FinExpert.e15.cz

Povinné ručení vybírejme důsledně

S výběrem auta je spojena i povinnost vybrat si povinné ručení.
Povinné ručení vybírejme důsledně

Pro téměř všechny rodiny je v dnešní době naprosto nezbytné vlastnit auto. Kdo nemá řidičský průkaz má handicap s uplatněním na trhu práce, s nakupováním stráví více času, rodina má omezené možnosti výletů za poznáním a relaxací. Vozit děti do školky, školy, k lékaři nebo do kroužků je často bez auta nemožné. Díky autu stihne rodina více činností a zábavy. Vlastnit auto je v dnešní hektické době téměř nutností.

  • Finančně zodpovědné rodiny vybírají auto s ohledem na rodinou peněženku, řídí se více rozumem než citem. Při výběru auta je vhodné zohlednit řadu aspektů (např. velikost rodiny, kolik kilometru se ročně najede, jaké vzdálenosti se budou autem jezdit).

Vybíráme nejenom auto, ale i povinné ručení

Ať už si rodina koupí nové nebo ojeté auto, tak musí mít pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení). Při provozu nepojištěného auta, dochází k přestupku, za který hrozí desetitisícové pokuty. Způsobení nehody bez povinného ručení může mít nedozírné následky. Z povinného ručení jsou totiž hrazeny škody na majetku a zdraví, které způsobí pojištěný svým autem.

Jestliže dojde k dopravní nehodě, tak pojišťovna zaplatí škodu, která byla způsobena.  Pojistku je potřeba vybrat důkladně, aby krytí bylo dostatečné. Povinné ručení nabízí všechny renomované pojišťovny, konkurence na trhu je dostatečná. Mohou je ale nabízet pouze pojišťovny, které jsou členem České kanceláře pojistitelů (ČKP). Základní cena u jednotlivých pojišťoven závisí na objemu motoru automobilu, stáří auta nebo využití vozidla. Některé pojišťovny mohou zohlednit i bydliště poplatníka (v menších městech nebo obcích je menší automobilová doprava) nebo zda se jedná o podnikatele nebo soukromou osobu.

Proč bude pojištění dražší?

V roce 2014 dojde ke zdražení povinného ručení, jednotlivé pojišťovny však budou postupovat individuálně. Povinné ručení zdraží ze dvou hlavních důvodů:

  • Pojišťovny budou muset nejméně 3 % z přijatého pojistného odvádět do Fondu zábrany škody, z něhož se budou peníze přerozdělovat např. mezi hasiče a záchranáře.
  • Od ledna 2014 vstupuje v platnost i nový občanský zákoník, který přináší vyšší náhradu škody pro poškozené, neboť jednotlivé případy se budou posuzovat individuálně a nikoliv dle vyhlášky. Vyšší náhrady se dají očekávat zejména u náhrady na zdraví. Pravděpodobně bude více soudních sporů, což opět zvýší náklady pojišťoven.

Havarijní pojištění povinné není

Zatímco povinné ručení je povinné, tak havarijní pojištění nikoliv. Zatímco z povinného ručení je hrazena škoda na majetku a zdraví na cizím účastníkovi při zavinění nehody, tak z havarijního pojištění je hrazena škoda přímo pojištěnému.

Havarijní pojištění se vyplatí především u nových aut a těm, kteří denně cestují. Riziko krádeže u nových aut je vyšší, stejně tak riziko nehody u občanů, kteří najezdí ročně desetitisíce kilometrů. Uzavření havarijního pojištění je však potřeba dobře zvážit, neboť se nejedná o nízké částky a je potřeba uzavřít míru spoluúčasti. Řidiči jezdící bez nehod dosáhnou na nižší ceny pojištění.

Placení lékařské péče a zdravotních nákladů

Pokud musíte vyhledat lékařské ošetření z důvodu dopravní nehody, tak zdravotní pojišťovny vyžadují proplacení nákladů na lékařskou péči po tom, kdo danou nehodu zavinil. Ze zákona mají totiž nárok na úhradu nákladů na péči hrazenou ze zdravotního pojištění od třetí osoby, když zdravotní pojišťovna vynaložila náklady na léčení v důvodu protiprávního jednání třetí osoby (např. právě zaviněná dopravní nehoda).

Když dojde k úrazům nebo poškození zdraví při dopravní nehodě, tak se sice viník nehody dopustí protiprávního jednání, ale náklady na lékařskou péči jsou hrazeny z povinného ručení. Vždy je však potřeba spolupracovat s příslušnou komerční pojišťovnou, která zasílá vyčíslené náklady příslušné zdravotní pojišťovně, aby se celá záležitost zdárně vyřešila.

Šetřit na povinném ručení?

V posledních letech se mnohé komerční pojišťovny předháněly s nabídkou a ceny povinného ručení klesaly. Přestože někteří občané považují povinné ručení za nutnost a proto volí co nejnižší cenu, kterou najdou na trhu, nemusí se jednat o správné řešení. Není totiž smlouva jako smlouva, liší se řada aspektů. Např. limity plnění, jedná se o maximální částku, kterou pojišťovna zaplatí. V případě, že jsou limity na smlouvě nízké, mohou nastat problémy. Zvláště v případě, že náklady na zdravotní péči rok od roku stoupají a při poškození zdraví se mnohdy jedná o miliónové částky.

Podle čeho tedy vybírat povinné ručení? Mimo cenu a limity krytí je vhodné pamatovat i na asistenční služby nabízené pojišťovnou (v Česku i zahraničí), možnosti dalšího připojištění nebo bonusy. Bezproblémoví klienti dosáhnou u pojišťoven na nižší cenu povinného ručení. V případě, že klienti čerpají u pojišťovny více pojistných produktů, tak je možné dosáhnout na zajímavé slevy. Proto je vhodné zohlednit při výběru pojišťovny i tuto skutečnost a případně mít u jedné instituce více pojistných smluv.

Lepší služby? Změna pojišťovny

U povinného ručení panuje mezi jednotlivými pojišťovnami velká konkurence, pojišťovny se snaží přicházet s různými výhodami, slevami nebo bonusy. Proto se vyplatí sledovat aktuální nabídku na trhu a případně změnit povinné pojištění. Jedná se o poměrně jednoduchou administrativní záležitost, se kterou ochotně pomohou pracovníci nové vybrané pojišťovny. Zkušení řidiči, kteří jezdí bezpečně, dosáhnou na nejzajímavější ceny. Reference známých v případě postupu pojišťovny při nehodě je rovněž velmi dobrým ukazatelem pro výběr pojišťovny.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená