Posilování koruny těžce postihuje německé firmy v ČR. To je hlavní výsledek internetového průzkumu, který provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) mezi svými členy a dalšími německými firmami v ČR. Téměř dvě třetiny (60 %) z 239 respondentů uvedly, že jejich firma utrpěla kvůli vývoji směnného kurzu významné ztráty.
Posilování koruny má citelné negativní následky pro 85 % zúčastněných výrobních firem. Dále jsou nadprůměrně postiženy středně velké podniky: vývoj směnného kurzu má negativní následky pro 70 % těchto firem.
Až 70 % dotázaných nesprávně odhadlo vývoj směnného kurzu a použilo při svých kalkulacích pro rok 2008 vyšší kurz než ten skutečný, který je 25,2 CZK/EUR (průměrný kurz za období leden až červen 2008). S tak rychlým posilováním koruny většina firem nepočítala. Mnoho firem z toho vyvozuje různé důsledky. Nejvíce respondentů (42 % postižených firem) uvedlo jako nutnou reakci na vývoj směnného kurzu přizpůsobení svých cen, což má negativní následky i pro české firmy jakožto zákazníky. Část postižených firem (20 %) plánuje snížit investice v ČR a dalších 10 % chce ukončit svou činnost v ČR.
Pro zmírnění negativních následků silné koruny požaduje většina dotázaných firem od ČNB opatření směřující k ovlivnění kurzu a fixaci směnného kurzu. Druhým zásadním požadavkem je stanovení termínu přijetí eura a s tím spojené samotné zavedení společné evropské měny.
Novou cílovou zemí nejen pro německé firmy, které se chystají z Česka odejít, by mohlo být Slovensko. Němci totiž v současnosti považují Slovensko za nejatraktivnější v regionu střední a východní Evropy. Velkou výhodou Slovenska je právě blížící se přijetí eura, což by v případě "přestěhování" německým investorům v mnohém ulehčilo.