FinExpert.e15.cz

Pozor! Digitální vysílání je tu

Do roku 2012 bude televize vysílat digitálně. Máte připravenu televizi pro digitálního signál?
Pozor! Digitální vysílání je tu

Podle posledního průzkumu společnosti Mediaresearch proniklo digitální vysílání již do čtvrtiny českých domácností. Postupně je starší analogové vysílání nahrazováno digitálním. K úplnému přechodu na digitální vysílání dojde nejpozději do roku 2012. Pokud budete chtít sledovat své oblíbené pořady i po přechodu na digitální vysílání, budete potřebovat buď televizi, která je již schopna zpracovávat digitální signál, nebo si musíte zakoupit přídavné zařízení pro převod signálu.

Možnosti příjmu televizního vysílání

Dnes mohou diváci využít k příjmu televizního signálu klasickou anténu, satelit, telefonní linku, kabelovou sít a internet. Nejčastěji je využívána klasická anténa, která zachycuje signál pozemních vysílačů. Přechod na digitální vysílání, o kterém se v médiích mluví, spočívá v nahrazení starých pozemních analogových vysílačů vysílači novějšími. Změna je tedy pouze v technologii přenosu signálu.

Box, nebo IDTV?

Pokud dosud využíváte k příjmu pozemního televizního signálu běžnou venkovní nebo pokojovou anténu, budete si muset po přechodu na digitální vysílání navíc dokoupit tzv. set-top box. Jde o zařízení, které přijímá digitální vysílání a převádí ho na signál, s nímž si již televizor poradí. Set-top box nepotřebují ti, kteří mají televizor vybaven digitálním tunerem (označován jako IDTV).

Nejlevněji vás vyjde příjem pozemního digitálního vysílání. Ke sledování televize stačí pouze dokoupit set-top box a připojit jej mezi stávající anténu a televizor. Nejlevnější typy koupíte i za méně než tisíc korun. Ceny nejlepších set-top boxů však mohou přesáhnout i tři tisíce korun. Pokud plánujete nákup nového televizoru, můžete vybrat takový typ, který má již zabodovaný digitální tuner (IDTV). Tyto televizory můžete pořídit od 6 000 korun výše. Záleží na značce, úhlopříčce obrazovky a celé řadě dalších parametrů.

Televize v notebooku

Neobejdete-li se bez počítače, můžete sledovat televizi přímo na monitoru. Pro příjem pozemního digitálního vysílání stačí koupit přídavnou televizní kartu. Podobně jako při využití set-top boxu či televize s digitálním tunerem je vaší jedinou investicí nákup této karty. U stolních počítačů lze koupit přídavné karty od 600 korun výše. Pro notebooky jsou k dispozici televizní karty od 1 000 korun výše.

Televizi můžete dále sledovat i v osobním automobilu. Na trhu již najdete navigace, které přijímají pozemní televizní signál. Budoucnost má před sebou i sledování televize například v mobilním telefonu či jiném přenosném zařízení.

Výhody digitálního vysílání:

  • Kvalitnější obraz a zvuk
  • Lepší příjem signálu
  • Možnost příjmu většího počtu televizních a rozhlasových stanic

Satelit

Využíváte-li satelit, nemusí vás přechod na digitální vysílání příliš zajímat. Satelit nepřijímá signál z pozemních vysílačů, ale z vysílačů umístěných na družicích. Díky satelitu můžete přijímat volné i placené programy. Satelitní komplety, tedy satelitní přijímač a parabolickou anténu, můžete koupit již za necelých pěti tisíc korun.

Kabelová televize

Další možností, jak sledovat televizní vysílání, je předplacení některého z balíčků kabelový televizí. K provozu kabelové digitální televize potřebujete také set-top box. Ten si však koupíte nebo pronajmete přímo od provozovatele kabelové televize. Hlavní nevýhodou této možnosti je platba měsíčního paušálu. Výhodou je možnost využití i dalších služeb – připojení k internetu a telefonování. Ceny balíčků začínají pod stokorunou měsíčně, můžete však zaplatit i několik set měsíčně. Záleží jen na provozovateli kabelové televize a počtu objednaných programů.

Telefonní linka a internet

Konkurovat kabelovým televizím a satelitům se snaží i Telefónica O2 prostřednictvím televize přes telefonní linku. Pokud máte pevnou telefonní linku, můžete si předplatit službu O2 TV. I v tomto případě budete potřebovat set-top box. Výhody a nevýhody jsou stejné jako u kabelových televizí.

Ke sledování televize můžete využít vysokorychlostní internetovou přípojku (obvykle ADSL) a optické sítě. Ke sledování televize si musíte koupit modem.

Jak je na tom Česká republika s digitalizací?

Podle výsledků průzkumu společnosti Mediaresearch využívalo v prvním čtvrtletí letošního roku digitální vysílání 24,1 % domácností. Domácnosti nejčastěji přijímají digitální vysílání prostřednictvím satelitu (11,8 %) a naopak nejméně využívají vysokorychlostní internet a optické sítě (2,5 % domácností). Celkem 9,2 % domácností přijímá pozemní digitální vysílání (využívá tedy set-top box, TV s digitálním tunerem, televizní PC kartu apod.). Digitální vysílání přenášené kabelem (kabelovou televizi) využívá 4,9 % domácností.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená