FinExpert.e15.cz

Povinné ručení 2004: Za kolik?

Během listopadu pojišťovny zveřejnily nové sazby povinného ručení. Co tedy mohou majitelé vozidel od ledna očekávat? Zvýšení limitů pojistného plnění, bonusy pro nebourající, vyšší platby na pojistném a diskriminaci pražských řidičů.

Kapitoly článku

Bydlíte v Praze nebo okolí? Budete platit více!
Kdo je nejlevnější, sazby pro rok 2004

Povinné ručení 2004: Za kolik?

Doposud majitel vozu nenašel v nabídce pojišťoven zásadnějších rozdílů. Povinné ručení pro rok 2004 ale přináší zatím největší rozdíly v sazbách a důrazu na majitelovu řidičskou historii. Novinkou je navýšení minimálních limitů pojistného plnění (nutnost v souvislosti se vstupem ČR do EU). Od nového roku tedy budou čeští řidiči ručit za škodu 18 mil. Kč na majetku a 35 mil. Kč na zdraví (do konce roku 2003 jsou tyto limity 5 a 18 mil. Kč). Pojišťovny samozřejmě nabízejí i vyšší pojistné limity (například 50/50 nebo 100/100), které ale výrazně zvednou sazbu povinného ručení. Možná si myslíte, že tak vysoké limity stejně nejsou nutné. Ve většině případů sice nikoli, ale může se stát, že způsobíte nehodu kamionu, který spadne do nádrže Želivka a kontaminuje vodu pro Prahu. Výhodou vyššího limitu je tedy skutečnost, že zejména u škody většího rozsahu sníží pojistník riziko, že by náhrada přesáhla sjednaný limit pojistného plnění a škůdce by byl povinen uhradit rozdíl.

Co je to povinné ručení?
Povinné ručení je pojištění, které je povinen sjednat vlastník motorového vozidla dle zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Chrání pojištěného před možným nepříznivým finančním dopadem nároků poškozeného v případě škody způsobené provozem vozidla. Povinné ručení se nevztahuje na škodu vzniklou na vašem vozidle vaším zaviněním. Pro krytí těchto škod se používá havarijní pojištění.

Allianz: Bydlíte ve větším městě? Smůla!

V případě povinného ručení většina pojišťoven doposud uplatňovala pouze systém bonus/malus, který zohledňoval, zda klient zavinil nějakou pojistnou událost, nebo ne. Podle pojišťovny Allianz ale statistiky dokazují, že škodní průběh výrazně ovlivňuje region, ze kterého vlastník vozidla pochází. Podstatný vliv mají i další parametry, jakými jsou například věk klienta nebo zda se jedná fyzickou nebo právnickou osobu.

Novinkou povinného ručení na rok 2004 u pojišťovny Allianz je tak zavedení regionálního tarifního roztřídění ČR do tří skupin. V první skupině jsou obyvatelé Prahy, ve druhé obyvatelé měst nad 90 tisíc obyvatel a ve třetí obyvatelé menších měst a venkova. Pro každou z těchto regionálních skupin je pak na základě škodného průběhu stanovena výše pojistného. To v praxi znamená, že řidiči z menších měst a vesnic zaplatí u Allianz pojišťovny podstatně nižší pojistné, než řidiči z Prahy, popisuje nový systém Miloš Velíšek, ředitel úseku pojištění vozidel. Například majitel Škody Felicia s motorem 1.3 z menšího města nebo venkova zaplatí 2 721 Kč, kdežto majitel stejného vozu v Praze zaplatí 3 506 Kč. Tyto částky jsou včetně bonusu 20 %.

Kdo je povinen pojištění sjednat?
Vlastník motocyklu, tříkolky nebo čtyřkolky, osobního automobilu, autobusu, nákladního automobilu, speciálního automobilu, tahače, přípojného vozidla, traktoru, pracovního stroje samojízdného, pracovního stroje přípojného, jednonápravového traktoru s přívěsem je povinen, chce-li provozovat své vozidlo na veřejně přístupné pozemní komunikaci, sjednat zákonné pojištění. Pokud není vozidlo na odpovědnost pojištěno, nesmí být provozováno na veřejných komunikacích.

Podnikatel nebo mladý řidič?

Dalším parametrem, který bude u Allianz ovlivňovat cenu pojištění, je rozdíl ve škodném průběhu u fyzických a právnických osob. Protože právnické osoby či podnikatelé používají své vozidlo častěji, což se přirozeně projevuje ve větším výskytu způsobených škod, zaplatí v roce 2004 asi o 10 % více než fyzické osoby. Allianz se také rozhodla vytvořit zvláštní sazby pro motoristy do 21 let, kterým se oproti letošnímu roku zvýší cena zhruba o 25 %.

ČSOB Pojišťovna: východní Čechy nebo Praha?

Průkopníkem v otázce segmentace řidičů je ČSOB Pojišťovna, která již v podmínkách pro rok 2003 stanovila odlišné sazby pro pražské řidiče a pro zbytek republiky. V roce 2004, stejně jako Allianz, opět zvýhodní řidiče bydlící v oblastech s nižší nehodovostí (sleva 10 %) a také majitele starších automobilů (20% sleva pro ty, jejichž vozidlo je starší 10 let). Nejvýhodnější sazby tak získají řidiči z oblastí východních a středních Čech a jižní Moravy. Nižší pojistné zaplatí také řidiči, kteří své vozidlo nepoužívají k podnikání.

Další kapitola
 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

kategorie
Vlk
21. 3. 2005, 14:11
Re: hmmm tak to mám ....
Thomas
3. 12. 2003, 23:24
Re: hmmm tak to mám ....
NeMo
3. 12. 2003, 20:27
Re: hmmm tak to mám ....
RSman
3. 12. 2003, 20:24
Re: hmmm tak to mám ....
RSman
3. 12. 2003, 20:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená