Německo patří k nejbohatším zemím Evropy, přesto je zde přibližně každý pátý člověk ohrožen chudobou nebo sociálním vyloučením. Z pohledu evropské osmadvacítky jde zhruba o čtvrtinu lidí, což jistě není málo. Nejvyšší nárůst v tomto směru si mezi lety 2008 (25 %) a 2014 (36 %) připsalo předlužené Řecko. Ještě horší je pak situace v Bulharsku a Rumunsku, kde na hranici chudoby žije zhruba 40 % populace. Viděno touto optikou je na tom ČR nejlépe v EU s 15 %, druhé Holandsko má 17 %.
Druhou stranou mince je způsob výpočtu, který říká, že chudobou je ohrožen ten, kdo má příjem nižší než 60 % národního mediánu. Ten je v ČR zhruba 23 000 Kč. Chudobou je tedy u nás ohrožen ten, kde má nižší příjem než 13 800 Kč hrubého. V tomto ohledu jde samozřejmě o nepoměr absolutních čísel, jelikož například v Německu je průměrná mzda asi 4× vyšší. Dobrou zprávou v tomto směru je rekordní zaměstnanost v tuzemsku a s ní vyšší tlak na růst mezd.
Analýzu mapující počty lidí ohrožených chudobou vypracoval Německý statistický úřad a jde o čísla za rok 2014. Bude jistě zajímavé sledovat tyto statistiky i v příštích letech, jelikož například švýcarské úřady potvrzují (více se dočtete v článku níže), že migranti ze zemí třetího světa se v drtivé většině nedokáží v moderní společnosti integrovat a zůstávají na jejím okraji a sociální podpoře. A jak známo, Německo je tou „vysněnou“ zemí pro miliony lidí...
Vyhlídky jsou ponuré. 9/10 migrantů skončí na sociálních dávkách.
Česká republika zažívá nyní dobré časy, přinejmenším dle hospodářského růstu (Q3/2015 +4,3 %), který sice bude v roce v příštím klesat, přesto je ale prognóza na rok 2016 velmi optimistická.