FinExpert.e15.cz

Poštovní novinka: Malý poštovní invesťák

Rozhodování mezi spořicími účty a otevřenými podílovými fondy umožňuje Poštovní spořitelna řešit svým novým produktem.
Poštovní novinka: Malý poštovní invesťák

Spořit nebo investovat? Řešení Poštovní spořitelny

Poštovní spořitelna uvedla na trh uvedla tzv. Spořicí investiční účet, který kombinuje obě alternativy s jištěním proti výraznému poklesu. Vklad je rozdělen na dvě části. Ve spořicí části máte zvýhodněnou úrokovou sazbu a investiční část zase představuje investici do konkrétního otevřeného podílového fondu. Banka zaručuje, že vhodnou kombinaci investičních nástrojů a pružnému reagování na dění na finančních trzích neklesne kurz daného fondu pod devadesát procent nejvyšší hodnoty, které dosáhl na konci kteréhokoliv předchozího měsíce.

Pro střední třídu střádalů


Počáteční vklad tvoří minimálně 30 tisíc korun. Při této částce zůstávají při založení ve spořicí části dvě třetiny vkladu, v době jeho trvání pak alespoň 1 000 korun. Úroky jsou připočítávány k jistině, zůstávají na spořicí části a nejsou převáděny do investiční. Tam jde na začátku 10 tisíc korun, tato část pak představuje investici do konkrétního fondu.

V případě dalších vkladů s minimální hodnotou 500 Kč se nejprve přidává do spořicí části do její plné výše (tzn. do 20 tisíc korun včetně), až poté se plní druhé sekce (tzn. částka nad 20 tisíc korun).

Co za to?

Spořicí investiční účet lze pořídit pouze na vybraných poštách a Finančních centrech Poštovní spořitelny. Spořící část je úročena klasicky podle vyhlašovaných sazeb Poštovní spořitelny (t.č. 2 % p.a.) a je vázána měsíční výpovědní lhůtou. Investiční část pak kopíruje podílový fond ČSOB Jištěného růstu, který v současné době má průměr okolo 1,05 %., vstupní poplatek je 0,5 % z investované částky.

Zřízení a vedení účtu včetně zasílání měsíčních výpisů z účtu je zdarma, zdarma je i jeho zrušení a změna údajů o vás. Za nedodržení měsíční výpovědní lhůty se však platí poplatek 500 Kč. Běžné poplatky se platí i u investiční části (vstupní, výstupní, poplatek za správu). Rovněž se připravte na poplatek 80 Kč za podání a zpracování plné moci, bez které by nebylo možné být účastníkem investičního programu, poplatek je naštěstí jednorázový.

Nemusí pršet, stačí, že kape

Při hlubším pohledu není nabídka Poštovní spořitelny špatná. Úroková sazba spořící části patří k těm vyšším, dvě procenta u spořících účtů nabízí jen Citibank a ING Bank. Kombinací s podílovým fondem pak lze získat vyšší zisk, než kdyby finance ležely pouze na spořícím účtu. Vše ale kazí měsíční výpovědní doba spořící části, tu u konkurence nenajdete, navíc poplatek spolehlivě od výpovědi odradí (což je jeho účel). Pro fandy Poštovní spořitelny je nabídka zajímavá, finančně vzdělané zájemce pak spíše osloví nabídka konkurenčních produktů. Ty totiž nabídnou stejné parametry, ale hlavně okamžitou flexibilitu při nakládání s prostředky. Podílové fondy pak u konkurence lze získat bez potíží také.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená