.

Pokud byly upomínky odesílány z Valencie, je hodné se obrátit rovněž na adresu: Generalitat Valenciana, Conselleria d`Indústria, Comerç i Turisme, Àrea de Consum, C/Colom, 32, València 46004.

Kopii lze poslat rovněž SOS, Rytířská 10, 110 00  Praha 1; e-mail: sos@spotrebitele.info; fax: 224239941.

Aktivitami uvedené firmy se zabývají také weby:

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Proc
Frantisek
26. 7. 2004, 18:52
Hlavně trpělivost
Petr P.
22. 7. 2004, 10:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená