FinExpert.e15.cz

Povinné ručení a nehody v zahraničí

Při výběru povinného ručení sledujte nejen výši ročního pojistného, ale také maximální možný bonus. Řidiči, kteří nebourají, si mohou u některých pojišťoven snížit pojistné až o polovinu. Při nehodách v zahraničí je důležité dokumentovat místo nehody
Povinné ručení a nehody v zahraničí

Při výběru povinného ručení sledujte nejen výši ročního pojistného, ale také maximální možný bonus. Řidiči, kteří nebourají, si mohou u některých pojišťoven snížit pojistné až o polovinu.

Bez povinného ručení nesmí žádný majitel motorového vozidla vyjet na silnici. V případě nesplnění této povinnosti hrozí majiteli pokuta. Navíc ten, kdo neuzavře pojistku a způsobí vozidlem druhému škodu na zdraví nebo na majetku, bude muset uhradit veškerou škodu z vlastních prostředků.

Na vaše vozidlo se nevztahuje

Povinné ručení pokrývá všechny škody způsobené provozem motorového vozidla druhé osobě. Nikdy vám ale neuhradí škodu na vašem vozidle. K tomu slouží havarijní pojištění. Pojištění se rovněž nevztahuje na škodu na zdraví řidiče, který nehodu způsobil.
Povinné ručení platí i v zahraničí, kde se prokazuje takzvanou zelenou kartou, kterou vám pojišťovna vydá na požádání. Zelená karta je v některých zemích povinným dokladem, bez něhož není vozidlo vpuštěno přes hranice. Pro případ nehody mají většinou pojišťovny uzavřeny dohody s asociacemi, které nabízejí takzvané asistenční služby. Jedná se o služby, které mají za úkol usnadnit účastníkům nehody danou situaci a nabídnout adekvátní pomoc a servis. Každá pojišťovna má asistenční služby definovány odlišně.

V České republice si můžete vybrat z osmi pojišťoven, kterými jsou Allianz, Česká podnikatelská pojišťovna, Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna, Generali, Kooperativa, Triglav, Uniqa pojišťovna.
Pojišťovny se snaží zvýhodnit dobré řidiče a znevýhodnit řidiče s velkým počtem zaviněných nehod pomocí systému bonusů (slevy na pojistném) a malusů (zvýšení pojistného). Cení se také vaše věrnost pojišťovně. Pro kompletnější ochranu nabízejí pojišťovny různá připojištění, která se zaměřují například na nejčastěji poškozené části motorového vozidla. Běžné je pojištění zavazadel, čelního skla, věcí osobní potřeby a různých poruch, ale i další nadstandardní asistenční služby.

Nehoda v zahraničí

Způsobil vám někdo v zahraničí škodu svým vozidlem?
1) Zjistěte si od škůdce nejlépe nahlédnutím do jeho dokladů:

  • jeho jméno, příjmení a bydliště,
  • jméno, příjmení a bydliště nebo název obchodní firmy a sídlo vlastníka vozidla, kterým byla škoda způsobena,
  • státní poznávací (registrační) značku,
  • název a sídlo pojistitele,
  • číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její časovou platnost – kompletní údaje z rubrik 3 a 4.

2) S ostatními účastníky dopravní nehody vyplňte evropský záznam dopravní nehody.
3) Opatřete plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci místa nehody.
4) Vždy k dopravní nehodě zavolejte policii. Protokol podepište pouze tehdy, rozumíte-li mu a souhlasíte-li s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě.
5) S uplatněním svého nároku na pojistné se můžete plně obrátit na pojistitele škůdce. Jedná-li se o členský stát EU, obraťte se na jeho škodního zástupce na území ČR.
6) Jestliže potřebujete poradit, obraťte se na národní kancelář země, kde došlo k dopravní nehodě. Její adresu a telefonní číslo najdete na zadní straně zelené karty. Případně se obraťte na Českou kancelář pojistitelů.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená