FinExpert.e15.cz

Pouze obnovitelná energie umožní zastavit růst cen elektřiny

V Německu je rozhodnuto o bezjaderné budoucnosti a uzavření tamních jaderných elektráren nejpozději do roku 2022.
Pouze obnovitelná energie umožní zastavit růst cen elektřiny

Spolková vláda má ambiciózní plán získávat z obnovitelných zdrojů do roku 2020 více než 35 procent elektrické energie a do roku 2030 dokonce 45 procent. Pro srovnání, v roce 2010 činil podíl obnovitelných zdrojů pouze 16,8 procenta.

Podle Rainera Hinrichse-Rahlwese, prezidenta Evropské federace pro obnovitelné energie (EREF), je vládní podpora obnovitelných zdrojů uvážené a inteligentní rozhodnutí, které hledí do budoucna. „Ceny dodávek elektřiny z uhlí, plynu či jádra jsou závislé na dovozech, a tím pádem nestabilní. To představuje riziko pro dlouhodobé ekonomické plánování.

Obnovitelná energie naopak představuje domácí zdroj, jehož cena prokazatelně klesá. I momentálně nejdražší technologie pro získávání solární energie dosáhnou během několika let takzvané grid parity – to je okamžik, kdy se elektřina z obnovitelných zdrojů stává levnější než elektřina dodávaná tradičními dodavateli,“ vysvětluje Rainer Hinrichs-Rahlwes.

Obnovitelné zdroje zajistí stabilní ceny elektřiny

Důvodem státní podpory zelené energetiky v Německu je získání stabilních a cenově dostupných dodávek energie. „Slunce, vítr, biomasa, vodní a geotermální zdroje mohou poskytnout nadbytek energie. Když přestane svítit slunce, pravděpodobně začne foukat vítr a naopak.

Když ani jedno není k dispozici, nastoupí akumulovaná energie, biomasa či geotermální energie a jiné distribuované zdroje obnovitelné energie. Takovou produkci energie lze předpovídat a její dodávky zorganizovat prostřednictvím inteligentních rozvodných sítí,“ vysvětluje Hinrichs-Rahlwes. Obnovitelné zdroje jsou na rozdíl od konvenčních zdrojů energie flexibilní a zajišťují stabilní dodávky energie.

Z dlouhodobého pohledu je klíčové zajistit stabilní dodávku energií a garantovat jejich cenovou dostupnost. „Nelze pouze hledět na momentální cenu energií. Takový přístup bychom později draze zaplatili,“ varuje Rainer Hinrichs-Rahlwes. Obnovitelné zdroje totiž snižují závislost na zahraničních importech energie, které mohou být velmi nestabilní. Zejména zdroje fosilních paliv jsou často v destabilizovaných zemích, které nejsou schopny či ochotny garantovat stabilní dodávky a ceny.

„Při využití obnovitelných zdrojů energetika netrpí cenovými výkyvy fosilních zdrojů energie, které neustále rostou. Produkce energie z obnovitelných zdrojů naopak podpoří domácí ekonomický růst, jen v Německu vytvoří do roku 2020 více než půl milionu pracovních míst,“ dodává Rainer Hinrichs-Rahlwes.

Uspořené miliardy za odstraňování ekologické zátěže

Dalším významným argumentem pro podporu „zelené“ energetiky je její šetrnost vůči životnímu prostředí, zdraví občanů a vůbec společnosti jako takové. „Ekonomika tak ušetří za povolenky na produkci skleníkových plynů a likvidaci znečištění životního prostředí. Ekologické škody se navíc z velké části přenášejí na budoucí generace a nejsou zohledněny v současné ceně energií,“ vysvětluje Rainer Hinrichs-Rahlwes.

V Německu jaderná havárie ve Fukušimě pouze uspíšila realizaci přechodu na obnovitelné zdroje. „Přiměla společnost více přemýšlet nad energetickou koncepcí. Značná část společnosti si myslí, že pokud dojde k havárii, jádro může představovat značnou hrozbu,“ vysvětluje Rainer Hinrichs-Rahlwes. V Evropě by takovou hrozbou mohly být zejména teroristické útoky.

„Fukušima ukázala, že rizika plynoucí z provozování jaderných elektráren nelze tolerovat. Pokud by jejich provozovatelé museli převzít odpovědnost za tato rizika, všechny atomové elektrárny by musely ukončit provoz, “ dodává Hinrichs-Rahlwes. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) odhadla velikost škod při vážné jaderné havárii na více než 2 biliony korun (83 miliard eur). Cena za jadernou havárii ve Fukušimě je mnohonásobně vyšší.

Do tří let se většina západní Evropy rozhodne jádro postupně opustit

Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se více zemí rozhodne z ekonomických a ekologických důvodů přejít postupně na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. To, že přístup Německa není ojedinělý, dokazuje například rozhodnutí Švýcarska, které hodlá odstavit své jaderné elektrárny do roku 2034. Také italská vláda se rozhodla odstavit své jaderné elektrárny. Čína a Japonsko rovněž utlumují své jaderné programy a hodlají je postupně nahradit obnovitelnými zdroji.

Kritici postupného odstavování jaderných elektráren tvrdí, že nejaderné země pak budou pokrytecky odčerpávat jadernou elektřinu z okolních zemí. „Německo je již dlouho čistým exportérem elektřiny. A nadále jím i bude, pokud se podaří zrealizovat a akcelerovat plánovaný přechod na obnovitelné zdroje energie a s tím související úpravy distribuční sítě. V horkých letních měsících bude Německo pokračovat s exportem obnovitelné energie do Francie, kde musí být za horkých dní atomové elektrárny často uzavřeny z důvodu chlazení,“ říká Rainer Hinrichs-Rahlwes.

Ke zdražení energie dojde i bez přechodu na obnovitelné zdroje

Problém růstu ceny elektrické energie je celosvětový. Hrozba vyčerpávání dosavadních zdrojů spojená s růstem jejich cen trápí všechny ekonomiky. Rovněž Česko se bude muset vyrovnat s rostoucí cenou surovin, ale i s přechodem klíčových ekonomik na obnovitelné zdroje.

„Očekává se, že od roku 2012 kvůli odstávce jaderných elektráren dojde k růstu cen na evropské úrovni až o 15 procent. Jakmile začne stoupat jejich cena na světových trzích, bude stoupat i v Česku,“ říká Zuzana Musilová, generální sekretář České fotovoltaické průmyslové asociace.
Ve střednědobém horizontu může být sice využívání tradičních zdrojů pro Česko levnější, ale v dlouhodobém prý nikoli.

„Cena energií se kvůli odstavení jaderných elektráren pravděpodobně skokově zvýší, ale dlouhodobě se po náběhu obnovitelných zdrojů stabilizuje. Tedy pouze ve státech, které přechod uskuteční. Tam, kde zůstanou u podpory neobnovitelných zdrojů, cena energie nadále poroste,“ vysvětluje Zuzana Musilová.

Kolapsu může zabránit zázrak nebo decentralizované zdroje energie

Pod kontrolu lze ceny energií dostat zejména decentralizací její výroby a postupným přechodem na obnovitelné zdroje. „Pokud jsou zdrojem energie ,suroviny‘, které jsou zdarma, jsou pak relevantní pouze investiční náklady na vybudování elektrárny a lokální skladování elektřiny,“ vysvětluje Zuzana Musilová.

Kvůli růstu cen energií dojde v Česku již kolem roku 2014 ke zmiňované grid parity, tedy vyrovnání cen energie z obnovitelných a neobnovitelných zdrojů. „Slunce a vítr budou od té doby vyrábět energii levněji než uhlí, ropa nebo uran,“ dodává Zuzana Musilová.

„Příklad Německa ukazuje, že decentralizování výroby elektrické energie je reálné a umožní domácnostem a firmám v dlouhodobém horizontu zabránit růstu cen energií. Je pouze třeba politická vůle tento směr podpořit,“ uzavírá Zuzana Musilová. Česko by proto mělo učinit podobnou úvahu jako jeho západní sousedi: vyplatí se postupně nahradit tradiční zdroje jako jádro, uhlí či plyn obnovitelnými zdroji? 

Česká vláda zatím tuto otázku ignoruje a snaží se ve své dosavadní strategii za každou cenu udržet rozsah využití tradičních zdrojů. „Dlouhodobá koncepce rozvoje obnovitelných zdrojů zcela chybí. Tomu odpovídají i investice do rozvodných sítí, které s obnovitelnými zdroji zatím vůbec nepočítají. Zároveň se ve vládním energetickém konceptu s obnovitelnými zdroji počítá jen okrajově,“ říká Zuzana Musilová.

Vláda by měla ve svém konceptu hledět na cenu energie nejen s výhledem prvního desetiletí, ale i příštích padesáti let. Důraz by měl být kladen nikoli na okamžitou výhodnost, ale na dlouhodobou udržitelnost a stabilizaci ceny energie. „Strategický návrh by měl zohlednit zájmy občanů a nabídnout jim možnost kontroly nad vlastním účtem za elektřinu. Například pomocí střešních solárních elektráren.

Pokud česká vláda neprojde stejnou katarzí jako Německo, tuzemská energetika bude stále závislá na monopolních dodavatelích a distributorech. Další růst ceny elektrické energie nás čeká už v příštím roce, za padesát let nám elektřina dokonce může chybět,“ uzavírá Zuzana Musilová, generální sekretář České fotovoltaické průmyslové asociace.

Jan Hlaváč, Česká fotovoltaická průmyslová asociace

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Je říjen 2011 a realita vyplula na povrch. Počínaje ...
dw
1. 10. 2011, 00:58
Němci skutečně nejsou hloupí, ale Merklové a spol. z...
Q
9. 6. 2011, 10:27
Ježkovy voči, to jsou kecy. Musím přiznat, že jse...
Tomas
8. 6. 2011, 14:32
Nu, na závěr diskuze, protože demagogové se již zcel...
Pavel
8. 6. 2011, 13:19
Rozhodnutí je důsledkem masové psychózy, rozhodně se...
Michal Kára
8. 6. 2011, 11:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená