FinExpert.e15.cz

Poznejte úsporu energie na první pohled

Finanční výdaje nekončí samotným nákupem výrobku. Jak správně číst energetický štítek výrobku, abyste se nedivili nad vyúčtováním elektřiny?
Poznejte úsporu energie na první pohled

K zásadním kritériím při nákupu elektrospotřebiče patří cena spotřebiče, značka, funkční vlastnosti, rozměry, reference, design atd.  Avšak měsíc co měsíc se bude vaše rozhodnutí projevovat formou zaslaného vyúčtování spotřeby energie od vašeho dodavatele. Proto jedna z nejdůležitějších okolností, která by rovněž měla hrát roli při nákupu jakéhokoliv elektrického spotřebiče, je množství energie, kterou daný spotřebič vyžaduje pro svůj provoz. Za tímto účelem je nezbytné „umět číst energetický štítek“ daného výrobku.

Energetický štítek napoví

Obecně lze konstatovat, že energetické štítky označují spotřebu energie daného spotřebiče a jsou ze zákona vystavovány při jejich prodeji na dobře viditelných místech (horní nebo přední část  spotřebiče). Pokud jsou  energetické spotřebiče nabízeny v rámci zásilkového obchodu, v katalozích nebo jinou cestou, kdy si zájemce nemůže prohlédnout vystavený energetický spotřebič, musí prodejce zajistit, aby se zájemce mohl s údaji ze štítku seznámit před uzavřením kupní smlouvy.

Štítek musí obsahovat především údaje o spotřebě energie konkrétního spotřebiče na jeden pracovní cyklus nebo za jeden rok provozu a údaj o umístění energetické účinnosti spotřebiče mezi největší a nejmenší hodnotou pro daný typ spotřebičů.

Energetická abeceda

Energetická náročnost výrobku je odstupňovaná písmeny naší abecedy. Do energeticky nejméně náročných výrobků řadíme spotřebiče kategorie A (nejlepší a nejúspornější výrobky). Průměrná čísla ukazují, že se jedná o výrobky o 50 % lepší než výrobky přiřazené do energetické kategorie C a D. Skutečným žroutem elektrické energie jsou pak výrobky zařazené do kategorie F – ty dosahují energetické náročnosti až o 25 % horší než výše uvedené kategorie C a D. Povzbudivou zprávou je skutečnost, že se na našem trhu s elektrickými spotřebiči již nesetkáte se spotřebiči horšími než kategorie D. Naopak v prodejnách se již nyní můžeme setkávat s chladničkami, jejichž energetická třída je „A+”, což znamená, že spotřeba energie daného spotřebiče je ještě o minimálně 25 % nižší, než mají spotřebiče „běžné“ třídy A.

Ušetřete na žárovkách

I na nejběžnějším domácím elektrospotřebiči- žárovkách najdete energetický štítek. Při bližším prostudování zjistíte, že např. úsporné zářivky patří do energetické skupiny A, popř. B a mají ve srovnání s klasickými žárovkami až o 80 % nižší spotřebu. Naproti tomu jsou běžné žárovky označeny písmeny E až G.

Energetická matematika

Uvědomte si, že rozdíl v provozních nákladech mezi dvěma spotřebiči v různých třídách není závislá jen na spotřebě energie. Například  u praček je nutné kalkulovat s náklady na spotřebu vody a pracích prášků. Přímo v prodejně si díky údajům z energetického štítku můžete vynásobit uváděnou spotřebu elektrické energie s její aktuální cenou, případně přičíst náklady na spotřebu vody u myček a praček. Následně se tak dozvíte, kolik za provoz daného spotřebiče  budete platit. Výsledný propočet můžete přímo porovnat s provozními náklady obdobných nabízených spotřebičů. Na konci pak stojíte před rozhodnutím, zda bude chtít nakoupit co nejlevnější výrobek, jehož provoz může být výrazně dražší, nebo si trochu připlatit a dlouhodobě pak šetřit na provozních nákladech.

Spotřebiče povinně v ČR označované energetickým štítkem

  • chladničky, mrazničky a jejich kombinace
  • automatické pračky
  • bubnové sušičky prádla
  • zdroje světla
  • myčky nádobí
  • elektrické trouby
  • pračky kombinované se sušičkou
  • elektrické ohřívače vody
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená