FinExpert.e15.cz

Povinné ručení s vyšším krytím škod je dražší až o 36 %, řidičům se však vyplatí

Praha, 24. května 2012

Za povinné ručení s pojistným krytím vyšším než zákonem stanovené minimum 35 milionů Kč zaplatí řidiči až o 36 % více, získají však další výhody a připojištění. Ukázaly to modelové kalkulace portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává produkty většiny pojišťoven na českém trhu. Zatímco majitel tuzemského nejprodávanějšího vozu Škoda Fabia zaplatí na povinném ručení s nejnižším pojistným krytím 1258 Kč ročně, v případě vyššího krytí zaplatí 1714 Kč.

Téměř každá pojišťovna nabízí možnost sjednání povinného ručení s vyššími limity pojistného krytí, než činí zákonné minimum 35 milionů Kč pro škody na majetku a zdraví. Takové povinné ručení je sice dražší, kromě pojistných limitů ve výši 70 milionů Kč a více však často obsahuje i pojistné krytí dalších rizik. Majitel slabšího vozu zaplatí za kvalitnější pojistku pouze o 456 Kč více, než činí cena nejlevnějšího povinného ručení.

„Povinné ručení s vyššími limity pojistného krytí je v závislosti na typu automobilu dražší o 9 až 36 %. Při současných cenách povinného ručení jde většinou o částky okolo 20 až 40 Kč měsíčně. Za tuto cenu však klienti získají i další výhody,“ uvedl Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na českém trhu. „Kvalitnější pojistné produkty nabízí krytí škod na majetku i zdraví do výše 70 nebo i 150 milionů korun. Často navíc obsahují také úrazové pojištění řidiče, asistenční službu i v případě poruchy vozidla a další možnosti krytí rizik, která odpovídají už spíše havarijnímu pojištění,“ dodal Ronovský.

S největšími rozdíly mezi cenou základních a prémiových produktů povinného ručení musí počítat hlavně majitelé vozů s menším objemem motoru a nižším výkonem. Zatímco majitel Škody Fabia s motorem 1.2 HTP zaplatí podle místa svého trvalého bydliště až o 36 % více, majitele silnějšího vozu vyjde kvalitnější povinné ručení pouze o 19 % dráže. V případě klientů žijících na venkově jsou rozdíly v cenách povinného ručení s výjimkou automobilů nižší třídy ještě menší. Majitel Škody Octavia s motorem o obsahu 1390 cm3 zaplatí za pojistné krytí škod ve výši 70 milionů Kč oproti nejlevnějšímu povinnému ručení pouze o 6 % navíc.

„Nejlevnější povinné ručení většinou klientovi nenabídne žádnou přidanou hodnotu. Často ani nezahrnuje asistenční službu, případně je nutná finanční spoluúčast pojištěného. Parametry dražších povinných ručení se však více liší, vždy je proto dobré si prostudovat pojistné podmínky,“ sdělil Roman Sznapka, produktový manažer internetového porovnávače ČeskéPojištění.cz. „Pojišťovny s dražším povinným ručením začínají nabízet například i pojištění proti odcizení vozidla, krytí rizik způsobených přírodními živly či úrazové pojištění všech cestujících ve voze. Vhodnou volbou dražšího povinného ručení tak můžete i ušetřit. Nebudete totiž potřebovat další doplňková připojištění,“ dodal Sznapka.

Co obvykle obsahuje povinné ručení s vyšším krytím škod:

 • Vyšší pojistné krytí škod na majetku a zdraví ve výši 70 – 150 milionů Kč
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Úrazové pojištění spolujezdců
 • Pojištění zavazadel
 • Pojištění střetu se zvěří
 • Pojištění proti rizikům působení živlů
 • Pojištění náhradního vozidla
 • Přímou likvidaci v případě, že se klient stal poškozeným
 • Asistenční službu pro případ poruchy vozidla
 • Slevy na pojištění pro případ odcizení vozidla a další pojistné produkty
   
Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená