FinExpert.e15.cz

Poštovní spořitelna pod drobnohledem

Od června snížila ceny a zjednodušila nabídku. Všechy změny však k lepšímu nejsou.
Poštovní spořitelna pod drobnohledem
Prvním červnovým dnem Poštovní spořitelna zjednodušila svou poněkud nepřehlednou nabídku účtů a snížila některé ceny. Dobrá zpráva je, že ani po důkladném prostudováním nového sazebníku neobjevíte žádnou cenu, která by se oproti dosavadním zvyšovala. Dalším příjemným faktem je, že Poštovní spořitelna se zařadila vedle Citibank tím, že jako druhá banka na českém trhu zrušila poplatky za příchozí platby. Příchozí platby zdarma najdete i u největší družstevní záložny Fio.

Naopak nepříjemným překvapením může být, že nový sazebník zachoval poplatek za  zrušení účtu. Poštovní spořitelna tak zůstává jedinou velkou bankou, která tento nepopulární a kritizovaný poplatek ještě vybírá, a to ve výši 200 Kč od nepodnikatelů a 500 Kč od podnikatelů. Tento poplatek navíc podle banky ani zrušen nebude. Narozdíl od jiných bank musí Poštovní spořitelna platit za zprostředkování služeb České poště a vzhledem k tomu, že většina transakcí se odehrává právě na  poštách, je i tento administrativní úkon pro banku nákladný. Podle banky i při současné ceně poplatku za zrušení účtu jí "z toho moc nezbude a vše jde na pokrytí nákladů se zavřením účtu a provizi České poště."

Nabídka pro občany

Snížení ceny nejvyššího programu Plus z 90 Kč na 40 Kč znamená ztrátu opodstatnění středních programů Rodina a Elektron, které byly zrušeny a jejich klienti byli převedeni do vyššího programu Plus. Nabídka účtů Poštovní spořitelny tak po zeštíhlovací kúře vypadá takto:

Zvýhodněné programy

 • Postžiro Mini (od 10 – 15 let)
 • Postžiro Junior (15 – 26 let)
 • Postžiro Senior (důchodce nad 55 let)
 • Postžiro Handicap (pro držitele průkazů mimořádných výhod)
Pokud nepatříte ani do jedné ze zvýhodněných skupin, máte na výběr mezi standardními programy:

Standardní programy

 • Postžiro Klasik (23 Kč měsíčně)
 • Postžiro Plus (40 Kč měsíčně)
Pokud tedy neuvažujete o úplně „holém“ účtu bez jakýchkoli služeb, určitě využijte nadstandardního programu. Postžiro Plus, které je o 17 Kč dražší než základní nabídka Klasik, obsahuje navíc vydání dalších až dvou Maxkaret disponujícím osobám (v ceně po 150 Kč), zřízení kontokorentu (v ceně 200 Kč) a jeho vedení (9 Kč/měsíčně), zřízení a vedení všech elektronických kanálů (můžete ušetřit až několik stokorun), vedení Eurokonta (30 Kč/měsíčně) a poplatek za vedení prvního roku embosované debetní (500 Kč) a kreditní (400 Kč) karty. Novinkou je však elektronická kreditní karta MasterCard Unembossed, tam je úspora 150 Kč ročně za prominutí poplatku během prvního roku vedení kreditky.

Nabídka pro podnikatele

Poštovní spořitelna už delší dobu avizuje, že se chce zaměřit na podnikatele. Kromě podpory jednorázových akcí typu Firma roku a Makro živnostník roku, na kterých získá jen výherce podobných soutěží, nyní banka udělala změny i ve své nabídce pro podnikatelský sektor a neziskovou sféru. Podobně jako u účtů pro občany svou nabídku zpřehlednila zrušením středních programů a zůstaly tyto účty:

Zvýhodněné programy

 • Postkonto Start (jen pro prvních 6 měsíců od založení účtu)
 • Postokonto Obec (pouze pro klienty z municipální oblasti)
 • Postkonto Neziskový sektor (jak už z názvu vyplývá, je určeno pouze pro spolky, svazy, hnutí, kluby, občanská sdružení, odborové organizace, společenství vlastníků jednotek, obecně prospěšné společnosti, nadace, církve, příspěvkové a rozpočtové organizace a bytová družstva)

Standardní programy


 • Postkonto Bez programu (50 Kč měsíčně)
 • Postkonto Max (150 Kč měsíčně)

Některé změny se moc nepovedly

Mezi další červnové novinky Poštovní spořitelny patří, že banka do nového sazebníku zařadila ceny související s trvalými příkazy k mezinárodní platbě, kterou nově přidává k těm jednorázovým. Cenu nasadila hodně vysoko; zadání, změna i zrušení takového mezinárodního trvalého příkazu Vás vyjde na 500 Kč. Ke zřízení služby navíc musíte navštívit Finanční centra, kterých je jen třináct. Na Finančích centrech ale zase naopak neobsluhují Eurokonta, ta si můžete založit jen na vybraných poštách. Takže se těšte na kolotoč.

Internetbanking na půli cesty


Banka také od června rozšířila služby internetového bankovnictví o některé vychytávky, ale ani tady je moc nedotáhla do konce. Dosud jste se mohli nechat informovat SMSkou (zpoplatněnou) i e-mailem (zdarma) například o pohybu nebo zůstatku na účtu. Od června nově Poštovní spořitelna zavedla možnost nechat se informovat i o transakci platební kartou, ale z nepochopitelných důvodů neumožňuje tuto informaci zasílat e-mailem (zdarma), ale pouze SMSkou (zpoplatněnou).

Nepovedené jsou také uživatelské číselníky nově přidané do Internetbankingu. Do nich si můžete vkládat bankovní spojení, která často využíváte. Smysl této služby mi však uniká, protože téměř kopíruje rovněž vylepšenou službu Vzory platebních příkazů, do nichž si můžete také předvyplnit a uložit často používaná bankovní spojení. Ale i kdybyste využití číselníku našli, tak pozor: nefunguje možnost seřadit si uživatelský číselník podle svého. Po „uložení pořadí“ se číselník totiž náhodně zpřehází.

Poštovní spořitelna sice možná vykročila dobrým směrem ve své snaze do deseti let předběhnout Českou spořitelnu, ale až čas ukáže, zda se jí to opravdu povede.
Další článek


 

Související články


celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Poštovní spořitelna...
Pavel
18. 7. 2006, 00:32
Re:Poštovní spořitelna...
Tomáš Marný
15. 6. 2006, 07:56
Re:Poštovní spořitelna...
me
15. 6. 2006, 00:43
Re:došlé platby - pouze postžiro?
David Korbel
14. 6. 2006, 07:58
došlé platby - pouze postžiro?
MaPoX
14. 6. 2006, 07:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená