FinExpert.e15.cz

Pozor malé ryby, finančák jde po vás!

Miliardové úniky na DPH zdá se nevadí, stát jde po snadné kořisti.
Pozor malé ryby, finančák jde po vás!

Česku prý utíká DPH za miliardy, možná i za desítky miliard ročně. Ostatně podvodníci jsou velmi vychytralí a mají důmyslný systém. Patří do něj adresy na pražských virtuálních sídlech, za nitky tahající lidé ze zahraničí nebo tzv. bílí koně a podvodníkům nepochybně hraje do karet i frekvence kontrol, která v některých obvodech hlavního města chodí v průměru jednou za dvě stě let. Zkrátka a dobře, došlápnout si na takovéto velké kapříky či spíše mrštné štiky není ale vůbec jednoduché.

Namísto těžkých miliard si tak stát raději šáhne na snadné miliony – tedy na ty malé ryby. Letos pány na ministerstvu či snad Generálním finančním ředitelství napadlo, že si posvítí na pojišťovací zprostředkovatele a majitele náklaďáků. Na webu finanční správy se můžeme dočíst, že těm prvním doměřily finanční úřady 30 milionů (celkem bylo kontrolováno 26 tisíc zprostředkovatelů) a těm druhým dokonce 50 milionů! Vykřičník na konci věty si prosím přisvojila do prsou se bijící finanční správa v tiskovce z pátku 13. prosince a výši doměrku napsala velkým písmem.

 

Kardinální úspěch: „DOMĚŘENO 50 MILIÓNŮ KORUN!“

 

Pro úplnost se sluší dodat, že doměřené miliony (pozor, to ještě neznamená, uhrazené miliony) jdou za nějakými čtyřmi tisícovkami těch, kteří si nelámali hlavu s přiznáním náklaďáků a placením daně už vůbec ne. A daně se platit musí, to je holý fakt a hlavně zákon. Finanční úřady tak splnili zadání seshora a vysocí úředníci se teď jistě poplácávají po ramenou, jak to skvěle vymysleli a možná se jim už v hlavě rodí myšlenky, zda příští rok skřípnou důchodce, kteří si k 1. lednu 2013 „účelově“ odhlásili důchody nebo třeba s jedince, co si zrušili životní pojištění a nedodanili úlevy, které si roky uplatňovali…

Klepněte pro větší obrázek
Základní sazba daně z přidané hodnoty na 20 %? Kde jen ty loňské sněhy jsou... (obr.: shutterstock.com)

A co se všemi těmi penězi, které ovšem ti nejprostší úředníci topící se lejstrech a výkazech, které si poručili páni se shora, ještě ani nevybrali? Dle Jiřího Rusnoka, premiéra v demisi, jsou oni vysocí úředníci, zejména na financích tuze špatně placeni, a tak mezi ně za jejich namáhavou práci při přípravě státního rozpočtu a vymýšlení změn v daňové legislativě pošle rovnou 38 milionů. Ani celá kontrolní akce „pojišťováci“ tak na odměny na financích stačit nebude.

Něco přidají „náklaďáci“ a co zůstane, schvátí zbylé resorty, kde se bude odměňovat ještě za dalších 142 milionů. Vysoce postavení úředníci tak budou mít letos Vánoce už podruhé, jelikož těsně před svým koncem jim bývalý premiér Petr Nečas přiklepnul 243 milionů.

Tím ale „úspěchy“ finanční správy nekončí, Generální finanční ředitelství oznámilo, že se může chlubit hned dvěma oceněními Absurdita roku 2013. První za ručení za nespolehlivého plátce DPH, ta druhá za požadavek zasílat elektronická podání finančním úřadům ve formátu xml. Ve všech těch miliardách z DPH, které se ztrácí takříkajíc bůh ví kde, by jistě vyniklo i těch pár milionů s velkou slávou vybraných od malých ryb. Závěr je tedy jasný: pozor malé ryby. Jste snadná kořist a jdou po vás!

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Při pohledu na dvě výše uvedené zprávy se daňový pop...
Vladimír
9. 1. 2014, 10:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená